Lëvizjes Atdheu: Jetojmë në një kohë dhe 3 vite të pa përsëritshme …

6 min read

Nga Pranvera Xhafa –

Partia AtdheuLëvizja AtdheuLevizja Shqiptare AtdheuKreshnik Osmani- Lëvizja Atdheu-Levizja ATDHEU – DIASPORA

Para se te arrijmë te bota e vërtetë dhe te arrijme ne nivelin e njeriut… kemi ende nje finale , perballaja mes botes se rreme dhe asaj te vërtetë sespe te rremët nuk do ta lëshojnë lehte kete bote te rreme ,pa mare njerez e shpirtra me vete.

Jetojmë ne nje kohe dhe 3 vite te pa perseritshme…! Ne nje kohe ku te gjithe po rreshtohen, e do perballen me dicka…

Ata qe rrine asnjanes nuk e paskan pare qe asnje lufte , nuk eshte bere prej ketij llojit qe rri si tuaf e thote ç’më duhet mua . Asnje lufte nuk eshte bere pa aksion fizik sepse te qënit fizikisht diku dmth je gjalle ,( jo nga Facebook as nga zyra as nga rehatlliku) nese nuk je dmth qe je ne boten tjetër , ketu nuk ke ardhur per rehat dhe ketu ke ardhur te arrish ne nje tjetër nivel, qendrimi ne vend numero do te perseritet ne jete te jeteve .

Me vjen te qesh se ka nga ata qe do mendojne se po te nderrojne vend do shpetojne , jooo do ta keni me te veshtire nese shkoni ne nje vend qe se njihni , kur lufta nis meren pozicione nga vende qe i njihni dhe dini si te mbroheni jo me vend ku sigurinë ua ofrojnë te tjerët. Ata qe ju luftojne e sundojne s’kane qene kurre mazhorance por jeni ju ,dhe luften e tyre e beni ju per ata, por jo per vete.

Te flasesh me ju kete te vertete apo te tjera ,eshte sikur ti flasesh nje njeriu qe ka lindur e eshte rritur ne kafaz dhe ka frike ç’ndodh nese del nga kafazi kryesisht psiko-mendor , e ti i flet per lirine dhe per nje jete ndryshe dhe ai thote une jam mire 😂🤦‍♀️, mirpo kur vjen laku te fyti thote e di shteti e di zoti ate pune, ehe edhe vaksina pune e zotit ishte psh, por mund edhe te mare arratinë e lemeriset e ç’te beje dhe armët ti kthejne drejt njeri- tjetrit jo drejt armikut te perbashket .

Keto fjale e te tjera nga ata qe ndjehen te rrezikuar konsiderohen si panik , kur ju keni gjithe jeten qe jetoni nen panik per kete shihni lajmet ju, apo dhe ato une i bej. Kur nje media te jete e lire atëherë ajo do jete pushteti i popullit, ju se keni kete pushtet e asnje pushtet ,por e keni dorëzuar per ti dhene fuqi asaj qe ju mer shpirtin .Jeni ndare ne 500 fe e parti , energjia njeriut eshte i burim force … me shume ta ndash me shume dobesohet .

Une jam “avokati djallit” gjithmonë nuk kam shkuar asnjeher drejt shumices , e jam mesuar qe gjerat ti ndërtoj nga hiçi e te them po e bera vete qofte e mire qofte e keqe por e provoj.

Por ama e bej me vullnetin tim dhe ndryshoj me vullnetin tim, jo se me tha dikush apo disa. Eshte e vështire te identifikohem me dicka sepse nuk kam gjetur asgje te perbashket, ashtu si shumë te tjere, mirpo tani kemi diçka te perbashket qe po vjen, po zhdukemi !

Dhe kjo” lufte” edhe pse eshte ndryshe, do pjesëmarrjen tone ndërgjegjësimin se duhet merituar jeta ,identiteti, rraca kombësia etj eshte e drejta zotit secili te luftoje ate qe i kanoset, kur behet fjale per egzistence.

Njeher te vetme mblidhuni per vete, e behuni pushteti forca e popullit duke u bazuar ne nje qellim shume te thjeshte ; e drejta per te jetuar jo mbijetuar.

Une disa parime qe i kam ne jete, i kam gjetur ne nje levjzje ; “Lëvizja Atdheu” une as nuk e njoh kryetarin dhe as qëllimet personale qe ka ai nese niseni nga qëllime personale te gjithësecilit , por jam bazuar te qëllimet publike .Dhe thelbi qe duhet te bazohet ç’do njeri qe kupton qe nuk mund perfaqesohet si individ per te bere ndryshimin , por si fuqi masive qe ka parime apo ide te përbashkëta, nuk mund te beni asnje ndryshim nese nuk e manifestoni ate ne politike se nuk do t’i njohe njeri hallet , parimet ,aty pas telefonit , apo te kafja lagjes etj etj.

Tani do thoni aa po kush e sponsorizon dhe ky si tjerët etj etj , po ju keni 30 vjet qe flisni pas “perdes” e lejoni te perfaqesoheni , e qeveriseni si mos me keq, ama kur behet fjale per dicka te re se pranoni e shikoni me dyshim , ah sikur te shikonit keshtu edhe vitet e shkuara e mos pranonit .

Kane dale shume levizje, e me se shumti na kanë bere te ngreme kokat e na i kane prere , dhe madje u bene shpejt virale e pastaj u zhduken pasi demoralizuan njerezit e i mbushen me mosbesim, por ju nuk jeni budallenj nuk jeni peme , hyni shihni e nese nuk ndjeheni te përfaqësuar etj lëvizni, nuk ju mban njeri me zor.

Nese kjo levjzje do kishte sponsor ata qe kane te tjeret , tani do ishte force e madhe politike . A jeni te gatshëm te kontribuoni, të ndërtojmë nga pak e sponsorizoni veten tuaj ne nje levjzje , qe mund te kthehet si e vetmja opozite e ketij vendi.

Apo do rrini aty e te beni si te zgjuar duke fol fshehurazi neper rrjete dhe kafene , ose duke fol me veten nga hallet e nga brejtia e dyshimit .

Po keni frike se do humbisni , punen, shkollen, biznesin etj konsiderojini te humbura brenda nje kohe jo shume te gjate sepse nuk jane ne doren tuaj siç pate gjate covid , behet fjale per jeten jo per gjera , njeriu kur ska me ç humb duhet te luftoje per jeten dhe ska njerez me te rrezikshëm se ata qe s’kane ç ‘humbin .

Ata me para, kane 2 gjera ne dore ti blejne kokat tuaja ose ti presin , ju qe jetoni ndryshe nga ata , jeni me shume se ata qe jane shitur e blere, nese nuk beni asgje dmth qe jeni blere shume lire madje.

Une kam qene shpesh pre e te gjtha ekstremiteteve te te gjitha llojeve , medias e montimeve te keqpërdorimit apo interpretimit te deklaratave të mia sipas deshires, dhe sidomos kur nuk u vjen pas avazit , por keta se dine qe me ate qe bejne e do bejne kundra meje , ne vazhdim me japin me shume force , kane bere oferta ashtu sikurse sulme .

Ju uroj shendet dhe qartësi ne kete kohe te turbullt. ( px)

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours