Akuza shumë të rënda ndaj Google dhe Facebook, ku mund të përfundojnë në bankën e të akuzuarve …

4 min read

Satya Nadella , shefi ekzekutiv i Microsoft-it , i cili u shfaq në parlament të hënën duke dëshmuar se fuqia e Google në kërkimin në internet ishte aq i përhapur sa që edhe kompania e tij e kishte probleme të konkurronte në internet , duke u bëre dëshmitari i profilit më të lartë të qeverisë në gjyqin e tij historik antitrust kundër gjiganti i kërkimit .

Në një seancë dëgjimore prej më shumë se tre orë e gjysëm në gjykatën federale të Uashingtonit , Nadella ishte shpesh shume i drejtpërdrejtë dhe ndonjëherë luftarak teksa shpjegonte se si Microsoft nuk mundi të kapërcejë përdorimin e marrëveshjeve shumëmiliardë dollarëshe nga Google si motori i paracaktuar i kërkimit nëper telefonat inteligjentë dhe shfletuesit. Interneti është me të vërtetë “ubi i Google”, tha Nadella, duke shtuar se Google tani mund të përdorë avantazhin dhe shtrirjen e tij për të ndërtuar mjete që mund të dominojnë fushën në zhvillim të inteligjencës artificiale .

Siç shpjegon një artikull i thelluar i New York Times mbi këtë luftë midis gjigantëve të internetit, imazhi i CEO-t të një prej rivalëve kryesorë teknologjikë – Microsoft është një nga kompanitë publike më të mëdha në botë, me vlerë 2.4 trilion dollarë – duke thënë se Google nuk mund të luftonte lehtë ishte befasuese. Në këtë dëshmi, Nadella theksoi se sa i ngulitur është bërë Google në kërkimin në internet ndërsa qeveria përpiqet të provojë se kompania ka thyer ligjet e monopolit duke hyrë në marrëveshje antikonkurruese për të shtypur rivalët.

Paraqitja e Nadellës në qëndrimin e dëshmitarit në gjyqin e Google, që është gjyqi i parë monopol i epokës moderne të internetit, ishte gjithashtu një shenjë se rivaliteti i ashpër midis Microsoft dhe Google vazhdon i papenguar.

Prova e Google: Dëshmia e Nadella (Microsoft)

Tani kompanitë në fakt janë përfshirë në një luftë gjithnjë e më intensive për inteligjencën artificiale . Rregullatorët në mbarë botën kanë punuar për të frenuar fuqinë dhe shtrirjen e Google, Apple, Amazon dhe Meta , e cila zotëron Facebook, Instagram dhe WhatsApp. Javën e kaluar, Komisioni Federal i Tregtisë paditi Amazon, duke pretenduar se ka shkelur ligjet antitrust duke shtypur tregtarët në faqen e saj. FTC . _ ajo ngriti gjithashtu një padi antitrust kundër Metës, duke pretenduar se shkatërroi rivalët e sapolindur dhe Departamenti i Drejtësisë paditi Google në një gjyq të dytë mbi kontrollin e tij mbi reklamat në internet. Procesi 10 javor Google tani po shihet si një referendum mbi aftësinë e qeverisë për të ngadalësuar kompanitë më të mëdha të Silicon Valley .

Në zemër të çështjes së qeverisë është argumenti se Google çimentoi ilegalisht monopolin e tij në kërkimin në internet duke paguar për të qenë motori i paracaktuar i kërkimit në shfletues të tillë si Safari i Apple dhe Firefox i Mozilla-s, si dhe në ekranin bazë të telefonave inteligjentë. Ndërsa pjesa më e madhe e procesit rrotullohej rreth sjelljes së kaluar të Google , Nadella e zhvendosi një pjesë të fokusit tek e ardhmja dhe inteligjenca artificiale .

Nadella tha se ishte i shqetësuar se Google mund të arrinte marrëveshje për të përdorur ekskluzivisht përmbajtjen në internet për të trajnuar inteligjencën e saj artificiale. “Kjo do t’i mundësonte Google të dominojë edhe gjeneratën e ardhshme të kërkimeve në internet .”

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours