Lëvizja Hamas deklaron se vlerëson qëndrimin e Putinit për zgjidhjen e Gazës …

3 min read

Lëvizja palestineze Hamas vlerëson pozicionin e presidentit rus Vladimir Putin dhe përpjekjet e Moskës për të zgjidhur situatën në Rripin e Gazës, sipas deklaratës së grupit të publikuar në kanalin e saj Telegram.

“Hamasi vlerëson qëndrimin e Presidentit rus Vladimir Putin për agresionin e vazhdueshëm sionist kundër popullit tonë dhe faktin që ai nuk pranon bllokadën e Rripit të Gazës, ndalimin e ndihmave humanitare dhe sulmin ndaj civilëve të paarmatosur. Ne gjithashtu pohojmë se mirëpresim Rusinë përpjekje të palodhura për të ndaluar agresionin sistematik dhe barbar sionist kundër popullit palestinez në Rripin e Gazës”, thuhet në deklaratë.

Më herët, udhëheqësi rus tha se Izraeli i është nënshtruar një sulmi brutal, por zgjidhja e konfliktit është e mundur vetëm përmes krijimit të një Palestine të pavarur me Jerusalemin Lindor si kryeqytet. Ai gjithashtu vuri në dukje se në rast të një operacioni tokësor në Gaza, viktimat civile do të ishin të papranueshme.

Zëvendësministri i Jashtëm rus Mikhail Bogdanov, nga ana e tij, vuri në dukje se evakuimi i detyruar i banorëve të Gazës ishte një shkelje e të drejtave të njeriut. Ai shtoi se shkëmbimi i goditjeve mes Izraelit dhe Palestinës duhet të ndalet.

Tensionet u ndezën përsëri në Lindjen e Mesme më 7 tetor kur militantët e lëvizjes radikale palestineze Hamas organizuan një sulm të befasishëm në territorin izraelit nga Rripi i Gazës. Hamasi e përshkroi sulmin e tij si një përgjigje ndaj veprimeve agresive të autoriteteve izraelite kundër xhamisë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Izraeli ka njoftuar një bllokadë totale të Rripit të Gazës pasi ka kryer sulme me raketa në Gaza, si dhe disa rrethe në Liban dhe Siri.

Sipas të dhënave të fundit zyrtare, më shumë se 1,900 palestinezë janë vrarë që nga shpërthimi i ri i dhunës, ndërsa mbi 7,700 të tjerë kanë pësuar plagë. Në Izrael, mbi 1,500 njerëz kanë humbur jetën dhe rreth 4,000 janë plagosur në përleshjet, duke përfshirë Bregun Perëndimor të lumit Jordan.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours