Lufta Botërore: Rusia, Kina dhe Irani, marrin një vendim që ndryshon gjithçka – Tani ka diçka që duhet të frikësohemi …

6 min read

E kishte thënë Papa Françesku, një lloj “lufte botërore pjesë-pjesë” është duke u zhvilluar, dhe kjo eshte e përbërë nga konflikte në dukje të izoluara, por të lidhura.

Një alarm që shumëkush e ka nënvlerësuar, por që po bëhet gjithnjë e më real me zgjerimin e fushëbetejave. Në një kontekst tashmë shqetësues, njoftimi që vjen nga Irani vjen si një shuplakë për shpresat për paqe. Dhe na bën me dije se brenda një muaji, në ujërat në brigjet e Omanit, do të zhvillohet një stërvitje e madhe e përbashkët mes flotës iraniane, kineze dhe ruse.

Nuk është operacioni i parë i organizuar nga të tre vendet, i pari u zhvillua një vit më parë. Por tani skenari ka ndryshuar, tensionet në rritje në Lindjen e Mesme dhe Detin e Kuq janë vetëm pjesa e fundit e një përshkallëzimi që po merr një formë gjithnjë e më konkrete.

Ka një element tjetër që e diferencon këtë ushtrim nga ai i një viti më parë. Në fakt, në të njëjtën zonë, ka automjete ushtarake të Shteteve të Bashkuara. Marina e SHBA-së është e zënë duke luftuar kundër Houthis, guerilët jemenas pro-iraniane. Prandaj amerikanët, të cilët vitin e kaluar thanë se ishin të qetë përballë stërvitjes së parë trepalëshe të “kundërshtarëve” të tyre, tani janë shumë më pak të tillë.

Sepse situata në botë ka ndryshuar dhe për shkak se konflikti shumë i ashpër në Gaza nuk tregon shenja zbutjeje. Dhe gjithashtu sepse në ujërat ku do të takohen Rusia, Irani dhe Kina ka tetë anije amerikane, duke përfshirë aeroplanmbajtësen Eisenhower dhe nëndetësen bërthamore Florida. Dhe pas një muaji do të nisë misioni European Aspides, në të cilin do të marrë pjesë edhe destrojeri italian Duilio, për të mbrojtur trafikun tregtar në Detin e Kuq.

Aeroplanmbajtëse Eisenhower

Meqenëse operacioni i Houthi-ve kundër anijeve tregtare është një operacion luftarak “hibrid”, d.m.th. godet Evropën dhe Shtetet e Bashkuara dhe kursen Kinën dhe Rusinë, nuk ka kuptim të rrihet rreth shkurret. Aspides është gjithashtu në fakt një mision hibrid “lufte”, megjithëse i kufizuar – të paktën tani për tani – në mbrojtjen e anijeve tregtare. Prandaj, ata që shqetësoheshin për manovrat e NATO-s në kufijtë e Rusisë nuk e kishin gabim.

Çfarëdo që të mendohet për luftën në Ukrainë, ngacmimi i Putinit pranë kufijve të saj ishte një operacion i marrëzisë së rrallë. Sepse theu ekuilibrin e brishtë mes superfuqive dhe e afroi Rusinë me Kinën. Dhe tani edhe në Iran. Kinezët kanë marrëdhënie të mira me Korenë e Veriut, një tjetër top i lirë në kontekstin ndërkombëtar, dhe me vendet islamike. Ndërsa Rusia ka pasur gjithmonë një marrëdhënie konfliktuale me Islamin, për të mos thënë më pak.

Guerilët Houti, afër Iranit

Duke thyer marrëveshjet me rusët, NATO arriti ta afronte gjigantin sovjetik jo vetëm me Kinën, por edhe me Islamin. Dhe çështja nuk ndalet me kaq. Ekziston një plan gjeopolitik edhe më shkatërrues pas stërvitjeve të muajit të ardhshëm. Kjo u zbulua nga komandanti i Marinës së Teheranit, Shahram Irani: vende të tjera u ftuan të merrnin pjesë në manovra, edhe pse vetëm si vëzhgues. Midis tyre do të ishin India, Brazili dhe Afrika e Jugut. Domethënë forcat globale që po i afrohen njëra-tjetrës për të ndryshuar ekuilibrin e globit.

Dhe për të kufizuar sferën e ndikimit të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s. Rusia po e drejton këtë projekt për t’i shpëtuar izolimit ndërkombëtar. Por për Kinën ka interesa të mëdha ekonomike dhe politike në rrezik. Me synime ekspansioniste të dukshme në Amerikën e Jugut dhe Afrikë – jo çuditërisht zona të pasura me lëndë të para themelore. Me pak fjalë, flota kineze po zgjeron gamën e saj të veprimit dhe ky “pakt me Iranin” shumë i rrezikshëm po bëhet gjithnjë e më i ngushtë.

Të mos harrojmë se stërvitja trepalëshe zhvillohet në një periudhë në të cilën Teherani po hedh sfida serioze ndaj Perëndimit dhe SHBA-së. Së pari përmes Hamasit, tani më drejtpërdrejt duke përdorur Houthis. Dhe kjo dislokim i milicive shiite kundër amerikanëve rrezikon të kthehet çdo ditë në luftë të hapur. Tani për tani Shtetet e Bashkuara po përgjigjen me veprime të synuara, por tensionet po rriten. Dhe sulmet e NATO-s dhe SHBA-së në Detin e Kuq po bëhen më të shpeshta dhe masive.

Në këtë kontekst, “lojërat e luftës” të Rusisë dhe Kinës rrezikojnë të shndërrohen në një shkëndijë pranë një depozite dinamiti. Në prapavijë janë zgjedhjet e ardhshme amerikane, të cilat do të sjellin në Shtëpinë e Bardhë një nga Trump ose kandidati demokrat. E cila për momentin është ende Biden, por ndoshta ajo do të bëhet Michelle Obama. Trump ka marrëdhënie të mira me Putinin.

Nëse ai do të kthehej në Uashington, gjëja e parë që do të bënte do të ishte të gjente një ekuilibër me Rusinë dhe të thyente frontin e aleancës anti-perëndimore, le te presim dhe ta shohim.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours