Nxitësit e shkarkimit të Donald Trump në media ofrojnë ofertën e Joe Bidenit për ndërprerje të hetimit nga republikanëve për shkarkim …

4 min read

Mediat e korporatave si CNN, MSNBC, NBC, CBS dhe ABC, të cilat dikur ishin të etur për të përforcuar akuzat e rreme të demokratëve për ish-presidentin Donald Trump, bënë ofertën e administratës Biden të enjten kur ata refuzuan të transmetonin pamjet e seancës për shkarkimin e Biden nga republikanët …

Në vend që të transmetonin hetimin për shkarkimin e Biden nga republikanët ku t’i tregonin publikut Amerikan raundin e fundit të provave të korrupsionit të Joe Bidenit, disa tifozë famëkeq që duan shkarkimin e Trump si CNN dhe MSNBC zgjodhën të vërshonin faqet e tyre të para dhe valët e transmetimit me pamjet e fjalimit të Bidenit në Arizona me temën “demokracia”.

Organizatat mediatike që pranuan se hetimi i shkarkimit po ndodhte, e bënë këtë vetëm ndaj demokratëve të gëzuar në mënyrë karikaturiste për përdorimin e “pikat e folura të GOP kundër tyre” dhe stilolapsin “kontrollet e fakteve” të pandershme të krijuara për të diskredituar provat e korrupsionit të Biden.

Ndërprerja duket se është në përputhje me një memo të shpërndarë në media nga zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Ian Sams, i cili në fillim të këtij muaji kërkoi që mediat “të rrisin [] shqyrtimin e republikanëve të Dhomës për hapjen e një hetimi për shkarkimin e bazuar në gënjeshtra”.

Sams paralajmëroi në mënyrë specifike shtypin si CNN, The New York Times, Associated Press dhe CBS News se hetimi duhet “të ndezë zile alarmi për organizatat e lajmeve” sepse ai pretendoi se nuk kishte prova.

Që nga fillimi i hetimit të korrupsionit të Bidenit, mediat e korporatave pretenduan vazhdimisht se hetimi i republikanëve ishte i motivuar politikisht. Përgjigja e shtypit ndaj shitjes së ndikimit të Bidenit është krejtësisht e ndryshme nga sjellja e tyre kur kundërshtari i tyre numër një politik ishte presidenti nën vëzhgimin e Kongresit.

Festimet e medias për shkarkimin e Trumpit filluan shumë përpara se të zgjidhej republikani. Në kohën kur ai hyri në Shtëpinë e Bardhë në Ditën e Inaugurimit 2017, Washington Post kishte botuar një artikull ku deklaronte, “Fushata për të fajësuar Presidentin Trump ka filluar”.

Në vitin 2019, kur demokratët u sulën për të fajësuar Trumpin për herë të parë, ata u mbështetën nga raportet e CNN dhe të mediave të korporatave për të nxitur shqyrtimin e tyre dhe për t’i bërë presion republikanëve që të denonconin liderin e partisë së tyre.

“Mbështetja e republikanëve të Trumpit ngurtësohet pavarësisht dëshmisë së dënimit të fajësimit,” shkruhej në një titull të Washington Post.

Edhe me ndihmën e botimeve si The New York Times dhe The Washington Post, të cilat redaktuan transkriptin e thirrjes së Trump në Ukrainë për ta akuzuar atë për abuzim me pushtetin, shkarkimi i demokratëve dështoi.

“Deri në fund të seancave dëgjimore për shkarkimin e Rep. Adam Schiff (D-Kaliforni), mediat ishin mbështetësit më entuziastë të fajësimit,” vuri në dukje Mollie Hemingway e Federalistit në 2019.

Demokratët u përpoqën përsëri në 2021 duke u mbështetur në inflacionin e shtypit propagandistik për rëndësinë e trazirave të Kapitolit të 6 janarit. Përpjekjet e tyre, pavarësisht mbështetjes nga mediat e korporatave, edhe një herë dështuan.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours