Protesta e fermerëve tek dera e Goyas – Protestuesit fermerë arrijnë në Madrid …

5 min read

Dita e pestë e protestave të fermerëve ka mbërritur këtë të shtunë në Valladolid, në zonat përreth ku po mbahet gala e çmimeve Goya dhe më parë në Madrid, ku para stadiumit të futbollit Metropolitano është thirrur një mbledhje për ratifikimin e vendimit qe të paralizojnë aktivitetin së bashku me sektorin primar.

Fermerët, të cilëve do t’u bashkohet një grevë pa afat nga transportuesit, po demonstrojnë kundër efekteve të politikave të gjelbra të Bashkimit Evropian, në mbrojtje të marrëveshjeve më të drejta tregtare dhe për të kërkuar ndihmë për të përballuar krizat si thatësira.

Platforma Kombëtare për Mbrojtjen e Transportit, e cila mbledh mijëra transportues të vetëpunësuar dhe SME, ka ratifikuar pasditen e sotme vendimin për fillimin e një ndalimi pa afat të aktivitetit së bashku me sektorin primar pas një përqendrimi në rrethinat e Metropolit.

Fermerët tek dera e Goyas

Që nga orët e para të pasdites së kësaj të shtune, rreth 400 fermerë dhe blegtorë janë mbledhur në dyert e Panairit Valladolid, ku po mbahet edicioni i 38-të i Çmimeve Goya, për të shprehur kërkesat e tyre me bilbil, zile lopësh dhe disa fishekzjarre.

Të mbledhurit, të cilët u përzien me publikun e etur për të parë aktorë, aktore dhe të ftuar të tjerë të shquar nga bota e kinemasë, veshin jelekët e verdhë, duke identifikuar lëvizjen e fermerëve dhe blegtorëve të pavarur, e cila është mobilizuar për më shumë se një javë në Castilla y León. .

Qetësia ka qenë nota dominuese në orët e para të protestës, pasi një kamion i paralajmëruar ditët e fundit u përjashtua dhe mobilizimi zgjodhi një tubim në këmbë në Panairin e Valladolidit për të dëgjuar pretendimet e tyre, por pa penguar festën normale. të galasë.

Akuzat e policisë të Madridit

Ndërkohë, në Madrid, Policia Kombëtare ka akuzuar fermerët përreth stadiumit Metropolitan Madrid. Protestuesit kanë tentuar të largohen nga afërsia e stadiumit duke kërcyer disa gardhe, me qëllim prerjen e M-40. Oficerët kanë tentuar t’i ndalojnë dhe disa protestues janë plagosur, por protestat pas këtyre përplasjeve vijojnë rreth Metropolit dhe është vendosur një kordon policor.

Fermerët vazhdojnë protestat e tyre kundër efekteve të politikave të gjelbra të BE-së, në mbrojtje të marrëveshjeve më të drejta tregtare dhe për të kërkuar ndihmë për të përballuar kriza të tilla si thatësira.

Gjatë ditës ka pasur vonesa ose shkurtime për shkak të mobilizimeve bujqësore në A-4 teksa kalon nëpër Valdepeñas (Ciudad Real) dhe Écija (Sevilje); dhe prerë në të dy drejtimet e AP-4 midis Las Cabezas de San Juan dhe Los Palacios dhe Villafranca.

Në Sevilje ka pasur incidente për shkak të protestave në A-451 dhe A-406 në Navarredonda, dhe në Malaga A-45 është bllokuar në Cartaojal dhe bllokime trafiku janë regjistruar në A-7 në zonën e ​Vélez- Málaga, në të dy drejtimet, ndërsa në Granada ka pasur shkurtime në A-92 (Huétor Tajar).

Edhe në Granada, protestat e fermerëve dhe blegtorëve kanë përfunduar me tre persona të arrestuar, por jo në paraburgim nga policia, edhe pse ende nuk janë zbardhur shkaqet.

Siç është raportuar nga Nëndelegacioni i Qeverisë në Granada, rreth njëqind persona janë identifikuar dhe tre janë hetuar, përveç 79 rasteve të cilat i qujaten shkelje.

Në Zaragoza, rruga A-2 është prerë në të dy drejtimet në Calatayud, si dhe N-232 në zonën përreth Mallén, dhe N-121 ndërsa kalimi behet nëpër Tortoles.

Në rajonin e Murcias, AP-7 është ndërprerë në San Javier, dhe herët në mëngjes ka pasur protesta në A-3 pranë Chiva (Valencia). Incidente janë regjistruar edhe në rrugë për shkak të rendit publik në pikat e Soria, Cádiz, La Rioja apo Albacete.

Gjithashtu në Vélez-Málaga, pika kilometrike 953,500 është dashur të pritet në të dy drejtimet dhe ka shkaktuar vonesa prej 3,5 kilometrash në drejtimin Almería dhe 2 kilometra në drejtimin Malaga.

Në Antequera protesta u zhvillua në kilometrin 86 nga një grup fermerësh nga platforma 6F te cilet bllokuan autostradën AP-7 në Los Alcázares (Murcia) në orën 8:00 në të dy drejtimet, por ata u shpërndanë nga policia gjate trazirave.

Gjithashtu këtë të shtunë, rreth 200 fermerë dhe fermere nga Cenicero, Fuenmayor dhe San Asensio kanë mbajtur një minutë heshtje në N-232, pranë Torremontalbo, në solidaritet te dy rojeve civile që vdiqën në Barbate (Cádiz).

Në Extremadura ka pasur njëmbëdhjetë bllokime rrugësh, nëntë prej tyre në provincën e Badajoz, ku ra ne sy dhe ndërhyrja e Gardës Civile e cila ka lejuar rihapjen e autostradës A-92 ndërsa kalonin përmes Huétor Tájar (Granada), e cila është mbyllur që herët për shkak të protestave të fermerëve.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours