KUJDES: Smartfonët inteligjentë, janë të rrezikshëm sepse lëshojnë më shumë rrezatim …

3 min read

Tashmë është bërë një zgjatim prej nesh, nuk ndahemi kurrë prej tij dhe, pavarësisht alarmeve, shpesh e mbajmë shumë afër kokës edhe kur flemë. Megjithatë, ne tani e dimë se telefonat celularë dërgojnë rrezatim që është i rrezikshëm për shëndetin tonë. Disa, megjithatë, janë më të mirë se të tjerët. Pra, zgjedhja se cili prej tyre do të blihet mund të marrë parasysh edhe këtë variabël. Në Gjermani – raporton Revista Oipa – është krijuar një organizatë ad hoc, e quajtur Bundesamt für Strahlenschutz, e cila ka përgjegjësinë e monitorimit të niveleve të rrezatimit të emetuar nga telefonat celularë.

Thithja nga trupi ynë i rrezatimit elektromagnetik, për sa i përket energjisë, që vjen nga një smartphone ose pajisje tjetër e pajisur me një antenë, matet duke përdorur një indeks specifik të njohur si SAR. Pra, cila është renditja e më të mirëve dhe më të këqijave?

Siç shpjegon Affaritaliani , indeksi SAR përcakton sasinë e rrezatimit të përthithur. Sa më i ulët të jetë niveli, aq më pak rrezatim emetohet. Cilët celularë lëshojnë më shumë rrezatim nga të gjithë? Hulumtimet gjermane kanë hartuar një renditje reale me listën e zezë dhe listën e më të virtytshmit. Ndër më të dëmtuesit, Samsung dominon top listat me hyrje të shumta, duke përfshirë Samsung Galaxy S22 të shumëpritur në 1.21 dhe homologun e tij Ultra në 1.05. Pastaj A52 5G, Realme GT Neo 2 dhe Oneplus Nord CE 2. Ndër shtesat e fundit në përmbledhje janë Google Pixel 6 dhe 6 Pro. Sigurisht, ka edhe Apple: me iPhone 13 Pro dhe 13 Pro Max Në nivelet më të ulëta historike: iPhone 7 në 1.37; iPhone 7 Plus në 1.34; iPhone 8 në 1.35. Më në fund, ASUS Zenfone 6 dhe Google Pixel 3 XL me një vlerësim prej 1.39. Dhe më e mira?

Telefonat inteligjentë dhe rrezatimi renditja e më të mirëve

Duke pasur parasysh më të keqen në renditje, le të shohim më të mirët për sa i përket rrezatimit. Ndër lëshimet e fundit, Samsung Galaxy M12 është më i miri. Pastaj Galaxy S22+. Xiaomi 11T, 11 Lite dhe Redmi Note 11 gjithashtu mburren me vlera të shkëlqyera SAR, të gjitha nën 0.60. Po kështu, POCO M4 Pro 5G tregon një vlerë SAR më të vogël se 0.60. S23 Ultra i lëshuar së fundmi, Honor 10 Lite, Huawei Mate që i përket serive 20 dhe 30. Për më tepër, pajisje të shumta Nokia performuan në mënyrë të mrekullueshme.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours