Vargje Poeti: Aromë poezish nga Cerazela Kondi …

4 min read

Poetja e talentuar Cerazela Kondi e cila jeton prej vitesh në Greqi shquhet për poezitë e saj e cila i poston në rrjetet sociale, Patriotik Media po shkëput disa nga poezitë e saj më brilante.

Poetja Kondi shquhet për frymëzimin e saj në shumë poezi ku shumë revista dhe portale kanë arritur të marin nga facebook poezitë më të bukura që ajo disponon aktualisht.
Ne si staf kemi zgjedhur disa poezi të shoqëruar me fotot e poetes e cila çdo varg e shoqëron me fotot e saj fotozhenike.

Me ler te jetoj e fshehur brenda zemres tende.

Me ler te jetoj e fshehur brenda zemres tende.
Mes erresires te mendjes tende drite te behem.
Nje rreze qe te ndricoje rrete e tua.
Nje ere e lehte ne fytyren tende,te munduar.
Nje dritare e hapur ne shpirtin tend,te trrazuar.
Nje lule ne qenjien tende nga shkretetira,celur dhe zbukuruar.
Nje kenge e bukur vetem per degjimin tend e krijuar.
Ne skllaverine e shpreses tene… Liria.
Te mbush me dashuri te gjitha kujtimet e tua.
Me dhimbje e trishtim te perjetuara.

Me ler ne endrat e tua te jem pjese dhe une.
Kembane e embel gezim te te sjell, ne heshtjen tende.
Deshperimin nga syte e tua ta zboj,te mos vije tjeter here.
Vetem te lutem me ler.
Te jem per ty agim.
Fytyren tende ta perkeledhe.
Ylber me ngjyra mahnitese deshire per te jetuar te kesh perhere.
Vetem te lutem me lere.
Prane teje gjej vetem pranvere!!

Nje mjegull te vije!

Te mos mbaj mend dua.
Nje mjegull,papritur te vije.
Asgje te mos sjelli.
Dhe ne mes te asgjese, asgje te behen te gjitha sa dua,te mos mbaj ment.
Nje vrime ne mes te mendjes te kisha.
Si goje e hapur e uritur kujtime te hidhura, te perpinte.
Te sotmen te pastronte
Nga e zeza dhe grija kembane e bardhe te gjemonte.
Te vije Nentori,i qete me ngjyra te embla plot jete.
Ngjyra te kuqe,te verdha ,portokalli te pikturoje ,te ardhmen dhe une duke buzeqeshur duke i pare me deshire te ri.
Te marin ngjyre ,dhe endrat e mia dhe kujtimet e hidhura te harroj…
Te gjitha ato qe di ti zboj,te mos mendoj ato qe ne shpirtin tim si vetetima,shkrepertijn.!!

Det gjaku.

Jo nuk eshte kjo e kuqja e vjeshtes.
Nuk eshte ngjyra e gjetheve qe vjeshten veshen, me kete ngjyre te erret te rrushit,shume te pjekur.
Si vere e forte prej vitesh e mbetur.
Gjak bie ere…
Ajo fatkeqesi qe rrenqethshem ne mendjen e shpirtin tone vjen pa ditur,pa kuptuar.
Jo nuk eshte kjo melankolia e vjeshtes.
Ne rrenie gjith njerezimi.
Dhe ato qe meritojne te shkrrumeruara.
Atje mbi harta e libra te pershkruara.
Tek tavolinat rrumbullake me lule turpi te rrethuara.
Te verteta qe u plagosen me hemoragji trupi.
Genjeshtrat kercejne cfrrenuar mbi trupa engjejsh te verdhe jeten akoma ,pa jetuar.
Si humbasin keshtu muajt pa gezim ne kete toke mbushur me mjerrim?
Pa ikur akoma Tetori e gjith ngrohtesia,embelsia, njerzilleku,dashuria u zhduken,pa kthim.
Ne shikime te terrorizuara det gjaku ndihme nga zoti duke kerrkuar.!!

Vetem ti e di.

Dua te jesh ketu… pa zhurme…
Mundesh?
Te me kujdesesh ne netet e mija ne trazimin e erresires time.
Dashuri te me japesh thjesht,pa shperblim me vertetesi.
Vetem te di qe je ketu.
Mundesh?
Vetem ti di me heshtjen time ,te flasesh.
Copat e shpirtit tim ti mbledhesh dhe bashke me to,te humasesh.
Dhe mbrapa te mi kthesh.
Te mbuluara.
Me miresi.
Me kujdesje.
Me shprese.
Me dashuri.
Ashtu sic vetem ti di.
Shikoj syte e tua.
Dhe ndihem,e plotesuar.
Ke menyren tende,te jesh ketu
Dhe ndjehem,me ne fund…
E lumturuar!!

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours