Donald Trump fiton përsëri dhe tallet me Joe Biden – Tallja e Trump ndaj Biden po bëhet virale …

3 min read

Rritja dominuese e ish-presidentit Donald Trump nuk ndalet në Shtetet e Bashkuara. Në një moment të vështirë për ekonominë amerikane, dhe një situatë shumë të tensionuar ndërkombëtare, të cilën demokratët nuk kanë mundur ta menaxhojnë dot, rruga për manjatin duket e rënduar.

Aq sa kolegu-kundërshtar i tij Ron De Santis ka vendosur të tërhiqet nga gara elektorale mes republikanëve që do të vendosin kandidatin për Shtëpinë e Bardhë.

(Ndiqni këtë postim tek PATRIOTIK MEDIA)

Trump e falënderoi atë dhe tha se e vlerësonte frymën e bashkëpunimit. Një hap i rëndësishëm sepse ish-presidenti kishte hasur në disa rezistencë në të kaluarën brenda partisë së tij. Megjithatë, tani, për shkak të dorëheqjes apo bindjes, republikanët duket se duan të mbështesin kandidatin e ardhshëm presidencial.

Në zgjedhjet paraprake në New Hampsire, Trump arriti një tjetër sukses shumë të qartë kundër rivales së tij të vetme të mbetur, Nikky Halley.

Një triumf i vërtetë, me 54.2% të preferencave kundrejt 43.7%. Një sukses që përsërit atë të disa ditëve më parë në Iowa. Numra të rëndësishëm: është hera e parë që nga viti 1976 që një kandidat republikan fiton si në Iowa ashtu edhe në New Hampshire. Një shenjë se Amerika e thellë, ajo më e prekura nga kriza, po mobilizohet për ndryshim.

Edhe presidenti në detyrë Biden tani e ka “shpallur” Trumpin si kundërshtarin e radhës të demokratëve për Shtëpinë e Bardhë. Por ish-presidenti nuk ishte i sjellshëm me kreun aktual të shtetit amerikan. Pas triumfit në New Hampsire, Trump, si zakonisht, u lëshua me disa shaka shumë të drejtpërdrejta. Dhe duke iu referuar Bidenit ai thirri: “Ai nuk i vendos dy fjalë rresht!”.

Vështirësitë e presidentit aktual janë shfaqur që në muajt e parë të mandatit të tij. Aq sa tani jemi në pritje të refuzimit të tij për të kandiduar sërish. Popullariteti i tij është në nivelin më të ulët dhe demokratët e dinë se për t’u përpjekur të frenojnë shfrytëzimet e kundërshtarit të tyre republikan, ata do të duhet të shpikin diçka.

Situata është aq e vështirë sa, sipas disa burimeve, Michelle Obama është gati të dalë në fushë. Nëse po, njoftimi do të bëhet vetëm në maj. Obama, deri më sot, duket se është i vetmi që mund t’i kundërvihet ish-presidentit. Shpresa e Dem është se ajo do të përfitojë nga popullariteti i burrit të saj dhe se do të jetë në gjendje të bashkojë votën e komunitetit afrikano-amerikan. Michelle, nga ana e saj, duket e gatshme të angazhohet në garën për Shtëpinë e Bardhë.

E cila, në këtë rast, do të shihte për herë të parë një ish-president dhe gruan e një ish-presidenti tjetër. Do ta dimë me siguri në maj.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours