“Alarmi bërthamor”: Njoftimi i Vladimir Putinit që po trondit botën – “Ne po punojmë për armë të reja”…

3 min read

Agjencia ruse e energjisë atomike Rosatom po punon për “krijimin e armëve të avancuara të cilat mund te jene te afta për të ruajtur ekuilibrin strategjik në botë”. Me këto fjalë, presidenti Vladimir Putin bëri edhe një herë të dridhej bota, duke e lëshuar kete deklarate për agjencinë Ria Novosti që po bën xhiro në rrjetet sociale, duke kontribuar në ngritjen e ndjeshme të shiritit të tensionit. Numri një i Kremlinit më pas shpjegoi se: “Është kënaqësi që sot stafi i Rosatom, dhe punonjësit e kompanive të specializuara dhe qendrave kërkimore po përmirësojnë traditat e mrekullueshme të paraardhësve të tyre.

Ata po zgjidhin në mënyrë aktive problemet që lidhen me futjen e teknologjive inovative në sektorët e energjisë dhe hapësirës, ​​mjekësinë bërthamore, ekologjinë dhe modernizimin bërthamor përmes flotës së akullthyesve.

“Ata marrin pjesë në krijimin e armëve të avancuara të afta për të ruajtur ekuilibrin strategjik në botë – vazhdoi Putin , duke uruar punonjësit e industrisë bërthamore – Është e rëndësishme të vazhdohet rruga drejt thellimit të bashkëpunimit ndërkombëtar, zgjerimit të kontakteve reciproke të dobishme me partnerë të ndërgjegjshëm dhe të besueshëm. jashtë vendit”.

Fjalët që u pasuan nga ato, të raportuara nga Corriere della Sera, e presidentes së Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen në margjinat e samitit të PPE në Split: “Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka treguar se ekziston një nevojë e fortë për “Evropa duhet të përshtatet me një mjedis gjeostategjik dhe gjeopolitik më të rrezikshëm dhe të paqëndrueshëm.”

“Ne kemi qenë dëshmitarë të shantazhit të fortë energjetik të Rusisë – tha Von Der Leyen – i cili e ka vënë në provë sistemin tonë energjetik, por falë një reagimi shumë të vendosur dhe të bashkuar ne kemi reduktuar varësinë tonë nga lëndët djegëse fosile ruse, çmimet e energjisë që ishin rritur në qiell vitin e kaluar. në verë ata u kthyen në nivelet e paraluftës, por ne e dimë se ato mbeten strukturore të larta”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours