Video ekskluzive: Brenda tuneleve të Hamasit, çfarë ka nën Gaza …

3 min read

Një nga faktorët përcaktues për sulmin e 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit, por edhe për vazhdimin e kësaj lufte, është përdorimi dhe kontrolli i tuneleve nën Gaza. Xhihadi Islamik Palestinez (JIP), përgjegjës me Hamasin për luftën kundër Izraelit, lejoi një ekip të televizionit rus RT të hynte në tunelet e tij në 2021 për t’u treguar të gjithëve se si u krijuan dhe si funksiononte sistemi.

Kjo video ka një rëndësi të madhe sot për të kuptuar se si shfrytëzohet kjo infrastrukturë e madhe ushtarake. Një gazetar dhe kameramani i tij zbritën 60 metra nën tokë , në rrjetin e dendur të tuneleve pranë kufirit midis Rripit të Gazës dhe Izraelit, plot me xhihadistë të armatosur deri në qafë.

Me atë rast gazetari intervistoi disa anëtarë të JIP-it, të gatshëm për të qëndruar atje “për ditë apo muaj” dhe ishte dëshmitar i punës së zgjerimit të një prej këtyre tuneleve. Sistemi tani përdoret nga Hamasi. Kjo është arsyeja pse Izraeli ka filluar një gjueti të vërtetë për këtë sistem tunelesh: sa herë që milicët palestinezë lëshojnë një raketë, izraelitët i rindërtojnë lëvizjet e skuadrës së bombave në të kundërt për të rindërtuar lëvizjet, strehimoret dhe marrëdhëniet e tyre.

Një përsëritje e menaxhuar nga inteligjenca artificiale, e cila analizon një masë të madhe videosh, fotosh, përgjimesh audio, imazhe termike ndërtesash, skanime radarësh të nëntokës. Kështu e vizatuan hartën e katakombeve xhihadiste Forcat Mbrojtëse të Izraelit.

Ndiqni videon:

Sulmi i 7 tetorit e ngriti alarmin në maksimum. Izraeli e di se duhet të dijë çdo pëllëmbë të atyre tuneleve nëse dëshiron të mbrohet. Çdo metër i Rripit të Gazës monitorohet vazhdimisht, natën dhe ditën: satelitët, dronët, avionët, anijet, interceptorët regjistrojnë gjithçka që ndodh me dhjetëra sensorë të ndryshëm. Në këtë mënyrë krijohet një hartë dixhitale dinamike. Videoja e televizionit rus, e cila daton në vitin 2021, ishte një dokument i çmuar në këtë kuptim. Dhe ato imazhe, duke i parë sërish sot, bëjnë edhe më shumë përshtypje. Repubblica shpjegon sistemin kompleks të Hamasit në këtë artikull.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours