Daily Mail: Alarmohet FBI, nga rishikimi i dosjeve të vjetra ku punoi ish-shefi i kundërzbulimit të New York, Charles McGonigal …

14 min read

Shefat e FBI-së janë të përfshirë nga ankthi shkruan Daily Mail. Shkak janë bërë zbulimet për ish-shefin e kundërzbulimit të New York, Charles McGonigal që doli se punonte për interesa të tjra. Ndaj, hetimet e shkuara ku ai ka marrë pjesë, po kalojnë në sitë. Bëhet fjalë për veprime hetimore të FBI-së që shkojnë deri në 22 vite më parë, për të cilat FBI druan se janë komprometuar nga agjenti i dënuar i byrosë Charles McGonigal.

Operacioni i “rishikimit” të këtyre dosjeve shtrihet gjatë gjithë kohës kur ish-kreu i kundërzbulimit në Nju Jork ka punuar për agjencinë. McGonigal, 55 vjeç, tashmë është dënuar me katër vjet e dy muaj burg për marrjen e parave dhe komplot me oligark e sanksionuar rus, Oleg Deripaska, një mik i afërt i presidentit Vladimir Putin.

Por më qartë, pasojat e mundshme të tradhtisë së McGonigal përshkruhen në një memorandum që qeveria amerikane ka përgatitur për një rast tjetër devijimi të ish-shefit të FBI-së në Uashington DC, për të cilin dënimi do të jepet më 16 shkurt. Bëhet fjalë për çështjen e Shqipërisë, për të cilën dënimit të McGonigal pritet t’i shtohen edhe 30 muaj të tjerë burg dhe një gjobë prej 95,000 dollarësh për fshehjen e 225,000 dollarëve që mori nga një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare.

Për këto dhe të tjera, zyrtarët e FBI kanë shkruar në dosjen e 5 janarit – të siguruar nga DailyMail.com – se FBI është aq e shqetësuar për mashtrimin e McGonigal saqë rastet “sensitive” që datojnë që kur ai u bë agjent special po shqyrtohen imtësisht.

Memorandumi i brendshëm i FBI

Në memorandumin e përgatitur për kontrollin e plotë të dosjeve të McGonigal shkruhet: “Duke pasur parasysh rolin e lartë dhe të ndjeshëm të të pandehurit në organizatë, FBI është detyruar të ndërmarrë rishikime thelbësore të shumë hetimeve të tjera për të siguruar që asnjë nuk është komprometuar gjatë mandatit të të pandehurit si agjent special i FBI-së dhe agjent special mbikëqyrës. I pandehuri ka punuar në disa nga çështjet më të ndjeshme dhe të rëndësishme të trajtuara nga FBI”.

Dokumenti paralajmëron më tej: “Mungesa e besueshmërisë, siç zbulohet nga sjellja e tij në bazë të veprës për të cilën dënohet, mund t’i ketë vënë në rrezik të gjitha hetimet. Rishikimi i brendshëm rezulton të jetë një ndërmarrje e madhe, që kërkon një shpenzim të panevojshëm të burimeve qeveritare.”

Dosjet që McGonigal trajtoi në FBI

McGonigal iu bashkua FBI-së në vitin 1996 dhe filloi karrierën e tij duke punuar në hetimin e fatkeqësisë së fluturimit TWA 800, në të cilën vdiqën 230 vetë kur një Boeing 747 shpërtheu dhe u rrëzua në Atlantik pranë East Moriches, Nju Jork.

Ai u caktua në zyrën në terren të Nju Jorkut gjatë sulmeve të 11 shtatorit 2001 në Amerikë dhe iu bashkua një skuadre të posaçme reagimi që fokusohej në kërcënimet terroriste ndërkombëtare pas 11 shtatorit.

I konsideruar një “ylli në ngjitje” mes agjentëve amerikanë, McGonigal eci shpejt para për t’u bërë agjent special mbikëqyrës në seksionin e kundër-spiunazhit në selinë e FBI-së në Uashington në vitin 2002.

Katër vjet më vonë ai u bë mbikëqyrës në terren i një skuadre kundër-spiunazhi në zyrën e Uashingtonit, ku u caktua të ndihmonte në shkatërrimin e një rrjeti agjentësh rusë të fjetur.

Më vonë McGonigal drejtoi Task Forcën WikiLeaks të FBI-së që hetonte publikimin e më shumë se 200,000 dokumenteve të klasifikuara. Kjo rezultoi në dënimin e ushtarit Chelsea Manning në vitin 2013 për spiunazh dhe akuza të ngjashme. Manning u dënua me 35 vjet, por dënimi iu ndryshua në shtatë vjet nga Presidenti i atëhershëm Barack Obama.

Në vitin 2016, McGonigal drejtonte seksionin e koordinimit të kundërzbulimit kibernetik të byrosë, i cili analizonte hakerimet ruse dhe kineze. Por në tetor të atij viti ai arriti kulmin e karrierës së tij me emërimin e tij nga drejtori i atëhershëm i FBI-së, James Comey, si shef i divizionit të kundërzbulimit të zyrës së Nju Jorkut.

Këtu iu ngarkuan disa prej dosjeve më delikate të byrosë, veçanërisht në lidhje me aktivitetet e inteligjencës ruse dhe përpjekjet e SHBA-së për të rekrutuar agjentë të Moskës. Ai doli në pension në shtator 2018.

Si i fitoi 225 mijë dollarët sipas Daily Mail

Dënimi prej 50 muajsh i dhënë në gjykatën federale të Manhattan në dhjetor 2023 erdhi pasi McGonigal pranoi se kishte marrë para për të gjetur informacione që do t’i shërbenin oligarkut famëkeq Oleg Deripaska, i sanksionuar pas pushtimit të Krimesë nga Rusia. Tradhtia merrte përmasaj akoma më të tmerrshme, sepse McGonigal kishte për detyrë ta hetonte industrialistin famëkeq dhe jo të punonte për të.

Për çështjen që gjykohet në Uashington DC dhe që ka të bëjë me marrëdhënien e tij me shqiptarët, ai ka pranuar se ka fshehur një ryshfet prej 225,000 dollarësh nga një ish-spiun shqiptar në kohën që punonte për FBI-në.

Paratë shkruan Daily Mail u dhanë për të fiksuar takimet e një biznesmeni të farmaceutikës boshnjak me një përfaqësues të lartë të SHBA-së në Kombet e Bashkuara, mundësisht ambasadoren e atëhershme të SHBA-së, tani kandidatja presidenciale e GOP-së, Nikki Haley.

Ky që shikoni më lart është një email i dërguar nga Charles McGonigal për marrëveshjen që sipas Daily Mail ka të bëjë me ryshfetin prej 225,000 dollarësh që ai mori nga Agron Neza. Tema është “Bosnja”. Në email i kërkohet një marrëveshje për një takim me zyrtarët e lartë amerikanë në OKB në këmbim të 500 mijë dollarëve. 

Në këtë email përshkruhet marrëveshja për pagesën që ai do të përfitonte si ndërmjetësues i takimeve mes amerikanëve dhe politikanit boshnjak.

“Në mbështetje të përpjekjeve tuaja për të punuar me (të redaktuar) unë do të propozoja strukturën e mëposhtme:

“Në vazhdim të identifikimit, sigurimit dhe caktimit të një takimi me një përfaqësues nga Kombet e Bashkuara të SHBA-së, një tarifë referimi prej 250,000 dollarësh do të paguhet sapo takimi të konfirmohet dhe planifikohet.
Sapo të ndodhë takimi, cilido qoftë rezultati, pavarësisht nëse një takim i dytë është i siguruar ose asnjë takim i ardhshëm nuk është siguruar apo planifikuar, një shtesë prej 250,000 dollarësh do të paguhet në 2 rritje prej 125,000 dollarësh gjatë një periudhe 6 mujore nga data e takimit.

‘Kushtet e kësaj marrëveshjeje specifike me (të redaktuar) janë konfidenciale dhe të mos i zbulohen palëve të treta në asnjë moment gjatë takimeve të ardhshme.’

Në fund, në emailet e mëposhtme ka një mesazh misterioz nga një dërgues i redaktuar që thotë: “Disa shqiptarë duan që unë të takoj këtë person. Mund të kontrolloni dhe të më tregoni se çfarë duhet të bëj..”

Emaili tregon se edhe në aferën me boshnjakët, McGonigal hyri në kontakt nëpërmjet shqiptarëve, një dokument që tregon se sa pak është zbuluar nga dosja e tij në vendin tonë.

Megjithëse emaili përmend pagesat prej 250,000 dollarë, Departamenti i Drejtësisë thotë se tarifa lidhet me 225,000 dollarët që ai mori si ryshfet.

Në sentencën për tradhtinë në lidhje me shqiptarin Agron Neza, prokuroria amerikane shkruan: “I pandehuri Charles McGonigal mbikqyri operacionet e sigurisë kombëtare për Byronë Federale të Hetimit në Nju Jork pa i bërë të ditur FBI-së se kishte marrë qindra mijëra dollarë nga një biznesmen me lidhje me qeverinë shqiptare”.

“Jo vetëm që i mori paratë – në kesh – pa i deklaruar siç kërkohet me ligj, por ai gjithashtu avancoi interesat e biznesit të bamirësit të tij dhe gënjeu FBI-në për aktivitetet e tyre të përbashkëta”.

“Fshehja e të pandehurit pengoi zbulimin e konfliktit të interesit ndërmjet detyrave të tij zyrtare dhe interesave të tij financiare private. Ky është, në thelb, korrupsion që minon transparencën dhe besimin në integritetin e Degës Ekzekutive të qeverisë” thuhet në sentencë ku jepet edhe goditja e fundit: “I pandehuri ishte betuar se do të hetonte dhe parandalonte krimet kundër Shteteve të Bashkuara dhe jo t’i kryente ato”.

Gruaja e McGonigal kërkon mëshirë

Ish-shefi i spiunazhit fitoi të paktën 200,000 dollarë në vit në FBI dhe 850,000 dollarë në vit pasi u largua dhe punoi si shef i sigurisë globale për një kompani ndërkombëtare.

Por sipas prokurorëve, ish-operativi shqiptar i inteligjencës – i cili tani jeton në Nju Xhersi si shtetas i natyralizuar i SHBA-së – tha se McGonigal i kishte thënë se i duheshin para për shkak të daljes në pension së shpejti, ndërkohë që fëmijët ishin në moshë për kolegj.

McGonigal duhet të paraqitet në burg më 26 shkurt për rastin e oligarkut rus. DailyMail.com ka zbuluar më parë një letër me gjashtë faqe nga gruaja e tij Pamela drejtuar gjykatëses së Nju Jorkut Jennifer Rearden, në një lutje të dënuar për mëshirë. Ajo shkroi se “përpjekja për t’ju shpjeguar se si veprimet e Charlie dhe dënimet e tij të mëvonshme kanë ndikuar në familjen tonë është shumë e vështirë”.

“Më dolin lot në sy ndërsa ju shkruaj këtë letër, pasi dhimbja, ankthi, trauma mendore dhe fizike që kjo ka shkaktuar është e papërshkrueshme. Kjo nuk është siç e kishim planifikuar ne jetën apo se si duhej të luante jeta për ne…

Pas daljes në pension nga FBI, Charlie ishte ambicioz dhe po kërkonte të na siguronte një jetë të mirë si familje, dhe besoj se kjo e çoi atë në rrugë të gabuar dhe e bëri të humbiste fokusin në realitetin e vendimmarrjes dhe veprimeve të tij” shkruan bashkëshortja e tij.

Ajo shtoi në fund: “Unë ju kërkoj zemërbutësi kur të vlerësoni dënimin për Çarlin pasi ai është me të vërtetë njeri i veçantë dhe dikush tek i cili mbështetet familja jonë si figurë e forcës dhe frymëzimit.”

McGonigal paraqiti një lutje për mëshirë në gjykatë më 9 janar, duke u lutur për të mos e dënuar me më shumë burg. Avokati i tij Seth DuCharme shkroi: ‘Në thelb, e nderuar gjykatëse, tashmë McGonigal ka marrë një dënim të drejtë”.

DuCharme kërkoi një dënim nga një deri në shtatë muaj për aktivitetin e McGonigal në Shqipëri, në të njëjtën kohë me dënimin 50-mujor për shërbimet që ai kreu për oligarkun rus Oleg Deripaska.

Ish e dashura Alison Gerrero

Megjithatë, ish e dashura e tij, Allison Guerriero, dëshiron që Charles McGonigal të marrë edhe pesë vite të tjera dënim, duke thënë ekskluzivisht për DailyMail.com: “Ajo që kërkon qeveria nuk është e mjaftueshme që populli amerikan të marrë drejtësi”.

Guerriero, një ish-zëvendës presidente e operacioneve amerikane për firmën izraelite të sigurisë Mifram, i tha më parë DailyMail.com pas dënimit në Nju Jork: “Nuk mund ta heq buzëqeshjen nga fytyra ime duke e ditur se ai do të burgoset”.

50-vjeçarja, e cila ishte në një lidhje jashtëmartesore me McGonigal për 18 muaj përpara se t’i jepte fund lidhjes së tyre në dhjetor 2018, mund të ketë qenë personi që inicioi hetimin ndaj ish-shefit të FBI-së.

Ajo zbuloi një çantë që përmbante 80,000 dollarë fatura të grumbulluara në apartamentin që ata ndanin në Brooklyn – dhe lajmëroi autoritetet disa muaj pas ndarjes.

Në kohën kur ata ishin bashkë, gruaja e McGonigal, Pamela, jetonte me fëmijët e tyre në shtëpinë e familjes në Chevy Chase, Maryland, jashtë Uashington DC. I tmerruari u kthye te gruaja e tij pasi lidhja e tij përfundoi.

Në një intervistë tjetër me DailyMail.com, Guerriero zbuloi se si epshi i McGonigal për seksin “spektakolar” ishte aq i pangopur sa e kërkonte atë deri në pesë herë në ditë – çdo ditë.

Ajo tha se ai ishte aq i fiksuar saqë ai u vuri seancave të seksit emra të çuditshëm dhe ishte i varur nga takimet ku mund të zbuloheshin.

McGonigal madje foli për seksin herën e parë që çifti u takua në atë që duhej të ishte një drekë thjesht biznesi, duke u ankuar se gruaja e tij refuzonte të bënte dashuri me të dhe ai ishte ‘i frustruar’.

“Charlie ishte spektakolar në seks… ai ishte shumë i dhënë dhe i nevojitej tre, katër dhe madje pesë herë në ditë”, tha Guerriero në shtëpinë e saj në Delray Beach, Florida. “Ne përfunduam duke jetuar së bashku për gati 16 muaj dhe do të kishte çdo ditë seks. Pra, kishte shumë seks”.

“Ne filluam edhe t’i vinim emra të ndryshëm. Kështu që sapo vinte moti i ftohtë, ai dilte dhe merrte kafen time në mëngjes dhe kthehej në shtëpi dhe thoshte, është koha e “seksit latte me mente” ose “seksi latte me kungull”, ose çfarëdo shije”.

Guerriero, i cila u takua me McGonigal përmes shefit të saj të FBI-së, vazhdoi: “Një herë ishte ditëlindja e 18 e vajzës së tij, Sarës, dhe ai tha, “Seksi i ditëlindjes së 18-të të Sarës”. Dhe unë isha “Ok, në rregull, është pak e çuditshme”.

“Gjithçka u bë emër për seksin… është koha për seks të mirëmëngjesit. seksi i natës së mirë, seksi me dush, seksi për Krishtlindje, seksi i Ditës së Falënderimeve, seksi i “nënshkrova një kontratë”, seksi i “shitjes” – çdo gjë që kishte një emër. Nëse ka qenë dita e flamurit, ka qenë seksi i “ditës së flamurit”.

Guerrerio ka zbuluar gjithashtu edhe një maskë se si ish-dashnori i saj tërheq njerëzit në rrjetin e tij duke thënë: “Charlie është djalli dhe djalli nuk vjen kurrë tek ju me brirë të kuq dhe një pelerinë. Ai vjen tek ju me gjithçka që keni dashur ndonjëherë. Dhe të gjithë ne donim atë që Charlie po na jepte. E cila ishte vëmendja, paratë, e qeshura, përfshirja, lëvdatat – dhe gjithçka ishte e rreme.”

Ish-e dashura e tij gjithashtu ka kritikuar më parë Pamela McGonigal për shfaqjen e stilit të saj në Instagram, ndërsa burri i saj po përballej me akuza. Fotot përfshinin pozat me bikini tip leopard në sheshin e lojërave të miliarderëve, Palm Beach, ndërsa pinte verë pranë një pishine.

Pas shkrepjeve të tjera në pika të famshme të famshme në qytetin e Floridës, ajo postoi një foto të një çante Chanel dhe dy kokteje në Hotel Chelsea në Manhattan.

“Ajo solli çantën e saj Chanel në gjykatë”, tha Guerriero. “Ajo thjesht po i shpalos paratë e gjakut në fytyrat e të gjithëve. Dhe pastaj ajo dëshiron që ne të ndjejmë keqardhje për të?” /Daily Mail

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours