Dokumentari i ZDF: Rënia e Murit të Berlinit në 1989 – fundi i RDGJ, përse u desh të binte muri i Berlinit …

2 min read

Sot është data 3 tetor 2023 dita kur u krijua bashkimi i Gjermanisë e cila u bë realitet pas pothuaj 1 viti nga rënia e Murit të Berlinit, që nisi më 9 nëntor 1989.
Më shumë se 300 ditë, me aktivitet të ngjeshur diplomatik, u deshën për të realizuar bashkimin e dy anëve sa të ndryshme politikisht e po aq të ngjashme nga ana humane.
Muri kishte ndarë familje, miq, kishte ndarë një komb.
Historianët i njohin meritat, jo vetëm qytetarëve të Berlinit të ndarë, kancelarit gjerman të kohës, Helmut Kohl, por edhe liderit sovjetik Mikhail Gorbaçov.

Ndiqni videon:

Shembja e Murit dhe bashkimi i dy Gjermanive, ishin sinjal për ndryshimin e sistemeve komuniste në vendet e Europës Lindore, përfshirë edhe vendin tonë.
Bashkimi i Gjermanisë, çdo vit kremtohet më 3 tetor me ceremoni zyrtare, edhe pse këtë vit, festimet janë nën hijen e krizës globale që ka mbërthyer shtetin Gjermanë.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours