Deklarata e Putin, për Tucker Carlson: “Perëndimi po frikëson popullsinë e vetë me kërcënime imagjinare ruse”…

4 min read

Presidenti rus Vladimir Putin përjashton idenë e pushtimit të Polonisë ose Letonisë, siç deklaroi ai në një intervistë me prezantuesin amerikan Tucker Carlson të transmetuar herët këtë të premte.

“A mund ta imagjinoni një skenar në të cilin te dërgoni trupa ruse në Poloni?” e pyeti Carlson. “Vetëm në një rast, nëse Polonia sulmon Rusinë”, ju përgjigj Putin, duke shtuar se ata nuk kanë “asnjë interes në Poloni, Letoni apo askund tjetër. Pse do ta bënim?

“Ka pasur shume zhurmë për shkaktimin e një disfate strategjike ndaj Rusisë në fushën e betejës,” tha Putin. “Për mendimin tim, është e pamundur ky përkufizim. “Kjo nuk do të ndodhë kurrë,” vendosi ai.

Konkretisht, është se “Unë jam rus”, një këngë patriotike e realizuar nga një këngëtar pro Putinit i quajtur “Shaman”.

Putin e ka siguruar se ai nuk ka “pretendim territorial” në kontinentin evropian, pavarësisht se ka aneksuar rajonet ukrainase të Khersonit, Zaporizhzhia, Donetsk, Lugansk dhe Krimea dhe se ai nuk ka ndërmend të dërgojë trupa në vende të tjera.

“Kjo idea e (pretendimeve territoriale në kontinentin evropian) është absolutisht e përjashtuar. Nuk ka nevojë të jesh analist: është në kundërshtim me sensin e shëndoshë të tërhiqesh në një lloj lufte globale. Dhe një luftë globale do ta vendosë njerëzimin në prag të shkatërrimit. Është e qartë”, tha Putin.

Në këtë kuptim, ai theksoi, gjatë intervistës që zgjati dy orë, se do të dërgonte trupa kundër vendeve të tjera vetëm nëse Rusia do të sulmohej prej andej, dhe përsëriti se Moska “nuk ka asnjë interes në Poloni, Letoni apo askund”. se ai vepron vetëm në bazë të kërcënimeve, siç raporton agjencia ruse e lajmeve Interfax.

“Ata po flasin për këtë dhe përpiqen të frikësojnë popullsinë e tyre me një kërcënim imagjinar rus. Është një fakt i dukshëm. Dhe njerëzit inteligjentë e kuptojnë shumë mirë se kjo është një farsë. “Kërcënimi rus po fryhet”, shtoi presidenti rus.

Armët bërthamore ruse

Pas disa muajsh deklaratash të zyrtarëve të lartë rusë për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore nëse Rusia do të bëhej kërcënim, Putin tani shprehet se kjo mundësi është një “histori tmerri për njerëzit e zakonshëm” për të “nxjerrë fonde shtesë prej tyre”. në përballjen me Rusinë.

Në fakt, ai beson se vendet perëndimore duhet të arrijnë një marrëveshje me Kremlinin sepse është “më inteligjente dhe racionale”, dhe se ata kurrë nuk kanë refuzuar të negociojnë, por ka qenë “Perëndimi” që ka refuzuar “publikisht”. të angazhohen në bisedime.me Rusinë sepse nuk do të mposhten “në fushën e betejës”. “Për disa arsye, të gjithë kishin iluzionin se Rusia mund të mposhtej në fushën e betejës ose nga arroganca ose nga ndjenja e sinqertë, por jo nga mençuria e madhe”, tha presidenti rus.

(Ndiqni këtë postim tek STOP FAKE ALBANIA)

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours