Politika

Vladimir Putin kritikoi ndërhyrjen e vendeve perëndimore në punët e brendshme të Rusisë duke i dërguar një paralajmërim SHBA-së …

3 min read

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi synimet e vendeve perëndimore për të ndërhyrë në punët e brendshme të Rusisë gjatë fjalimit të tij vjetor për gjendjen […]

Politika

VIDEO/ Departamenti Amerikan i Shtetit kërkon që të shmangen fjalët që i referohen gjinisë – As “nënë apo baba” as “zonja apo zotërinj”…

3 min read

Kërkesa e pazakontë për personelin shtetëror është bërë përmes një memorandumi të nënshkruar nga Antony Blinken. Sipas një raporti të Fox News këtë javë, Departamenti […]

Politika

Ligjvënësit amerikanë të ideologjive kundërshtare nënshkruajnë letrën në favor të Assange …

4 min read

Në këtë kontekst, një grup i ndryshëm ligjvënësish dypartiakë amerikanë i kanë shkruar Joe Biden duke kërkuar tërheqjen e akuzave kundër aktivistit australian. Ky grup […]

Politika

Kërcënimi bërthamor i ish-presidentit rus Dmitry Medvedev që po trondit botën – “Do të godasim Uashingtonin, Berlinin dhe Londrën” …

4 min read

Konflikti gjithnjë e më i dukshëm që përfshin Rusinë, Shtetet e Bashkuara dhe në përgjithësi Perëndimin të bashkuar nën flamurin e NATO-s nuk tregon shenja […]