Mesazhi i Trump për Zelensky: “Ai është shitësi më i madh në histori – “Unë do ta zgjidh luftën”…

3 min read

Ish-presidenti amerikan Donald Trump tha të shtunën se lufta midis Ukrainës dhe Rusisë duhet të përfundojë, duke përsëritur mosmiratimin e tij për dërgimin e më shumë ndihmave jashtë vendit, ndërsa Senati kërkon të ecë përpara me një paketë për të siguruar fonde emergjente për Ukrainën dhe Izraelin.

“Ne duhet ta zgjidhim atë luftë dhe unë do ta zgjidhim atë”, tha Trump, favoriti republikan për nominimin presidencial 2024, në një tubim të fushatës të shtunën në qytetin Conway, Karolina e Jugut, raportuar nga agjencia Bloomberg.

Në fjalimin e tij, ai iu referua presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky si “shitësi më i madh në histori” dhe u përpoq të sugjeronte se Shtetet e Bashkuara mund të “humbnin qindra miliarda dollarë” nëse Ukraina arrin një marrëveshje me Rusinë. – e cila pushtoi vendin dy vite më parë – dhe “të gjithë befas nuk donin më të merreshin me ne”.

Kthimi i mundshëm i Trump në Shtëpinë e Bardhë është gjithnjë e më shumë një faktor në luftën e Ukrainës për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia pasi një kundërofensivë dështoi, Zelensky u përplas me komandantin e tij të lartë ushtarak dhe ndihma ushtarake amerikane u tha dhe u bllokua në Kongres.

Zelensky tha këtë muaj se ai dëshiron të “besojë dhe shpresojë” se ndryshimet politike në Shtetet e Bashkuara nuk do të thotë fundi i ndihmës për Ukrainën. Trump e ka përmendur Ukrainën vetëm shkurt ndërsa ai vazhdoi fushatën e tij për t’i dhënë një goditje me nokaut Nikki Haley, rivalja e tij e fundit e madhe republikane, në terrenin e saj në shtëpi në zgjedhjet paraprake republikane të Karolinës së Jugut të 24 shkurtit.

Kjo ishte vizita e tij e parë në shtet që nga fitorja e tij në zgjedhjet paraprake në New Hampshire në janar. Sondazhet tregojnë se Trump është në një pozicion dominues në Karolinën e Jugut, duke udhëhequr Haley me 31 pikë përqindje në mesataren RealClearPolitics të sondazheve republikane të shtetit.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours