Gjermania në recesion: Revolta e Fermerëve nuk ka fund, pushtojnë sërish qytetet me traktorët e tyre (VIDEO) …

3 min read

Lajmi është i bujshëm dhe madje paksa i këndshëm, të paktën simbolikisht: Gjermania është në recesion, Skifterët dhe adhuruesit e masave shtrënguese të te cilat jane te ashpëra, qëlluan veten e tyre me këmbë. Ekonomia gjermane pësoi një ngadalësim të mprehtë dhe në vitin 2023 PBB-ja e “lokomotivës së ekonomisë evropiane” ra me 0.3%. Kostot e energjisë u rriten në qiell “falë” sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë në emër të Evropës, normat e interesit jane shumë të larta “falë” rritjes së vendosur ndaj BQE-së (përsëri për shkak të presionit gjerman) dhe ngadalësimit te kërkesës të huaja e kanë çuar në katastrofë. Industria, eksportet dhe konsumi privat janë në nivelin më të ulët. Në të gjitha këto, fermerët edhe një herë pushtojnë rrugët dhe sheshet me traktorët e tyre për të protestuar kundër qeverisë dhe kundër Europës që po i vret dita dites.

FMN, Fondi Monetar Ndërkombëtar, tha se Gjermania ishte performuesi më i keq midis ekonomive të mëdha, të cilat u rritën me një mesatare prej 1.5% në 2023. Siç raportohet nga mediat online , të gjithë treguesit janë në rënie: sipas OECD, Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim dhe disa analistë, parashikimet janë ende në rënie për Gjermaninë që kur Gjykata Federale shpalli transferimin në Fondin e Klimës dhe Transformimit (Ktf ) nga 60 miliardë euro të akorduara nga ekzekutivi për përballimin e krizës Covid dhe të pashpenzuara.

Hyrja në recesion i sjell kancelarit Olaf Scholz nje renie katastrofike ne popullaritet, duke rritur dhe protestat e fermerëve.

Radhët e gjata të traktorëve bllokojnë rrugët e Berlinit qendror dhe qyteteve të tjera gjermane, mijëra fermerë kthehen në kryeqytetin gjerman për të protestuar kundër shkurtimit të subvencioneve publike për sektorin e kërkuar nga qeveria e Olaf Scholz, një javë pasi demonstrata të ngjashme ishin mbajtur tashmë. në të gjithë Gjermaninë.

Sipas të dhënave nga selia e policisë së Berlinit, janë rreth 10 mijë demonstrues, me mbi pesë mijë traktorë dhe automjete bujqësore. Përfaqësues të gjuetarëve gjermanë dhe shoferë kamionësh iu bashkuan gjithashtu demonstratës, si dhe përfaqësues të AfD, një parti gjermane e ekstremit të djathtë dhe grupe ultra të djathtë. E djathta ekstreme aktualisht qëndron në 25% në Gjermani. Prezencën e tyre në event e konfirmon Der Spiegel.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours