Lufta e Kosovës në portat e Italisë – Ushtarët Serb të grumbulluar në kufi po largohen …

4 min read

Lufta në ish-Jugosllavi në vitet 1990 përfaqësoi konfliktin e parë ndër-evropian që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ishte një katastrofë e cila, pas shpërbërjes së bllokut sovjetik, solli në jetë dekada të tëra tensionesh në Ballkan që nuk ishin qetësuar kurrë. Prandaj, alarmi ushtarak i lëshuar nga Shtetet e Bashkuara nuk mund të mos jetë alarmues: Serbia po grumbullon trupa në kufirin me Kosovën , në zonën veriore të së cilës serbët etnikë janë shumicë, dhe ku përleshjet e përgjakshme u regjistruan tashmë fundjavën e kaluar.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së , John Kirby, vuri në dukje dislokimin “të paprecedentë” të njësive të artilerisë, tankeve dhe këmbësorisë . Jo më vonë se një javë më parë, në Banjska , pati një përleshje të hapur mes serbëve dhe policisë lokale, e cila përfundoi me vdekjen e një agjenti kosovar dhe SHUME sulmuesve që ishin pjesë e formacioneve paramilitare . Pikerisht nga kjo situate, Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Serbisë tërheqjen e menjehershme te trupave të saj në kufirin me Kosovën, ku dhe NATO ka deklaruar se do të rrisë praninë e saj ushtarake në vend.

Sulmi ndaj policisë kosovare në Banjskë nga vetë Shtëpia e Bardhë konsiderohet të jetë “aq i sofistikuar dhe i përgatitur e ”, i organizuar me armë të stilit ushtarak, saqë “nuk mund të konsiderohet si sulm i rastësishëm apo specifik”. Ndërkohë, KFOR-i , ose kontingjenti i Kombeve të Bashkuara i pranishëm në terren, “po shton praninë dhe aktivitetet e tij në veri të Kosovës dhe në zonat përreth vijës kufitare administrative me Serbinë për të vazhduar të kryejë mandatin e tij për” ofrimin e një sigurie dhe sigurie. mjedis për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë”. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti , ka bërë një paralele shqetësuese: “1 mars 1992., gjatë një dasme është plagosur një prift ortodoks serb.

Ne ishim shumë të kujdesshëm që diçka e ngjashme të mos ndodhte. Por unë mendoj se ata donin të përsërisnin skenarin e fillimit të luftës”. Autoritetet kosovare që po hetojnë pas bastisjes së rreth tridhjetë personave të armatosur deri në dhëmbë – nga të cilët nënkryetari i Listës Serbe , serb i Kosovës Milan Radoiçiq , u akuzua pikërisht sot në mëngjes – kanë gjetur një arsenal të vërtetë me rreth dhjetë vetura (përfshirë disa automjete të blinduara), në shtëpitë dhe në manastirin ku komando ishte strehuar para se të ikte në pyll, duke u strehuar në Serbi. Në një intervistë për Al Jazeera , kryeministri kosovar Kurtiakuzoi presidentin serb Aleksandar Vuçiq se planifikoi dhe urdhëroi sulmin e javës së kaluar me qëllimin për të “destabilizuar” vendin, për të nisur një luftë dhe për të krijuar “një republikë tjetër serbe ” në Kosovë si në Bosnje dhe Hercegovinë .

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq , nga ana e tij, tha se “çdo veprim ushtarak do të ishte kundërproduktiv : Serbia nuk dëshiron luftë”, raporton Financial Times . Por lajmet e orëve të fundit, të mbledhura nga Sky TG24 ,theksojne se po duket nje mundësi qe do te qetësojë mendjet më të zjarrta: ku shumica e trupave serbe me sa duket po tërhiqen nga kufiri me Kosovën.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours