Republika e bananeve: Gjyqtarët e korruptuar të krahut të majtë tani vendosin se çfarë mund të thonë republikanët gjatë fushatës …

4 min read

Nga Shawn Fleetwood –

Nuk kalon asnjë javë pa e armatosur demokratët qeverinë federale për të heshtur kundërshtarët e tyre politikë – dhe urdhri i mandatuar nga gjykata i së hënës për ish-presidentin Donald Trump nuk është ndryshe.

Me kërkesën e Departamentit të Drejtësisë (DOJ), gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Tanya Chutkan – një e emëruar nga Obama – pranoi pjesërisht mocionin e departamentit për të vendosur një urdhër për mashtrim ndaj Trumpit përpara zgjedhjeve të vitit 2024. Sipas The Daily Caller, urdhri e ndalon Trump – pretendentin kryesor për nominimin presidencial të GOP – të lëshojë deklarata për këshilltarin special Jack Smith, “stafi i [Smith-it], dëshmitarët dhe personeli i gjykatës”, ndërsa lejon ish-presidentin “të bëjë deklarata. në lidhje me administratën e Bidenit dhe DD.

Siç raportoi më parë Jordan Boyd i The Federalist, Smith – i cili paditi Trumpin në gusht mbi deklaratat e këtij të fundit në 6 janar 2021, që kundërshtonin zgjedhjet e 2020 – paraqiti mocionin në fjalë muajin e kaluar. Në mocionin e tij, Smith pa bazë pretendoi se e drejta e Trump për të folur lirshëm për kryqëzatën e qeverisë për ta hedhur në burg “kërcënon të minojë integritetin e këtyre procedurave” dhe e mbrojti kërkesën si “modeste” dhe “të lejueshme”.

Ndonëse nuk është befasuese mocioni i Chutkan-it me dritën jeshile të Smith-it, duke pasur parasysh historinë e saj të aktivizmit gjyqësor të krahut të majtë, zhvillimet e së hënës hedhin dritë mbi çështjen shumë më të madhe të gjykatësve që vendosin se çfarë fjalimi politik lejohet të përdorin kandidatët në gjurmët e fushatës.

Nëse Trump do të bëhet kandidati presidencial i GOP për vitin 2024, aftësia e tij për të nxjerrë në pah korrupsionin flagrant të DD-së gjatë zgjedhjeve do të kufizohej rëndë. Urdhri i Chutkan që lejon Trump të kritikojë DD-në ndërkohë që e ndalon atë të ankojë Smithin dhe ekipin e tij është një shaka sepse hetimi i Smith është një pjesë e përpjekjes më të madhe të administratës Biden për të hedhur në burg kundërshtarin e tyre kryesor politik gjatë mesit të zgjedhjeve.

Si supozohet që Trump të kritikojë Biden-in dhe korrupsionin e DD-së dhe jo Smithin kur, në fakt, ata janë të gjithë të lidhur me të njëjtin qëllim?

Ndërsa aktivizmi gjyqësor nuk është asgjë e re për gjyqtarët e majtë, urdhri i Chutkan hap portat për sistemin gjyqësor për të kufizuar të drejtën kushtetuese të një kandidati politik për të folur lirisht gjatë zgjedhjeve. Çfarë do t’i ndalojë prokurorët e përgjithshëm apo prokurorët demokratë që të ngrenë akuza të dobëta kundër kandidatëve të tjerë republikanë, të cilët (me të drejtë) ankohen për sistemin e drejtësisë me dy nivele të Amerikës dhe më pas të dynden te gjyqtarët e majtë për të vendosur urdhra të ngjashëm për të ndaluar kritika të tilla?

Miratimi i Chutkan për mocionin e turpshëm të Smith e ka vënë Amerikën në një rrugë shumë të errët në të cilën gjyqtarët mund të mbyllin në mënyrë aktive një kandidat politik në një moment.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours