Operacioni në Rripin verior të Gazës: Izraeli raporton shkatërrimin e strukturave të Hamasit …

3 min read

Ushtria izraelite deklaron se ka shkatërruar strukturat ushtarake të Hamasit në Rripin verior të Gazës. Një numër i madh komandantësh u vranë dhe u shkatërruan armë e municione.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite e ka përshkruar strukturën ushtarake të militantëve islamikë Hamas në veri të Rripit të Gazës si të çmontuar. Daniel Hagari tha se para fillimit të luftës tre muaj më parë, Hamasi kishte dy brigada me 12 regjimente në brezin bregdetar verior.“Në total ishin rreth 14,000 terroristë”, tha Hagari. Që atëherë, shumë komandantë janë vrarë dhe armë e municione janë shkatërruar. Ushtarët gjetën tunele nëntokësore dhe i shkatërruan.

Shumë tunele janë shkatërruar

Vetëm në zonën e refugjatëve Jabalia në pjesën veriore të Rripit të Gazës, u gjetën tetë kilometra tunele nëntokësore dhe 40 hyrje, tha Hagari. Hamasi nuk funksionon më në mënyrë të organizuar në këtë fushë. “Ka ende terroristë në Jabalia, por tani ata veprojnë pa kornizë dhe pa komandantë.” Megjithatë, ai pret vazhdimin e sulmeve sporadike me raketa ndaj Izraelit nga kjo zonë.Ushtria tani po përqendrohet në shkatërrimin e strukturave të Hamasit në qendër dhe në jug të Rripit të Gazës. Kjo do të marrë kohë, luftimet do të vazhdojnë gjatë gjithë vitit, sqaroi Hagari.

U zbuluan informacione të rëndësishme

Ushtria gjeti gjithashtu kompjuterë, harta dhe radio. U zbuluan gjithsej 70 milionë dosje që përmbajnë informacione të rëndësishme për inteligjencën. “Së bashku me (agjencinë e inteligjencës vendase) Shin Bet, ne morëm në pyetje aktivistët terroristë,” tha Hagari.”Rezultati ishte se ne morëm informacione për liderët e lartë të Hamasit, duke përfshirë dokumentacionin nga Mohammed Deif dhe gjithashtu informacione për liderët e Hamasit që ndodhen jashtë Rripit të Gazës.”Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant njoftoi në nëntor se Hamasi kishte humbur kontrollin mbi Gazën. Megjithatë, luftimet vazhduan. Sipas raporteve izraelite, deri më tani janë vrarë rreth 8,000 terroristë.

(Ndiqni këtë postim tek STOP FAKE ALBANIA)

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours