FAKT/ Grusht shteti midis Berlusconi-t dhe Napolitano-s, por çfarë ndodhi në të vërtetë në 2011 …

0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second

Fundi i qeverisë së Berlusconit në vitin 2011 është ende sot një temë për të ndezur nje debat politik. Me vdekjen e dy protagonistëve të atij pasazhi delikat, Kavalierit dhe ish-Presidentit të Republikës Giorgio Napolitano , në këto orë ka mbërritur një rikonstruksion i bërë nga Pierferdinando Casini në shtyp, sipas të cilit themeluesi i Forza Italia do të kishte qenë. “i lehtësuar” pas dorëheqjes së tij. Thuajse i çliruar, me pak fjalë, më shumë se një imponim. Megjithatë, ky version nuk i ka bindur të gjithë, përkundrazi. Nëpër faqet e Time , Riccardo Mazzoniai qe lëvizi në drejtim të kundërt, duke kujtuar se si vetë Berlusconi foli, në disa raste, për një “dëshirë specifike për ta hequr atë nga rruga”.

Fundi i asaj qeverie, sipas Berlusconit , do të kishte çuar në dorëheqjen e një kryeministri “i cili mbronte interesat e vendit të tij dhe kundërshtonte ato të Gjermanisë”. Ish-kryeministri, ishte i bindur se me atë rast “kishte ndodhur një sulm i vërtetë ndaj sovranitetit kombëtar italian. Për më tepër, ka shumë dëshmi autoritare për ta konfirmuar atë”.

Pra ishte një grusht shteti i plotë.

Sekretari i Thesarit i Obamës, Timothy Geithner , “shkroi atë vjeshtë se kishte marrë presione nga figurat e larta evropiane për të bindur presidentin amerikan që t’i bashkohej një komploti.” Pra rindërtimi i Cavalierit ka qenë gjithmonë shumë i saktë në këtë pikë: ai kishte kundërshtuar në çdo mënyrë politikën shtrënguese që Merkel dhe Sarkozy donin t’ia impononin Italisë, deri në pikën që donte ta vinte nën administrimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Napolitano duhej ta kishte hedhur maskën e tij në vitin 2011, duke zbuluar qëllimet e tij të vërteta, pas shumë tensioneve të mëparshme me Kole: “Ishte Quirinale ai që rrëzoi qeverinë, dhe që vendosi të mos lejonte italianët të votonin. duke i dhënë projektet Montit, në përputhje të rreptë me diktatet e teknokracive evropiane. Tashmë në verë Napolitano kishte menduar për profesorin Bocconi si pasardhësin e tij në Palazzo Chigi, një rrethanë e konfirmuar nga vetë Monti. Dëshmitë e dhëna nga Alan Friedman nuk lënë vend për interpretime të ndryshme apo minimaliste. Dhe sigurisht që nuk ishte respekt për Kushtetutën dhe votën e italianëve për të paracaktuar një qeveri që do të kishte shtrembëruar rezultatin e zgjedhjeve, kur stuhia nuk po përhapej dhe se nuk i kishte goditur ende Italinë”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *