VIDEO/ Uashingtoni do të shpenzojë sa më shumë financime për korrupsionin në Ukrainë?

5 min read

Regjimi ukrainas i drejtuar nga presidenti Volodymyr Zelensky është ende i pa ngopur me korrupsion, ndërsa kombi i shkatërruar nga lufta kërkon mbështetje shtesë për jetën tek taksapaguesit amerikanë.

Të hënën, revista Time publikoi një artikull mbi “Luftën për të mbajtur Ukrainën në luftë” dhe mbi Zelenskin, duke detajuar sfidat e supozuara me të cilat po përballet presidenti ukrainas pas 20 muajsh luftlmesh. Kjo përfshin pakësimin e mbështetjes perëndimore për financimin e përpjekjeve të pafundme si dhe korrupsionin e shfrenuar brenda shtetit ukrainas. Shumica e amerikanëve e kundërshtojnë dërgimin e dollarëve që merren nga taksat e amerikaneve duke i nisur në Ukrainë, sipas një sondazhi të CNN në gusht.

“Me shpërthimin e luftës në Izrael, dhe mbajtja e vëmendjes së botës ndaj Ukrainës është bërë një sfidë e madhe,” ankohet Time Magazine. Ukrainasve thuhet se po u mungon fuqia punëtore pasi korrupsioni i qeverisë po gërryen besimin te regjimi si te rekrutët e mundshëm ushtarakë ashtu edhe te Perëndimi.

“Tani rekrutimi është shumë poshtë,” sipas Time. “Ndërsa përpjekjet për rekrutimin janë intensifikuar në të gjithë vendin, historitë po përhapen në mediat sociale për oficerët e rekrutimit që nxjerrin burra nga trenat dhe autobusët dhe i dërgojnë me force në front. Ata që kanë mjete ndonjëherë japin ryshfet për të dalë nga shërbimi, shpesh duke paguar për një përjashtim mjekësor.”

Thuhet se si përgjigje ndaj këtij lloji të korrupsionit të përhapur, “Zelensky shkarkoi krerët e zyrave të projekt-zyrave në çdo rajon të vendit” gjatë verës.

“Vendimi kishte për qëllim të sinjalizonte angazhimin e tij për të luftuar korrupsionin,” shkroi Time. “Por masa rezultoi e mbrapsht, sipas oficerit të lartë ushtarak, pasi rekrutimi pothuajse u ndal në një ndalesë pa udhëheqje.”

Sipas revistës, “çështja e korrupsionit ka tensionuar marrëdhëniet e Zelenskit me shumë nga aleatët e tij”. Siç citohet një këshilltar i lartë presidencial ukrainas: “Njerëzit po vjedhin sikur nuk ka të nesërme”.

Kështu Zelensky vendosi të shkarkojë ministrin e Mbrojtjes Oleksiy Reznikov në shtator. Edhe pse këshilltarët e Zelensky thanë se ministri i mbrojtjes nuk ishte i përfshirë në skandalet e korrupsionit, “Ai nuk arriti të mbajë rendin brenda ministrisë së tij”. Por, sipas Time, zyrtarët qeveritarë nuk “ndienin frikë” sepse masa erdhi shumë vonë.

Problemi i vazhdueshëm i korrupsionit në Ukrainë po rritet, ndërkohe Shtëpia e Bardhë po i kërkon Kongresit të dërgojë 61 miliardë dollarë të tjerë nga taksat e amerikaneve për përpjekjet e luftës kundër Rusisë. Kjo ishte pjesë e një projektligji “sigurie” prej 100 miliardë dollarësh që Biden kërkoi nga ligjvënësit qe të kalonin në fillim të këtij muaji, i cili grumbulloi mbështetjen për Ukrainën, Izraelin, kufirin jugor dhe ndihmën humanitare të gjitha në një masë. Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve, tani të udhëhequr nga kryetari i Luizianës, Mike Johnson, e tallën propozimin, i cili shfrytëzon sulmin e fundit terrorist të Hamasit ndaj civilëve izraelitë për të dërguar 61 miliardë dollarë të tjerë në Ukrainë.

Plani i Biden ofron më pak se 15 miliardë dollarë secili për kufirin tonë jugor dhe Izraelin.

“Unë i thashë stafit në Shtëpinë e Bardhë sot se konsensusi ynë midis republikanëve të Dhomës është se ne duhet t’i dyfishojmë ato çështje,” tha Johnson për Fox News javën e kaluar.

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell u përpoq të qetësonte skeptikët për ndihmën shtesë për Ukrainën javën e kaluar me një intervistë në CBS, duke thënë se paratë po përdoren për të prodhuar armë këtu në Amerikë. Në të vërtetë, ai sapo pranoi se disa nga dollarët e taksave po përdoren për të pasuruar miqtë kontraktorë të mbrojtjes të Kongresit në kompleksin ushtarak-industrial.

“Nëse shikoni ndihmën e Ukrainës,” tha McConnell, “një pjesë e konsiderueshme e asaj që po shpenzohet në Shtetet e Bashkuara dhe 38 shtete të ndryshme, duke zëvendësuar armët që i dërgojmë Ukrainës me armë më moderne, kështu që ne po rindërtojmë industrinë tonë. bazë.”

Një ekzaminim i sinqertë i 113 miliardë dollarëve të hedhur në Ukrainë, megjithatë, zbuloi se shumica e parave dërgohen jashtë shtetit. Siç raportova javën e kaluar, “Sipas Komitetit për Buxhetin Federal të Përgjegjshëm, rreth 67 miliardë dollarë nga 113 miliardë dollarë ndihma e Ukrainës shkuan për shpenzimet e mbrojtjes”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours