ANALIZA/ Qeveria vë në masë arresti drejtësinë …

4 min read

Nga Basir Çollaku –

Edi Rama Kryeministër i vendit është hetuar dhe ende është nëpër dosje në USA për korruptimin e drejtorit të kundërzbulimit të FBI Charles McGonigal në dallavere me rusë, kinezë etj.

Në Tiranë hetime për të janë inceneratorët, investimet strategjike, Porti i Durrësit, Teatri Kombëtar dhe pafund paudhësi ligjore.
Masë siguri : vazhdo e vidh

Arben Ahmetaj

Ish-zv/ kryeministër ish-ministër ekonomie dhe financash. Akuzë zyrtare për inceneratorët e privatizimin e një fabrike
Masë sigurie: arrest me burg
Dikush i dha leje të ikte dhe bën sehir nga Zvicra.

Ilir Beqja

Ish-ministër shëndetësie, negociator për integrimin. Në hetim për sterilizimet ku janë provuar mjaft dyshime të akuzës dhe në prokurori është debatuar me nerv sepse kërkohej prangosje
Masë sigurie: ha dardha integrimi

Olta Xhaçka

Ish-ministre e mbrojtjes dhe e jashtme. Në hetim për tendera në Ministrinë e Mbrojtjes për dhënie bazave detare bizneseve. Për dusr në historinë ekonomike të detit. Pronë e investinit strategjik të bashkëshortit e sekuestruar hetime të shumta
Masë sigurie: turizëm biznesesh.

Damian Gjiknuri

Ish- ministër energjetikës. Hetim për dosjen e inceneratorëve. Prokuroria ka provuar udhëtime me të pandehurit e dënuar e përfitime së paku udhëtimesh. Është njëherësh tërmeti dosjes 184 të zgjedhjeve në Dibër.
Masë sigurie: dardha para syve të Ramës.

Taulant Balla

Ministër i brendëshëm
Akuzuar për përfshirje në dosjen e Toyota Yaris, lidhjet me biznesmenin me telashe penale kohë më parë, Edmond Bego. Pjesë dëshmuese në ngjarjen e 22 prillit ku humbi jetën Pjerin Xhuvani. Dyshime serioze për ndikime në lidhje personash me rekorde. Përgjrgjës ende i pahetuar për skandalin e Sigurisë Kombëtare të masakrës së sisitemit TIMS.
Masa e sigurisë: prish prova për sikletet e tij dhe oborrtarëve të Ramës.

Engjëll Agaçi

Sekretar Përgjithshëm Këshillit të Ministrave. Hetuar e pyetur ndër të tjera në dosjen e inceneratorëve. Shkak përdorur si ndikim i paligjshëm përdorur nga Becchetti për të fituar 110 milionë euro
Masa e sigurisë: ço mesazhe në prokurori, gjykata e vetting nga shefi.

Belinda Balluku

Ministre energjetikë dhe infrastrukturë. Dy anije prodhuese zero kilovat energji përfituese të dhjetëra mijë dollarëve në ditë. Tendera rrugësh me 20 milionë e kusur kilometri. Hetime pasurore që heshten
Masa e sigurisë: mos ia prish shefit dhe zihu me veliajn për gjysmën më të madhe

Sajmir Tahiri

Ish-ministër i brendshëm dënuar
Aktualisht në hetim pasuror, një kujtesë e Prokurorisë si kofini pas të vjelave
Masa e sigurisë: hajt se flasim.

Fatmir Xhafa

Ish-ministër brendshëm i shkarkuar
Kishte hetim pasuror kur u arrestua vëllai i dënuar për trafik ndërkombëtar droge kërkuar nga grup deputetësh të Bundestagut. Heshtje e fikur. Dhëndërri ish-urbanistika e veliajt u zhduk së fundmi mbase jashtë vendit
Masa e sigurisë: bashkohemi me Veliajn kundër Ramës.

Erion Veliaj

Kryebashkiak i Tiranës

Njeriu dosje në inceneratorin e Tiranës ku ende lëvrohen 80 mijë dollarë në ditë. Dosje tjetër e ndërtimeve me pronotime kulllash nga Ndrangheta dënuar pjesa italiane asgjë në Shqipëri.
Masa sigurisë: prokurorë e gjyqtarë rrini larg shokut të aleksit.

Olsi Rama
Vëllai i Kryeministrit

Call centera
200 milionëshi OSBE
Masa e sigurisë: bëj para sa të kesh vëllanë zaptues.

Linda Rama kapitull tjetër.

Deputetë e bashkiakë janë një duzinë. Funksionarë të drejtësisë plot.
Metamorfoza është MAFIA nëpër zyra publike
Masa e sigurisë: populli në të sëmës…

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours