VIDEO/ “Allahu Akbar”: Trazira nga azilkërkuesit në Bamberg të Gjermanisë – Policia shtyp një përleshje masive në qendrën e emigrantëve …

3 min read

Në një incident të fundit, një grup prej rreth 40 migrantësh që thërrisnin thirrjen e luftës islame “Allahu Akbar” u përpoqën të fitonin akses të paautorizuar në të ashtuquajturën strehim të azilkërkuesve në Bamberg, Gjermani. Kjo shkaktoi një operacion policor në shkallë të gjerë.

Kjo ngjarje pasoi një përleshje të dhunshme një ditë më parë, ku përfshiheshin banorë emigrantë të qendrës dhe rezultoi në shtatë plagosje, përfshirë katër plagë të rënda në kokë. Sherri i parë kishte tërhequr rreth 100 shikues nga strehimi i azilit. Gjatë këtij sherri fillestar, oficerët sekuestruan fshesa dhe shufra hekuri në vendngjarje, duke theksuar më tej nevojën e pranisë së policisë për të ruajtur rendin.

Ndiqni videon:

Përpjekja e fundit e emigrantëve islamikë për të shkelur objektet e qendrës shkaktoi një reagim masiv të policisë duke përfshirë oficerë lokalë dhe personel nga rrethet fqinje. Në shenjë mbështetjeje, një helikopter policie u vendos për të ndihmuar në menaxhimin e situatës. Fatmirësisht, ky operacion përfundoi pa asnjë incident shtesë dhe hetuesit nuk kanë gjetur motive politike pas këtyre përplasjeve.

Çështja e mbipopullimit në qendrën e ankorimit të Bamberg ka qenë prej kohësh një pikë shqetësuese në rajon. Aktualisht, qendra strehon një numër dukshëm më të madh migrantësh sesa kapaciteti i synuar, me më shumë se 2,500 njerëz që banojnë atje, ndërsa dizajni i saj fillimisht strehonte 1,500. Diskutimet në lidhje me mbylljen e mundshme të qendrës kanë qenë të vazhdueshme, duke shtuar kompleksitetin e situatës.

Bamberg, i njohur për dallimin e tij si një nga qytetet më piktoreske dhe historikisht të rëndësishme të Gjermanisë, me një qendër të qytetit të caktuar nga Trashëgimia Botërore e UNESCO-s, nuk ka mbetur i paprekur nga sfidat që rrjedhin nga çështja e migrimit të paligjshëm. Qyteti përballet me sfidën e vazhdueshme të menaxhimit të një fluksi të konsiderueshëm emigrantësh, ndërkohë që përpiqet të ruajë trashëgiminë e tij kulturore dhe mirëqenien e banorëve të tij.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours