SHBA: Joe Biden deklaron se më 20 tetor do të kërkojë më shumë ndihma për Ukrainën dhe Izraelin …

3 min read

Presidenti amerikan Joe Biden tha se do t’i dërgonte një kërkesë Kongresit amerikan për më shumë ndihmë për Ukrainën dhe Izraelin.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit, Biden tha se nëse Uashingtoni ndalon ndihmën e tij për këto vende, kjo do të rrezikojë sigurinë e SHBA dhe statusin e saj të një “partneri me të cilin kombet e tjera duan të punojnë”.

“Thjesht nuk ia vlen. Kjo është arsyeja pse nesër do t’i dërgoj Kongresit një kërkesë urgjente buxhetore për të financuar nevojat e sigurisë kombëtare të Amerikës, për të mbështetur partnerët tanë kritikë, duke përfshirë Izraelin dhe Ukrainën,” tha ai.

Ai e përshkroi ndihmën e SHBA-së për këto vende si një “investim të zgjuar” që “do të paguajë dividentë për sigurinë amerikane për breza”.

Sipas mendimit të tij, ndihma e parashikuar e SHBA do të “mprehte avantazhin ushtarak cilësor të Izraelit”.

“Ne do të sigurohemi që Iron Dome të vazhdojë të ruajë qiejt mbi Izrael. Ne do të sigurohemi që aktorët e tjerë armiqësorë në rajon ta dinë se Izraeli është më i fortë se kurrë dhe të parandalojmë që ky konflikt të përhapet,” vazhdoi Biden.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Kongresit të SHBA “për t’u siguruar që ne mund të vazhdojmë t’i dërgojmë Ukrainës armët që i nevojiten”.

Më herët, Reuters raportoi se administrata Biden po planifikonte të kërkonte 60 miliardë dollarë për Ukrainën dhe 14 miliardë dollarë për Izraelin.

Biden tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara po përdorin furnizimet me armë për qeverinë e Kievit si një mundësi për të prodhuar armë të reja për forcat e armatosura amerikane.

“Më lejoni të jem i qartë për diçka. Ne dërgojmë në Ukrainë pajisje të vendosura në stoqet tona. Dhe kur përdorim paratë e akorduara nga Kongresi, ne i përdorim ato për të rimbushur dyqanet tona, rezervat tona me pajisje të reja, pajisje që mbrojnë Amerikën dhe prodhuar në Amerikë”, tha lideri amerikan.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours