VIDEO/ Gjermania: Mijëra traktorë pushtojnë qytetet, fermerë të revoltuar izolojnë vendin …

3 min read

Fermerët në Gjermani, me të drejtë, janë në baza luftarake. Politikat e ashtuquajtura “të gjelbërta” të imponuara nga Evropa (që është sinonim i Gjermanisë) po rrezikojnë të ngordhin një sektor të tërë. Dhe kështu nisi një protestë e madhe e traktorëve që marshuan drejt Berlinit dhe qyteteve të tjera gjermane dhe që, sipas njoftimeve të shoqatave bujqësore, do të paralizojnë rrugët dhe autostradat në të gjithë vendin deri më 15 janar. Imazhi i 200 traktorëve të mbledhur nën Portën e Brandenburgut në Berlin pati një ndikim shumë të fortë.

Presidenti i Shoqatës Gjermane të Fermerëve, Joachim Rukwied, ka nisur një apel për të kërkuar falje për çdo shqetësim: “I kërkojmë popullatës për mirëkuptimin e tyre. Ne nuk duam të humbasim mbështetjen dhe solidaritetin e madh që marrim nga një pjesë e madhe e shoqërisë”, tha Rukwied për revistën Stern.

Mobilizimi i fermereve vjen nga vendimi i qeverisë së Olaf Sholz për të shkurtuar subvencionet për naftën bujqësore, duke dobësuar sektorin. “Pasi Gjykata Kushtetuese e pengoi kalimin e 60 miliardë eurove të borxhit të papërdorur Covid në fondin e klimës në nëntor, kancelarja vendosi të shkurtojë subvencionet e karburantit dhe të shfuqizojë përjashtimin për automjetet bujqësore nga taksa e makinave”. Ministri i Financave e kishte justifikuar vendimin nga këndvështrimi i Gjelbër, aq i dashur për komisionin e BE-së dhe qeverinë e Berlinit: “Po reduktojmë subvencionet që janë të dëmshme për klimën”, deklaroi ai i lumtur. Menjëherë nisi protesta e fermerëve, e cila tashmë rezultoi me marshimin e traktorëve.

Fermerët gjithashtu u theksuan gjenive euromaniake se padyshim që nuk ka traktorë elektrikë dhe automjetet bujqësore mund të lëvizin vetëm me naftë. Kjo protestë i shtohet atyre që po zhvillohen prej muajsh në Francë dhe Holandë dhe që demonstrojnë se si politikat e gjelbra të BE-së përfaqësojnë një kërcënim shumë të rrezikshëm për sektorin bujqësor evropian. Është Italia? Qëndroni pranë dhe shikoni, ndërsa Emilia Romagna e Bonaccini tani paguan fermerët që të braktisin fushat dhe të mos kultivojnë më. Gjithmonë në emër të Gree, sigurisht.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours