Soda e bukës, një ilac natyral i neglizhuar…

4 min read

Nga Altin Joka Nutricionist –

🌘Soda e bukës është me burim nga një mineral i quajtur; Trona. Ai nxirret në formë kristalore dhe përpunohet në pluhur. Bikarbonati i natriumit është formati më i përdorur i tij; megjithatë Bikarbonati i Kaliumit eshte kura e pare dhe shume efektive per gripin dhe ftohjen dhe bikarbonati i Magnezit “shkendija e jetes” e trurit dhe zemres , janë gjithashtu opsione.

🌘Barnat farmaceutike nuk ekzistonin kohe me pare dhe soda bukes ishte nje nga sheruesit natyral. Disa nga përfitimet e tij ishin; Acid-Reflux, perdorim per djegien nga dielli dhe skuqje,kruajtje të lëkurës nga pickimi i insekteve, herpes, aromat e pakendeshme (këmbë/trup) Ishte gjithashtu një ilaç i vjetër per ftohje dhe gripin,per kockat etj.

🌘Ja si perdorej ; dikush do të perdorte 1/2 lugë çaji sodë buke në një gotë ujë disa herë në ditë ditën e parë, 3 herë në ditë ditën e dytë dhe të tretë, me sa duket duket nga te dhenat historike ka dhene rezultatetë te shkëlqyera. Nuk mund të komentoj se sa efektiv ishte ky protokoll per shume semundje..

✅Por gjithçka luhet rreth PH. Soda e ka 9..numri 7 konsiderohet të jetë neutral; prandaj, çdo substancë me një lexim më të vogël se 7 do të ishte acid, dhe ajo me një lexim mbi 7 alkain..
⛑️Soda e bukës është ajo që njihet si një,rregullator PH ose më mirë një neutralizues PH. Kur bie në kontakt me një acid ose një substancë alkaline, ai do ta neutralizojë atë PH në neutral. Në procesin e duhur, formohet dioksidi i karbonit (C02).
⛑️CO2 më pas hyn në qarkullimin e gjakut; këtu me sa duket fillon rruga e procesit sherues.
⛑️70 vjet më parë norma kur qëndrimi i ulur ishte 8 frymëmarrje në minutë; sot është 12 plus frymëmarrje në minutë për të ruajtur ekuilibrin në trup.
⛑️Sot rrugët tona të frymëmarrjes në veçanti janë toksike me kimikate (smog), radioaktive (EMF) etj.

Këta agjentë janë të detyruar të ndërhyjnë me oksigjenin e disponueshëm që dikur ishte shumë më i pastër.

✅Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis PH dhe tensionit; sa më alkalik të jetë terreni, aq më shumë oksigjen disponojnë qelizat, sa më acid të jetë terreni, aq më pak oksigjen, duke rezultuar në një tension qelizor më të ulët. Qelizat më pas bëhen të prekshme ndaj vdekjes sepse shkaqet kryesore të vdekjes së qelizave janë trauma, helmi dhe uria .

🌘Soda e bukës ka qenë gjithashtu efektive në luftimin e kancerit. Pyetja është pse? Qelizat tona normale rregullohen nga një orar i njohur më mirë si një orë cirkadiane; janë aktive në metabolizëm për 12 orë dhe pushojnë për 12 orë; megjithatë, qelizat e kancerit e fikin atë orë dhe e kthejne 24/7.

🌘Me sa duket soda e bukës e kthen atë orën cirkadiane në qelizat e kancerit, duke i bërë ato të vdesin nga uria. Mbani mend; Shkaqet kryesore të vdekjes së qelizave janë trauma, helmi dhe uria.

✅Stomaku dhe pankreasi ynë normalisht prodhojnë bikarbonat në mënyrë të rregullt për të neutralizuar acidin e stomakut dhe veshkat për të rregulluar PH në trup. Rrjedhimisht; ky shërbim bie teksa plakemi…
Një ilaç shumë i përballueshëm dhe efektiv; SODE BUKE.

****⛑️📌Kujdes; Unë do të dekurajoj konsumin me shumicë sodë buke… ose ta gëlltisim shumë shpesh. Ajo zbret në ruajtjen e ekuilibrit e do të jetë kundërproduktive.

✅Për më tepër, shmangni marrjen e saj shumë afër kohës së vaktit; do të ndërhyjë në prodhimin normal të acidit të stomakut, i nevojshëm për tretje me të mirë.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia


rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours