Një vit kyç për politikën Amerikane: Aksionet e larta dhe ndryshimet politike po priten të ndodhin në 2024 …

9 min read

Me shpërthimin e luftës në Ukrainë dhe konfliktin e mëvonshëm Izrael-Hamas, transformimi i rendit botëror unipolar, siç e njohim ne, është përshpejtuar ndjeshëm. Ekspertët thonë se viti në vijim mund të jetë një vit vendimtar në shumë mënyra, me zgjedhjet kryesore që do të zhvillohen në 2024, duke përfshirë në Shtetet e Bashkuara dhe Rusi, si dhe zgjedhjet parlamentare në Austri dhe Belgjikë, ku partitë e krahut të djathtë kanë një shans të mirë per të fituar.

Ky vit do të jetë veçanërisht i rëndësishëm edhe për Hungarinë.

Ku përveç zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, në qershor do të mbahen edhe zgjedhjet lokale në Hungari, me aksione të ngjashme: a do të mbizotërojë politika sovraniste, patriotike dhe e orientuar nga interesat kombëtare, apo do të vijë në pushtet e majta, e cila u shërben interesave globaliste. ?

Në skenën globale, ngjarja më domethënëse në vitin 2024 do të jenë zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Duke parë përpara zgjedhjeve paraprake republikane dhe demokrate, duket se lojtarët kryesorë të katër viteve më parë ka të ngjarë të përballen përsëri. Edhe pse një pjesë e konsiderueshme e elektoratit amerikan është zhgënjyer me politikat e Joe Biden, dhe popullariteti dhe mbështetja e presidentit demokrat vazhdojnë të bien, ka më shumë se gjasa që politikani 81-vjeçar të jetë kandidati presidencial demokrat.

Nga ana republikane, ish-presidenti Donald Trump po kryeson në sondazhe me një diferencë të konsiderueshme – pak mbi 50 pikë përqindje përpara rivalëve të tij – ndërsa në shtetet e udhëhequra nga liberalët, demokratët po bëjnë gjithçka që munden për ta bërë Trump të pazgjedhur.

Javët e fundit, janë marrë disa vendime – fillimisht në Kolorado, më pas në Maine – për të hequr emrin e ish-presidentit nga fletëvotimet. Iniciativa të ngjashme për të bllokuar kandidaturën e Trump janë gjithashtu duke u zhvilluar në Nevada, Teksas dhe Wisconsin, ndër të tjera. Sipas sondazheve të fundit, ish-presidenti kryeson Joe Biden me rreth dy pikë në garën kokë më kokë dhe presidenti nuk po e kalon më Trumpin në pjesët e elektoratit me prirje demokratike, siç janë votuesit e rinj dhe hispanikët.

(Ndiqni këtë postim tek STOP FAKE ALBANIA)

Shumë ekspertë e lidhin mundësinë e përfundimit të luftës në Ukrainë me rezultatin e zgjedhjeve në SHBA. Në rast të një fitoreje republikane, Uashingtoni mund të reduktojë ndjeshëm ndihmën ushtarake dhe financiare për Ukrainën, duke çuar potencialisht në rënien e vendit të shkatërruar nga lufta dhe, në fund të fundit, fillimin e bisedimeve të paqes. aktualisht po projekton një deficit buxhetor prej 43 miliardë dollarësh deri në vitin 2024, pjesa më e madhe e të cilit do të mbulohej nga ndihma e huaj. Që nga shpërthimi i luftës, Donald Trump ka deklaruar vazhdimisht se nëse do të ishte president, do t’i jepte fund konfliktit brenda 24 orëve dhe do të arrinte një lloj marrëveshjeje paqeje mes palëve.

Për më tepër, në skenarin e një triumfi republikan, nuk duhet të anashkalohet mundësia për një përmirësim të konsiderueshëm në marrëdhëniet midis Budapestit dhe Uashingtonit, duke e rikthyer kështu vendin tonë me një aleat të frikshëm në formën e Trump.

Zgjedhjet presidenciale në Rusi janë planifikuar për 15-17 mars dhe aktualisht duket se ka pak shqetësim për fituesin e mundshëm. Presidenti rus Vladimir Putin nuk përballet me sfidues të rëndësishëm, pasi sondazhet tregojnë mbështetje të shtuar në krahasim me nivelet e paraluftës. Zhvillimet në fushën e betejës kanë favorizuar Putinin, me forcat ruse që zmbrapsën me sukses kundërofensivën ukrainase në verë dhe konsoliduan pozicionet e tyre në frontin lindor. Putini është gati të sigurojë një mandat të pestë presidencial, i cili është i favorshëm për Hungarinë.

Pavarësisht përpjekjeve të fundit për të diversifikuar burimet e energjisë, Hungaria mbetet shumë e varur nga energjia ruse, duke përfshirë naftën, gazin dhe energjinë bërthamore. Prandaj, stabiliteti i politikës ruse dhe respektimi i angazhimeve të përshkruara në kontratat energjetike janë vendimtare për sigurinë energjetike të Hungarisë.

Nuk munguan zgjedhjet e profilit të lartë në Evropë vitin e kaluar, me vende të tilla si Sllovakia, Holanda dhe Polonia që zhvillonin zgjedhje parlamentare. Në përgjithësi, këto zgjedhje dëshmuan një fuqizim të së djathtës evropiane, me qeveritë që u rreshtuan me Hungarinë për çështje të tilla si migrimi, mbështetja për Ukrainën dhe ruajtja e vlerave tradicionale të krishtera. Një përjashtim vërehet në Poloni, ku qeveria e Donald Tusk tashmë ka nisur veprime që minojnë sundimin e ligjit duke çmontuar mediat publike.

Ky trend mund të vazhdojë edhe në vitin aktual, pasi votuesit në Belgjikë, Austri, Kroaci dhe vende të tjera shkojnë drejt qendrave të votimit.

Sipas sondazheve, partitë e krahut të djathtë kryesojnë në këto vende, duke sugjeruar një zhvendosje të vazhdueshme drejt preferencave politike me prirje të djathtë në të gjithë Evropën.

Kjo gjithashtu duhet të ngjall shpresë për zgjedhjet e ardhshme të Parlamentit Evropian (PE). Nga data 6-9 qershor, votuesit në të gjithë Evropën do të përcaktojnë përbërjen e degës legjislative të BE-së, një organ që, pavarësisht përballjes me sfida, mbetet i rëndësishëm. Aksionet janë të konsiderueshme. Vitet e fundit, zhvendosja majtas e Partisë Popullore Evropiane (EPP) ka rezultuar në një dominim liberal në PE, e dukshme në kritikat e vazhdueshme ndaj qeverive që përfaqësojnë interesat kombëtare dhe besnikërinë e saj të palëkundur ndaj interesave të huaja, veçanërisht atyre amerikane.

Edhe pse EPP mbetet grupi më i madh politik i PE sipas sondazheve, grupet më të vogla që mbrojnë një alternativë të krahut të djathtë, si Identiteti dhe Demokracia (ID) ose Konservatorët dhe Reformistët Evropianë (ECR), po fitojnë vrull. Një zhvendosje e mundshme në të djathtë mund të paraqesë një mundësi për të adresuar sfidat e shumta me të cilat përballet BE-ja – duke filluar nga përkeqësimi i vazhdueshëm i sigurisë evropiane deri te prania e gjithëmbarshme e migrimit dhe terrorizmit dhe rënia e konkurrencës evropiane – përmes mjeteve realiste dhe efektive, në vend që të mbështetemi mbi ‘zgjidhjet’ e majta të gabuara dhe të shkëputura.

(Ndiqni këtë postim tek STOP FAKE ALBANIA)

Zgjedhjet lokale janë caktuar në Hungari më 9 qershor, që përkon me zgjedhjet e Parlamentit Evropian. Kjo shënon ngjarjen e parë elektorale që nga themelimi i Zyrës për Mbrojtjen e Sovranitetit, e ngarkuar me zbulimin dhe hetimin e rasteve të mundshme të ndërhyrjes së huaj. Sipas sondazheve, Fidesz është gati të sigurojë fitore si në PE ashtu edhe në zgjedhjet lokale, me partinë në pushtet që pritet të arrijë një shumicë absolute në ish dhe të rimarrë disa qytete të qarqeve që kanë qenë nën kontrollin e opozitës që nga viti 2019.

Një aspekt intrigues i zgjedhjeve aktuale është vendimi parlamentar në dhjetor 2023 për të miratuar një sistem zgjedhor të bazuar në listë për kryeqytetin. Nga ky moment, asambleja e Budapestit nuk do të përbëhet më nga kryebashkiakët e rretheve, por anëtarët e saj do të zgjidhen nga banorët e kryeqytetit përmes një sistemi të bazuar në lista.

Në vitin 2024, Hungaria do të marrë përsipër një përgjegjësi vendimtare duke marrë presidencën e rradhës të BE-së nga korriku në dhjetor.

Sesioni inaugurues i Parlamentit Evropian, pas zgjedhjeve të qershorit, do të përkojë me këtë periudhë dhe do të përfshijë zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit Evropian dhe Presidentit të Këshillit Evropian, ku mblidhen krerët e shteteve dhe qeverive. Presidenca e rradhës paraqet mundësi të bollshme – ekonomike, politike dhe diplomatike – dhe nuk është për t’u habitur që e majta evropiane ka nisur një sulm ndaj Hungarisë në një përpjekje për ta penguar atë të marrë këtë rol.

Tamás Iván Kovács, ambasadori i Hungarisë në Bruksel, përshkroi prioritetet e mundshme të presidencës hungareze në një ngjarje në tetor. Ndërkohë që këto prioritete nuk janë finalizuar ende dhe janë subjekt i ndryshimit, Hungaria potencialisht mund të fokusohet në çështje kyçe si avancimi i procesit të zgjerimit, rritja e konkurrencës evropiane, adresimi i sfidave demografike, frenimi i migracionit të paligjshëm dhe forcimi i politikës evropiane të mbrojtjes.

(Ndiqni këtë postim tek STOP FAKE ALBANIA)

SHENIM: Joakim Scheffer e ka pergatitur lete analize: Po kush eshte Joakim Scheffer, ai eshte diplomuar në Universitetin e Szeged me një diplomë Master në Marrëdhënie Ndërkombëtare. Ai punon si redaktor në zyrën e politikës së jashtme të së përditshmes hungareze Magyar Nemzet dhe shërben si redaktor i revistës Eurasia.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours