SHBA: Ish avokatët dëshmojnë kundër Trump …

5 min read

Përveçse Doald Trump, edhe 18 mbështetës në Gjeorgji janë akuzuar për tentativë për mashtrim zgjedhor. Tani i bashkëpandehuri i katërt ka hyrë në marrëveshje me prokurorin publik. 

Ky nuk është i vetmi lajm i keq për Trump.

Humbje e re për ish-Presidentin e SHBA Donald Trump në gjyqin për ndërhyrje në zgjedhje në shtetin e Xhorxhias : Një tjetër nga të pandehurit e Trump hyri në një marrëveshje me prokurorin publik dhe u deklarua fajtor për ndihmën dhe nxitjen e deklaratave të rreme në një gjykatë në Atlanta të martën .

Avokatja Jenna Ellis tha mes lotësh: “Nëse do të kisha ditur atëherë atë që di tani, do të kisha refuzuar të përfaqësoja Trumpin në këto procese gjyqësore paszgjedhore”. Në atë kohë, ajo nuk arriti të përmbushte detyrën e saj të kujdesit.

Ellis tani është i pandehuri i katërt në këtë rast që bashkëpunon me zyrën e prokurorit publik. Mbështetësit e atëhershëm të Trump, Kenneth Chesebro, Sidney Powell dhe Scott Hall ishin deklaruar më parë fajtorë për vepra të ndryshme në Gjeorgji. Kjo do të thotë se ata mund të dëshmojnë edhe kundër të pandehurve në të ardhmen. Ky është një sukses i madh për prokurorinë publike. Në Gjeorgji, Trump u padit së bashku me 18 të pandehur të tjerë për përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 në shtet.

Procedura të mëtejshme për ndërhyrje në zgjedhje në nivel federal

Republikani akuzohet gjithashtu në nivel federal në një çështje të veçantë për përpjekjet e tij për të përmbysur më pas rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, duke përfshirë gjoja nxitjen e mbështetësve të tij për të sulmuar Kapitolin më 6 janar 2021.

Trump humbi zgjedhjet kundër demokratit Joe Biden, përfshirë edhe në Gjeorgji. Por edhe sot e kësaj dite ai refuzon të pranojë humbjen. Ellis ishte pjesë e ekipit ligjor që u përpoq të përmbyste rezultatet e zgjedhjeve në favor të Trump. Në atë kohë, ajo u shfaq në konferenca për shtyp përkrah avokatit të Trump, Rudy Giuliani. Ai është akuzuar edhe në Gjeorgji.

Ellis së fundmi u distancua publikisht nga Trump. Ajo gjithashtu u ankua se Trump refuzoi të paguante tarifat e saj ligjore. Tashmë 38-vjeçari është dënuar ndër të tjera me burgim me kusht dhe shërbim në dobi të përgjithshme.

Dy rastet e ndërhyrjes në zgjedhje nuk janë të vetmet çështje penale në të cilat Trump u desh të zuri vend në bankën e të akuzuarve. Për shkak se ai thuhet se ka marrë dokumente sekrete qeveritare në rezidencën e tij private në Mar-a-Lago dhe i ka ruajtur atje në mënyrë të paligjshme, ai duhet të përgjigjet në gjykatën penale federale në Miami, ndër të tjera, për shkelje të Aktit të Spiunazhit .

Ajri po bëhet edhe më i hollë në gjyqin e mashtrimit në Nju Jork 

Një aktakuzë ka edhe në Nju Jork. Sfondi janë pagesat e supozuara me para për aktoren pornografike Stormy Daniels gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016 në SHBA.

Ka edhe një padi civile kundër Trump për mashtrim, e ngritur nga prokuroria e Nju Jorkut. Republikani nuk kërcënohet me një dënim me burg ose një ndikim të drejtpërdrejtë në kandidaturën e tij presidenciale, por një dënim mund t’i shkaktojë atij një dëm të madh biznesi: ndër të tjera, përfshin shlyerjen e 250 milionë dollarëve tek autoritetet tatimore.

Trump, djemtë dhe punonjësit e tij thuhet se kanë mbivlerësuar vlerat e portofolit të pasurive të paluajtshme të ish-presidentit, duke përfshirë Trump Tower dhe Mar-a-Lago, për vite me radhë për të marrë kredi më të lira dhe kontrata sigurimesh. Edhe në këtë proces, Trump përjetoi të martën se si një ish-avokat i ktheu shpinën: Michael Cohen përsëriti në gjykatë deklaratat që ai i kishte bërë tashmë më parë, sipas të cilave Trump e kishte udhëzuar që të bënte që asetet e kompanisë të dukeshin më të larta se ato në të vërtetë. ishin. Sipas raportimeve të mediave amerikane, Trump ndoqi deklaratën e avokatit në gjykatë në Manhatan pa shprehje dhe herë pas here konsultohej me ekipin e tij ligjor.

Përpara se të fillonte dita e gjyqit, Trump e kishte quajtur Cohen një “gënjeshtar të provuar” dhe Cohen po priste me padurim një “ribashkim shumë të veçantë”. Cohen kishte punuar për Trump për më shumë se një dekadë dhe ishte një figurë qendrore në disa çështje që rrethonin republikanin. Ai është gjithashtu një dëshmitar kyç në gjyqin penal që rrethon pagesat e parave të heshtura për Daniels.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours