Të paktën 30% e të gjitha njësive të banimit në Rripin e Gazës janë shkatërruar ose dëmtuar …

3 min read

Të paktën 30% e sektorit të strehimit në Rripin e Gazës ose është shkatërruar ose është bërë i pabanueshëm, ndërsa spitalet janë të mbingarkuar me pacientë, njoftoi Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

“Që nga 7 tetori, të paktën 30 për qind e të gjitha njësive të banimit në Rripin e Gazës janë shkatërruar, janë bërë të pabanueshme ose dëmtuar,” tha Zyra, duke iu referuar të dhënave nga Ministria e Strehimit në Gaza.

“Spitalet janë në prag dhe të mbipopulluar me pacientë, shumë në pritje të trajtimit,” tha OCHA. Ai shprehu shqetësimin “që 9,000 pacientëve me kancer u mungon kujdesi adekuat për shkak të kushteve në spitalin e vetëm të kimioterapisë në Gaza”.

Qindra njerëz duke përfshirë fëmijë janë bllokuar nën rrënojat mes sulmeve ajrore në Gaza. “Ekipet e shpëtimit, kryesisht nga Mbrojtja Civile Palestineze, po luftojnë për të kryer misionin e tyre mes sulmeve ajrore të vazhdueshme, mungesave të rënda të karburantit për të drejtuar automjetet dhe pajisjet, dhe me lidhje të kufizuar ose aspak me rrjetet celulare,” Zyra e OKB-së për Koordinimin e theksoi Çështjet Humanitare.

Ndërkohë, Gaza tashmë është nën ndërprerje të plotë të energjisë elektrike për 10 ditë, thuhet më tej.

“Në Bregun Perëndimor, 14 palestinezë janë vrarë në 24 orët e fundit. Kjo e sjell numrin e vdekjeve të palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite dhe kolonët që nga 7 tetori në 79 persona, përfshirë 20 fëmijë,” thuhet në buletin.

Tensionet u ndezën përsëri në Lindjen e Mesme më 7 tetor kur militantët e lëvizjes radikale palestineze Hamas organizuan një sulm të befasishëm në territorin izraelit nga Rripi i Gazës. Hamasi e përshkroi sulmin e tij si një përgjigje ndaj veprimeve agresive të autoriteteve izraelite kundër xhamisë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Izraeli njoftoi një bllokadë totale të Rripit të Gazës dhe ka kryer sulme me raketa në Gaza, si dhe disa rrethe në Liban dhe Siri. Përleshje po ndodhin edhe në Bregun Perëndimor.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours