Ndërtimi i bunkerit shumë milionë dollarësh për apokalipsin – Çfarë po fsheh Mark Zuckerberg në Hawaii?

17 min read

Wired.- CEO i Meta Mark Zuckerberg po ndërton një kompleks masiv prej 100 milionë dollarësh në Hawaii, me plane për një bunker masiv nëntokësor. Një hetim Wired zbuloi shkallën e vërtetë të projektit dhe ndikimin e tij në komunitetin lokal.

Në një rrugë që gjarpëron përgjatë anës verilindore të ishullit Hauai të Kauait, në një shtrirje të qetë të fermës midis vendpushimeve të Kapaa dhe Hanalei, një projekt i madh, sekret ndërtimi është duke u zhvilluar.

Një mur 2 metra bllokon pamjen nga një rrugë aty pranë përpara projektit, ku makinat ngadalësojnë shpejtësinë në përpjekje për të parë atë që është pas. Rojet e sigurisë kontrollojnë portën e hyrjes dhe patrullojnë plazhet përreth me automjete të të gjithë terrenit. Furgonat rrotullohen dhe dalin, duke transportuar materiale ndërtimi dhe duke transportuar qindra punëtorë.

Askush që punon në këtë projekt nuk mund të flasë për atë që po ndodh atje. Pothuajse kushdo që kalon përmes sigurisë së kompleksit – nga marangozët te elektricistët, bojaxhinjtë te rojet e sigurisë – i nënshtrohet një marrëveshjeje të rreptë konfidencialiteti, sipas disa punëtorëve të përfshirë në projekt.

Këto marrëveshje nuk janë formalitet. Disa punëtorë thonë se kanë parë ose dëgjuar për kolegët që janë hequr nga projekti për postimin e tij në mediat sociale. Ekipe të ndryshme ndërtimi brenda kantierit janë caktuar për projekte të veçanta dhe punëtorëve u ndalohet të flasin me ekipet e tjera për punën e tyre, thonë burimet.

“Është klub lufte. Ne nuk flasim për klubin luftarak”, thotë David, një ish-punonjës me kontratë. Wired ka pranuar të mos e zbulojë emrin e tij të vërtetë sepse ai nuk ishte i autorizuar të fliste me shtypin. “Çdo gjë që publikohet nga këtu, ata e marrin vesh menjëherë.”

Një tjetër ish-punëtor ndërtimi, të cilin ne do ta quajmë John, thotë se atij iu tha se një tjetër anëtar i kompanisë së tij të ndërtimit u pushua nga puna për gjoja shpërndarjen e një fotoje të projektit në Snapchat. Ai ka dëgjuar histori të ngjashme nga ekipe të tjera. John thotë se zbatimi “shumë i rreptë” i marrëveshjeve të konfidencialitetit i ka bërë punëtorët të mos dëshirojnë “të rrezikojnë të kapen edhe duke bërë një foto”.

Projekti është aq i madh sa që një pjesë jo e vogël e ishullit i nënshtrohet marrëveshjes së konfidencialitetit. Por këtu të gjithë e dinë se kush qëndron pas saj. Mark Zuckerberg, CEO i Meta, i cili bleu tokën në një seri operacionesh që filluan në gusht 2014.

Intervistat me disa njerëz të lidhur me projektin, së bashku me të dhënat publike dhe dokumentet gjyqësore të parë nga Wired, sugjerojnë se planifikimi dhe ndërtimi i kompleksit ka qenë i mbuluar me fshehtësi që atëherë.

Prona, e njohur si Koolau Ranch, do të përfshijë, sipas dokumenteve të planifikimit, një strehë nëntokësore prej më shumë se 1500 metra katrorë, do të ketë furnizimin e vet me energji dhe ushqim dhe, kur të shtohen çmimet e blerjes së tokës, do të kushtojë më shumë se 270 milionë dollarë.

Sipas provave të shqyrtuara nga Wired, projekti është mbështetur në manovra ligjore dhe rrjete politike, dhe nganjëherë, sipas burimeve, ka treguar përbuzje për publikun vendas. Ndërkohë, Zuckerberg dhe gruaja e tij Priscilla Chan vazhdojnë të ndërtojnë një nga pronat më të shtrenjta në botë.

Më i vogli nga katër ishujt kryesorë të Havait, Kauai është një komunitet i lidhur ngushtë me rreth 73,000 njerëz. Banorët e saj janë pasardhës të vendasve Havai, së bashku me emigrantë kinezë, japonezë, filipinas dhe portorikanë që erdhën për të punuar në plantacionet e kallam sheqerit në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të.

Disa nga të ardhurit e rinj vijnë nga Shtetet e Bashkuara kontinentale dhe ishujt e tjerë të Paqësorit. Kur pronarët e plantacioneve i zhvendosën operacionet e tyre jashtë vendit në kërkim të fuqisë punëtore më të lirë, ekonomia e kallamsheqerit të ishullit u zëvendësua nga turizmi.

Punëtorët në zonën e Zuckerberg janë pjesë e një industrie ndërtimi në rritje të fokusuar në ndërtimin e shtëpive luksoze për banorët e kontinentit që kërkojnë të zhvendosen në parajsë.

Megjithëse zhvillimi i fokusuar në turizëm ka transformuar pjesën më të madhe të ishullit në dekadat e fundit, Kauai ruan një ndjenjë të qytetit të vogël. Banorët e moshuar ende kujtojnë një kohë kur kishte vetëm një semafor: i dyti u instalua në vitin 1973. Pulat dhe macet e egra janë kudo. Vendasit lundrojnë dhe peshkojnë në plazhe ose gjuajnë derra në male. Njerëzit i njohin fqinjët e tyre.

Me marrëveshjet e konfidencialitetit që i ndalojnë punëtorët të diskutojnë projektin, kompleksi i izoluar North Shore ka fituar statusin mitik në Kauai. Një arkitekt vendas që nuk ka lidhje me projektin e Zuckerberg bën shaka se i kujton atij sundimtarët mesjetarë, të cilët, sipas legjendës, vranë arkitektët e projekteve të tyre më ambicioze, në mënyrë që sekretet e projekteve të tyre të vdisnin me ta.

Historitë e mëdha rreth vendpushimit dhe pronarit të tij janë të shfrenuara në mullirin lokal të thashethemeve, i njohur në gjuhën e folur si muhabeti “pa tel i kokosit”.

Një person dëgjoi se Zuckerberg po ndërtonte një qytet të madh nëntokësor. Shumë njerëz spekulojnë se vendi do të bëhet një lloj bunkeri post-apokaliptik në rast se qytetërimi shembet.

Ajo që po ndërtohet nuk është në të njëjtin nivel me bisedën me valë kokosit, por është afër. Dokumentet e detajuara të planifikimit të marra nga Wired përmes një sërë kërkesash për regjistrime publike tregojnë krijimin e një tekno-Xanadu të pasur, të kompletuar me një strehë nëntokësore dhe atë që duket të jetë një derë rezistente ndaj shpërthimit.

Përshkrimi i projektit

Sipas planeve të parë nga Wired dhe një burimi të njohur me zhvillimin, kompleksi pjesërisht i përfunduar përbëhet nga më shumë se një duzinë ndërtesash me të paktën 30 dhoma gjumi dhe 30 banja gjithsej. Ai përqendrohet në dy pallate me një sipërfaqe totale të krahasueshme me një fushë futbolli profesionist (18 mijë metra katrorë), që përmban shumë ashensorë, zyra, salla konferencash dhe një kuzhinë me përmasa industriale.

Në një zonë të pyllëzuar aty pranë, është planifikuar të ndërtohet një rrjet prej 11 shtëpish pemësh në formë disku, të cilat do të lidhen me ura të ndërlikuara me litar, duke i lejuar vizitorët të kalojnë nga një ndërtesë në tjetrën, ndërsa mbeten midis majave të pemëve.

Një ndërtesë përballë pallateve kryesore do të përfshijë një palestër me madhësi të plotë, pishina, sauna, xhakuzi, pishinë me ujë të ftohtë dhe fushë tenisi. Prona është e mbushur me shtëpi pritjeje dhe ndërtesa të tjera operative. Shkalla e projektit sugjeron se do të jetë më shumë se një shtëpi pushimi personale: Zuckerberg tashmë ka organizuar dy ngjarje korporative në resort.

Planet tregojnë se dy pallatet qendrore do të lidhen me një tunel që degëzohet në një strehë nëntokësore prej 1500 metrash katrorë, me hapësirë ​​banimi, një dhomë motori dhe një kapakë shpëtimi që mund të arrihet përmes një shkalle. “Ka kamera kudo,” thotë David, dhe dokumentet e mbështesin atë.

Më shumë se 20 kamera janë të përfshira në planet për një ndërtesë të vetme, më të vogël operacionale në fermë. Shumë nga dyert e kompleksit janë planifikuar të funksionojnë me tastierë ose të izoluara nga zëri. Të tjera, si ato në bibliotekë, përshkruhen si “dyer të verbër”, të bëra për të imituar dizajnin e mureve rrethues. Dera e strehës nëntokësore do të jetë e ndërtuar prej metali dhe e mbushur me beton, një stil i zakonshëm në bunkerë dhe strehë për bomba.

Sipas burimeve dhe dokumenteve të planifikimit të shqyrtuara nga Wired, kompleksi do të jetë i vetë-mjaftueshëm, me rezervuarin e tij të ujit, 17 metra në diametër dhe pothuajse 6 metra të lartë, së bashku me një sistem pompimi.

Në pothuajse 6 hektarët e saj prodhohen tashmë një shumëllojshmëri ushqimesh përmes blegtorisë dhe bujqësisë.

Brandi Hoffine Barr, një zëdhënës i Mark Zuckerberg dhe Priscilla Chan, nuk pranoi të komentojë mbi madhësinë ose cilësitë e projektit si bunker.

Kostoja e punës konkurron me atë të projekteve më të mëdha private të ndërtimit në historinë njerëzore. Lejet e ndërtimit vendosin çmimin e ndërtimit kryesor në rreth 100 milionë dollarë, plus 170 milionë dollarë blerje toke, por kjo shifër ka të ngjarë të jetë e nënvlerësuar.

Ky çmim për një banesë private është i pashembullt në industrinë vendase të ndërtimit, siç është edhe niveli i fshehtësisë dhe sigurisë. “E vetmja herë tjetër që e shihni këtë është kur jeni duke bërë instalime ushtarake të sigurisë maksimale,” thotë një zyrtar vendas i industrisë së ndërtimit. “Është shumë e rrallë që një projekt privat të ketë të bashkangjitur një marrëveshje konfidencialiteti.” Me një shkallë dhe kompleksitet të tillë vijnë aksidentet në vendin e punës. Në shkurt, për shembull, një vinç që udhëtonte në një rrugë të ngushtë dhe të pjerrët në pronë ra nga një skaj dhe rrëshqiti poshtë një kodre me operatorin brenda. Shoferi, 53-vjeçari, banues në Kauai, ka pësuar lëndime të rënda dhe është dërguar në spital në gjendje të qëndrueshme. Që atëherë ai është kthyer në sit, thotë Hoffine Barr për Wired.

Në gusht 2019, roja i sigurisë Rodney Medeiros, 70 vjeç, i cili ishte nën një marrëveshje konfidencialiteti që familja e tij e kuptoi se e pengonte atë të diskutonte detaje specifike rreth punës së tij, përfundoi një turn 12-orësh roje në një plazh pranë plazhit. prone.

Ai ishte një punëtor me kontratë dhe u punësua vetëm kur Zuckerberg ishte për vizitë, që ishte ajo fundjavë, sipas dokumenteve gjyqësore të shqyrtuara nga Wired. Këto dokumente, të depozituara më vonë në emër të fëmijëve të Medeiros, thonë se kushtet e shiut e bënin të pamundur marrjen e tij nga një automjet me terren, siç ishte praktikë standarde.

Medeiros filloi të ngjitej në një shteg të pjerrët për të arritur në daljen e kompleksit dhe në gjysmë të rrugës pësoi një atak në zemër. Ai u dërgua në spital, ku ndërroi jetë disa orë më vonë.

Sekreti i objektit u bë i dukshëm pas vdekjes së Medeiros. Një bisedë e regjistruar midis tre prej fëmijëve të tij dhe menaxherit të sigurisë së kompleksit, Hank Barriga, një javë pas vdekjes së tij, jep të dhëna për atë që ekipi i tij ligjor ka lënë të kuptohet në padinë e tyre për vdekje të gabuar kundër një prej kompanive të Zuckerberg.

Dokumenti pretendon se ka një përpjekje prapa skenave të projektit Zuckerberg për të kontrolluar rrjedhën e informacionit. Në regjistrim, fëmijët e Medeiros shprehin zhgënjimin që në ditët pas sulmit në zemër të babait të tyre nuk u dhanë asnjë detaj për atë që ndodhi.

Barriga thotë se donte të fliste me familjen, por ata e penguan që ta bënte këtë. “Më thanë të pres, e di, të gjithë mbikëqyrësit duan të flasin me njëri-tjetrin,” thotë ai.

Një tjetër punëtor me kontratë, një shok dhome për një kohë të gjatë dhe mik i ngushtë i Medeiros, tha në një deklaratë gjyqësore se ai gjithashtu ishte ndjerë i hezituar të fliste për incidentin për shkak të marrëveshjes së tij të konfidencialitetit. Hoffine Barr nuk pranoi të komentojë mbi regjistrimin për shkak të procesit gjyqësor në vazhdim.

Çfarë thonë fqinjët?

Në një ngastër prej 5 hektarësh pranë kompleksit Kauai të Zuckerberg në 2016, dy vjet pasi Zuckerberg bleu copën e tij të parë të tokës në ishull, fqinji i tij Kallai shikoi se si një mur 6 metra ishte ngritur rreth pronës, duke siguruar privatësi. pronën, por duke ia mohuar asaj dhe fqinjëve të tjerë pamjen e detit ndërsa qarkullon përgjatë tokës.

Kohët e fundit, ndërsa ndërtimi filloi me zell, lagjja është transformuar nga makina dhe kamionë që vijnë e shkojnë. Në vepër dëgjohen shpesh zhurma të forta, për të cilat Kallai thotë se tingëllojnë si të shtëna armësh.

Projekti sjell një karakter tjetër në zonë, sipas Jeff Lindner, një tjetër fqinj. “Më parë nuk kishte makina,” thotë ai. Tashmë ka shumë trafik. “Ata nuk janë atje për të shijuar ishullin,” thotë ai për fluksin e punëtorëve, shumë prej të cilëve ai beson se nuk janë vendas të Kauait. “Ata janë atje për të arritur diku dhe ju jeni në rrugën e tyre.”

Zuckerberg nuk ndërveproi me fqinjët e tij të rinj, thonë Kallai dhe Lindner. Dhe projekti nuk ka kaluar në asnjë proces shqyrtimi publik, siç kërkohet ndonjëherë për projekte ndërtimi të kësaj shkalle.

Në Kauai, një proces rishikimi publik mund të shkaktohet nëse një projekt i madh ndërtimi privat ndodh brenda një zone ruajtjeje të njohur si Zonë e Menaxhimit Special dhe strukturat në zonën e Zuckerberg bien jashtë asaj zone, sipas drejtorit të planifikimit të qarkut. Megjithatë, Kallai thotë se një takim me komunitetin rreth projektit “do të ishte shumë i mirëpritur”.

Hoffine Barr nuk pranoi të komentonte mbi kritikat specifike të këtyre fqinjëve për ndikimin e projektit në zonë dhe mungesën e pjesëmarrjes së publikut gjatë gjithë procesit, por ai vuri në dukje faktin se pronarët e mëparshëm kishin planifikuar të ndërtonin 80 shtëpi luksoze në tokë.

Donacione dhe lidhje të çuditshme politike

Në nëntor 2021, Zuckerberg bëri një donacion prej 4 milionë dollarësh për të financuar blerjen e një pellgu tradicional të peshkut Havai, i menaxhuar nga Malama Huleia, një organizatë lokale jofitimprurëse që fokusohet në restaurimin e ligatinave nëpërmjet praktikave kulturore. Banorët vendas të Havait.

Ajo jofitimprurëse kishte gjithashtu lidhje me pushtetin vendor; nënkryetari i atëhershëm i këshillit të qarkut, Mason Chock, kishte qenë së fundmi presidenti i tij.

Duke folur për Wired, anëtari i Këshillit të Qarkut Kauai Billy DeCosta denoncoi dhurimin e pellgut të peshkut dhe paralajmëroi se Zuckerberg kishte një “plan strategjik për të marrë të gjithë qentë e mëdhenj në anën e tij”.

Kur u pyet për përfshirjen politike lokale të Zuckerberg, Hoffine Barr tha se rolet e liderëve të qeverisë shpesh mbivendosen në ishullin e vogël. Zuckerberg dhe ekipi i tij shpesh janë përpjekur të angazhohen me komunitetin, tha Hoffine Barr.

Organizatat jofitimprurëse të ishullit e kanë vënë re dhe shumë prej tyre tani po kërkojnë nga fqinjët e tyre në Bregun e Veriut si donatorë të mundshëm të projektit.

Faqet lokale në Facebook shfaqin rregullisht thirrje për Zuckerberg për të rregulluar një problem ose një tjetër. Në një postim në Facebook të gushtit 2022, ku ankohej për mungesën e kinemave në ishull (ka vetëm një), një komentues sugjeroi se Zuckerberg mund të financonte një teatër të ri me makinë.

Me donacionet e tij, punët dhe qindra mijëra dollarë në taksat vjetore të pronës që paguan Zuckerberg (megjithëse toka i nënshtrohet një zbritjeje të konsiderueshme tatimore të fermës), shumë e shohin praninë e tij si një përfitim neto për ishullin.

Zuckerberg nuk është i vetmi

Ndërsa numri dhe vlera totale neto e miliarderëve vazhdon të rritet në Shtetet e Bashkuara, shumë prej tyre kanë përdorur pasurinë e tyre për të blerë izolimin dhe sigurinë në një ishull.

Këtë vit, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos shpenzoi 147 milionë dollarë duke blerë dy pallate në ishullin Indian Creek në Florida, i cili është gjithashtu shtëpia e Tom Brady dhe Jared Kushner. Ishulli më i vogël Havai i Lanai, në brigjet e Maui, tani është në pronësi pothuajse tërësisht nga miliarderi i Oracle, Larry Ellison.

Zelanda e Re, e konsideruar nga disa si vendi ideal për të pritur një ngjarje apokaliptike, tani është e mbushur me bunkerë për elitën teknologjike.

Shefi ekzekutiv i OpenAI, i rivendosur së fundmi, Sam Altman, ka një marrëveshje me Peter Thiel, e zbuluar fillimisht për The New Yorker, ku çifti do të marrë një avion në një nga pronat e Thiel në Zelandën e Re në rast të një ngjarje apokaliptike.

Në librin e tij “Mbijetesa e më të pasurve”, teoricieni i medias Douglass Rushkoff përshkruan takimin e tij me një grup përgatitësish miliarderësh që e bombarduan atë me pyetje se si të konfiguronin më mirë bunkerët e tyre për t’i mbijetuar kohërave të fundit.

Në librin e tij, Rushkoff kritikon atë që ai e quan “mendësi”: besimin se “me para dhe teknologji të mjaftueshme, njerëzit e pasur mund të jetojnë si perëndi dhe të kapërcejnë fatkeqësitë që u ndodhin të gjithëve”. Duke vepruar kështu, shkruan ai, ata zbatojnë të njëjtën strategji daljeje të startupeve të Silicon Valley për vetë qytetërimin.

“Nëse dikush ka para të mjaftueshme për të mbrojtur veten nga dëmi që i bëhet shoqërisë, ai është Zuck,” thotë Rushkoff. “Kjo është pothuajse ajo që është. “Ai ka shkatërruar qeverinë dhe shoqërinë, dhe tani ai mund të shkojë në Hawaii dhe të ndërtojë një fortesë.”

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours