Zezakët Amerikanë janë të zhgënjyer nga Demokratët, dhe po kthehen në shtëpinë e Republikanëve …

7 min read

Nga Kendall Qualls –

Demokratët më në fund po përballen me ditën e tyre të llogarithenies me votuesit e zinj dhe mbështetja e tyre e cila po duke një rënie për Presidentin Joe Biden dhe kjo është vetëm gjysma e historisë. Ne një sondazh te kohëve të fundit te A recent New York Times/Sienna poll zbulohet se Joe Biden mezi kryeson mes votuesve jo të bardhë nën 45 vjeç në një ndeshje zgjedhore të 2024 kundër ish-presidentit Donald Trump. Të njëjtët votues jo të bardhë raportuan se mbështesin e Joe Bidenit me pothuajse 40 pikë në zgjedhjet e 2020.

Historia e fshehur është se Trump po merr më shumë se 22 për qind mbështetje në mesin e votuesve me ngjyrë. Artikulli i NYT thoshte se një republikan fitoi mbi kaq shumë votues të zinj “do të ishte i paprecedentë në epokën pas Aktit të të Drejtave Civile”.

Pse zezakët më në fund po thyejnë gradat?

Amerikanët zezakë kanë filluar të kuptojnë se vitet e premtimeve për ditë më të mira kanë rezultuar në dekada premtimesh të thyera. Një artikull i fundit i Wall Street Journal article tregon historinë e Michelle Smith, e cila jeton në Filadelfia e Veriut. Ajo punon dy punë si një nënë e zezë beqare me tre djem adoleshentë. Ajo përshkruan zhgënjimin e saj ndaj Biden, të cilin e mbështeti fuqishëm në vitin 2020. Pavarësisht përpjekjeve të demokratëve për të shpenzuar më shumë para për reklamat, kërkimin e votuesve dhe edukimin e votuesve në komunitetet me ngjyrë, Smith tha se demokratët mund të mos jenë në gjendje ta bindin atë të votojë. “Unë mendoj se nuk do të votoj, pikë,” tha ajo.

Smith nuk është vetëm. Ekziston një njohje në rritje se demokratët kanë mashtruar amerikanët me ngjyrë. Dhe ndërsa e kuptojnë gjithnjë e më shumë, demokratët do të mbeten duke thënë: “Katy, mbylle derën”, sepse partia e tyre do të fillojë të shpërthejë.

Ironikisht, Partia Demokratike e ditëve moderne ka arritur në thelb të njëjtat objektiva si Partia Demokratike e kohës së Luftës Civile. Për fat të keq, amerikanëve të zinj u deshën 60 vjet për të kuptuar se çfarë u ka ndodhur atyre dhe kulturës së tyre. Është e vështirë të vazhdosh të fajësosh republikanët kur demokratët drejtojnë qytetet kryesore, sistemet shkollore dhe departamentet e policisë. Në shumë raste, demokratët e zinj i drejtojnë këto institucione.

Rënia e zezë pas të drejtave civile

Statusi i amerikanëve me ngjyrë sot në qytetet dhe shtetet e kontrolluara nga demokratët është në thelb më i keqi që ka qenë që nga epoka e të drejtave civile. Për shembull, gjatë skllavërisë, demokratët kufizuan aksesin në mundësitë që i lejonin skllevërit të merrnin një arsim. Sot, pothuajse në çdo qytet të madh të kontrolluar nga demokratët, shkalla e shkrim-leximit është e paimagjinueshme. Udhëheqësit lokalë dhe kombëtarë të Partisë Demokratike e kanë kufizuar rreptësisht aksesin në shkollat private ose çarter.

Përkrahësit e aparteidit përdorën ndarjen si një mjet mizor psikologjik. Demokratët, megjithatë, po e rikthejnë ndarjen në stil. Në bastionet e Partisë Demokratike, siç janë universitetet amerikane, vendi po përjeton praktikën e konvikteve të ndara dhe ceremonive të diplomimit.

Një nga ndryshimet më shkatërruese që lehtësoi Partia Demokratike përfshin shkatërrimin e familjes bërthamore në komunitetet e zezakëve. Gjatë epokës së skllavërisë, zotërinjtë thyenin familjet pasi gratë lindnin fëmijë. Pas Luftës Civile dhe për 100 vjet më pas, shumica e fëmijëve me ngjyrë u rritën në familje tradicionale me dy prindër.

Vetëm kur demokratët prezantuan dhe tregtuan shumë programe të mirëqenies sociale për amerikanët e zinj në vitet 1960, familjet me dy prindër filluan të gërryen në mënyrë drastike. Ato programe sollën një transformim kulturor. Mbi 50 vjet, familjet me ngjyrë ranë nga dy prindër në 80 për qind të shtëpive. Sot, afërsisht 80 për qind e fëmijëve me ngjyrë rriten në shtëpi pa baba.

Demokratët dëmtojnë amerikanët e zinj

Për demokratët, përçarja e familjes dhe varësia nga qeveria ishin objektivat që në fillim. Nëse nuk ishte ky qëllimi i tyre, atëherë përse nuk ka pasur një iniciativë kombëtare për të ndryshuar trendin?

Në vitin 1957, senatori Lyndon B. Johnson, D-Texas, atëherë lideri i shumicës pro-segregacioniste të Senatit, e dinte se zezakët do të merrnin përfundimisht të drejtën e votës. Kur flet me Sen-in. Richard Russell Jr., D-Ga., në lidhje me Aktin e të Drejtave Civile të vitit 1957, Johnson tha, “Këta zezakë, ata po mërziten shumë këto ditë dhe ky është një problem për ne pasi ata kanë diçka që tani nuk e kishin pasur kurrë më parë , tërheqja politike për të mbështetur mendjemadhësinë e tyre. Tani duhet të bëjmë diçka për këtë, duhet t’u japim atyre pak, mjaftueshëm për t’i qetësuar, jo aq sa për të bërë një ndryshim.”

Udhëheqësit e Partisë Demokratike dhe miqtë e tyre të majtë në akademi dhe media i bindën zezakët (dhe publikun e gjerë) se republikanët ishin racistët. Ata, sipas narrativës efektive, ishin indiferentë ndaj njerëzve të varfër. Ata donin t’i mbanin zezakët si qytetarë të dorës së dytë. Ironikisht, republikanët votuan për të mbështetur Aktin e të Drejtave Civile në numër më të madh se demokratët.

Qëllimi i tyre ishte që amerikanët me ngjyrë të ndryshonin votat e tyre nga republikanë në demokratë.

Amerikanët zezakë kthehen në shtëpi te republikanët

Ndërsa presim me padurim sezonin zgjedhor 2024, sondazhi i NYT/Sienna nuk është i vetmi që ngre alarmin.

Një sondazh i fundit i Fox News poll zbuloi se 26 për qind e amerikanëve me ngjyrë po mbështesin Trumpin për president në vitin 2024 ndaj Bidenit. Në 12 muajt e fundit, zyrtarët e zgjedhur me ngjyrë kaluan nga Partia Demokratike në Partinë Republikane në shtetet jugore si Xhorxhia dhe Teksasi. Për herë të parë në 140 vjet, votuesit e Alabamës zgjodhën një zezak në Dhomën e Përfaqësuesve të shtetit si republikan.

Në zgjedhjet mbarëkombëtare, votuesit në Virxhinia dhe Karolinën e Veriut zgjodhën amerikanët me ngjyrë në pozicionin nr. 2 drejtues si toger guvernatorë. Edhe pse Daniel Cameron nuk e fitoi ofertën e tij për guvernator të Kentakit, ne duhet të presim të shohim më shumë republikanë zezakë të konkurrojnë për zyra në mbarë vendin dhe federale.

Edhe mediat e trashëguara nuk do të jenë në gjendje të spinojnë dhe fshehin këtë ndryshim të madh politik.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours