Fermerët bëjnë thirrje për të rrethuar galën e çmimeve Goya në Valladolid …

3 min read

Gala e çmimeve Goya që do të mbahet në Valladolid nesër, e shtunë më 10 shkurt, mund të ketë disa mysafirë të papritur, raporton El Debate.

E gjitha është pjesë e një proteste të CC.OO., UGT dhe 40 grupeve që do të protestojnë në Valladolid në ditën e Goya kundër politikave të Junta de Castilla y León.

Galaja e madhe e kinemasë spanjolle do të duhet të vendosë se çfarë qëndrimi do të mbajë në lidhje me kërkesat e traktoristëve

Grupet WhatsApp dhe Telegram tashmë po shqyrtojnë mundësinë që Panairi i Valladolidit të jetë një nga objektivat sepse aty do të mblidhet ajka e kulturës spanjolle.

Nëse kjo ndodh, galaja e madhe e kinemasë spanjolle do të duhet të vendosë se çfarë qëndrimi do të mbajë përballë kërkesave të traktoristëve dhe nëse vendos të mbajë anën e tyre dhe të bëjë të dukshme protestat e tyre apo të heshtë përballë ankesave nga fshat.

Pretendimet

Gala e çmimeve Goya ka shërbyer për 20 vjet për të bërë të dukshme protestat e ndryshme sociale të momentit.Në
vitin
1998 vrasja e Miguel Ángel Blanco ishte një arsye që Goyas të refuzonin terrorizmin. ,

Në vitin 2003 ishte radha e Jo luftës! për të bërë thirrje që lufta në Irak të ndalet. Javier Bardem ishte një nga aktorët që ngriti zërin kur merrte çmimin e tij për të hënën në diell.

Në vitin 2004, qindra njerëz demonstruan përpara Pallatit të Kongresit Bashkiak të Madridit për të demonstruar kundër filmit të Julio Médem, La pelota vasca: la skin contra la piedra.

Në vitin 2011, qindra të rinj të thirrur nga grupi Anonymous u mblodhën përpara Teatro Real në Madrid për të protestuar kundër Ligjit Kundër Piraterisë të miratuar nga Qeveria Zapatero.

Në vitin 2018, me të majtën ekstreme tashmë në pushtet, fansat e kuq shërbyen për të mbështetur gratë në kinema.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours