New York Post/ Mirupafshim Joe Biden: Ja kush do ta zërë vendin e tij, që do të sfidojë Donald Trumpin …

3 min read

Zgjedhjet paraprake republikane janë një marshim triumfal, madje edhe sondazhet kombëtare duket se kanë një rezultat të caktuar: Trump do të jetë presidenti i ardhshëm i SHBA. Në fund të fundit, Biden është në rënie të lirë, me një presidencë që lë më shumë hije sesa drita, me Shtetet e Bashkuara më të dobëta brenda dhe jashtë.

Kjo është arsyeja pse demokratët tashmë kanë vendosur ta eliminojnë dhe të mos e kandidojnë më në zgjedhjet e ardhshme. Atëherë kush do te jetë në vend te tij? Emri me shumë peshë që do të ishte zgjedhur u lansua nga një scoop nga New York Post .

Një emër që në fakt duket se i ka rikthyer njëfarë entuziazmi botës së së majtës amerikane, tashmë të dorëzuar për humbje. Kjo është Michelle Obama, ish-zonja e parë.

Prandaj do të ishte Michelle Obama ajo që do të kandidonte në vend të Joe Biden për të tentuar të mposhtte Donald Trump në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Strategjia do të vendoset tashmë: Biden do të njoftojë në maj se nuk do të kandidojë më dhe për këtë arsye ajo do të “kurorëzohet” në konventën e Demokratëve në gusht. Pakti është se deri atëherë Biden do të duhet të sillet “sikur të ishte kandidati i vërtetë”. Sipas New York Post, ky është plani i orkestruar drejtpërdrejt nga ish-presidenti Barack Obama, i cili, siç kanë zbuluar disa media amerikane javët e fundit, është gjithnjë e më i shqetësuar për mundësinë që Biden të mos jetë në gjendje të mundë Trumpin.

“Obama ka testuar ujërat me donatorët e tij”, shkruan New York Post, duke cituar burime të informuara, sipas të cilave ish-presidenti po ushtron në mënyrë diskrete presion mbi tetëdhjetë vjeçarin Biden dhe stafin e tij për ta bindur atë të heqë dorë.

Manovra që nuk janë edhe aq të fshehta nëse mendoni për pozicionin e marrë nga David Axelrod, ish-strategu i Obamës, i cili vuri publikisht në pyetje nëse zgjedhja e Biden për të kandiduar për t’u rizgjedhur ishte “e mençur” apo “në interes të vendit”.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours