Tërmet në SHBA: Kongresi jep OK për shkarkimin e Joe Bidenit, ja cila është akuza …

3 min read

Dhoma e Përfaqësuesve i ka dhënë dritën jeshile per shkarkimin e Presidentit Joe Biden. Impeachment përfshin largimin me forcë nga një pozicion qeveritar. Kongresi amerikan i ka dhënë OK hetimit në të cilin presidenti amerikan akuzohet se është ngatërruar me punët e pista te djalit të tij Hunter jashtë vendit. Konkretisht, ai do të kishte “fituar nga marrëveshjet me Kinën dhe Ukrainën”.

Hetimi u nis në shtator dhe u njoftua nga kryetari i atëhershëm i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy.

Thuhet se Joe Biden është ngatërruar në marrëveshjet e biznesit të djalit të tij Hunter me qeveritë e huaja, por krimet gjithashtu variojnë nga ryshfeti e deri në korrupsion.

Një foto kjo e përcaktuar mirë, të cilën McCarthy e ka shpjeguar disa kohë më parë.

Përgjigja ishte e menjëhershme nga personi në fjalë, i cili pretendoi se republikanët “po humbnin kohën me akrobacit politike të pabaza”. “Nuk ka asnjë provë,” tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre.

Demokratët në fakt e konsiderojnë këtë lëvizje thjesht formale, por në Amerikë debati ka nisur. Dhe duke pasur parasysh vështirësinë e madhe në sondazhe nga ana e Joe Biden dhe demokratëve, kjo çështje rrezikon qe t’ju japë republikanëve ose Donald Trump një avantazh edhe më të madh, duke qenë se ai është gjithnjë e më në krye te sondazheve.

Hetimet nuk do të jenë të gjata dhe do të çojnë në një rezultat afatshkurtër. Tani do të nisë kërkimi i provave për abuzimet me pushtetin, pengesat si dhe korrupsionin. Siç raportohet nga mediat Amerikane, prokuroria do të jetë në gjendje të thërrasë dëshmitarë të tjerë për të vënë presidentin Joe Bide nën kontroll. Megjithatë, analistët amerikanë besojnë se hetimi ka pak shanse të kete sukses.

Joe Biden i bashkohet kështu listës shumë të shkurtër të presidentëve amerikanë në histori për t’u përballur me një hetim për shkarkim.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours