fbpx
Lajmet me te Klikuara

OPINION: Ushtarakët apo ( Oficerët ) …

Read Time:2 Minute, 51 Second

Nga Edmond Dyrmishaj –

Do doja ta shtjelloja apo të flisja pak për ta me që edhe unë në atë shkollë jam përgatitur dhe Dipllomuar !

Ushtaraket apo Oficeret siç quheshin ne kohen tonë sepse grada nuk kishte , janë njerëz qe diplomoheshin si ne çdo profesion tjeter , por me nje veçanti , qe pergatiteshin me vullnet dhe vetedije per te luftuar ne mbrojtje te vendit !
Historikisht dhe jo pak here ushtarakët kane lene gjurme te shkëlqyera ne aftesite e tyre duke u diplomuar ne Itali ne kohen e Mbretit Zog , ne Rusi ne fillimet e para te sistemit Socialist dhe vitet e fundit ne Perendim perseri ! Nuk dua te flas per arritjet e tyre sepse në gjuhet sotme ata mund t’i quash pa frike Marinsa te vertetë , se sa dua te trajtoj ku perfunduan dhe si po trajtohen sot nga pushteti “Demokratik” !

Sot ushtaraket i gjen te nenvleftësuar , te pa trajtuar , te zhvleresuar , te vetpunesuar ku munden , sepse si vend i vogël ne krahasim me të tjerët neve na mbron NATO !

Kudo ne bote ushtaraket trajtohen si njerez shume te respektuar , por jo , kjo nuk ndodh ketu tek ne , sepse politika dhe opinioni i ziliqareve , injoranteve i ngaterron qëllimisht si të indoktrinuar të sistemit socialist duke harruar mundin e tyre si ushtarak qe do ishin te paret ne nje lufte eventuale apo agresion ndaj vendit dhe popullit tonë ! E lidhur me politiken e sotme te mbrapshtë ku Demokracia i largoi neper bote dhe jo vetem ata , por gjysmen e popullit tone , nje pjese gjeten veten duke sherbyer ne bisnese te ndryshme ! Dikush nuk mundi te bente diçka dhe sot trajtohen me një pension qesharak ! Sepse sot nuk vleresohet Dinjiteti , aftesia profesionale , por profesioni i mashtruesit qe quhet “Politikan” profesioni i politik-qelburve , profesioni i hajduteve dhe tradhëtarëve ndaj interesave te vendit tonë !

Pra me pak fjale kjo klase politike nuk i do jo vetem ushtaraket jo e jo , por as Mesuesët , as Inxhinjeret e me radhe ! Ne i shikojmë realisht se si i trajton kjo politike ata , si skllever e të pavlerë , kjo politikë nuk do askend perveç kelysheve qe prodhon vet politika , servilet , njerezit pa shtylle kurizore , qurrashet , lepiresit e bythes se tyre !
Por a duhet te kete nje fund kjo situate shkaterruese , denigruese te njerezve te nderuar te kombit tone si çdo komb tjeter ? Natyrisht qe po !

Intelektualet dhe brenda tyre edhe ushtaraket duhet te japin kontributin e tyre me aftesite e shkelqyera te tyre ne formacione politike Patriotike , arsim-dashese , paqe-dashese , vlerësim-dashese dhe dinjitet-dashese !

Çdo Komb perparon duke i dhene perparesi arsimit , shkollimit dhe edukimit te popullit dhe ekselentet i vendos ne krye te tij per te drejtuar vendin , jo siç beri realisht kjo politike , ku zhvleftesoi arsimin dhe hodhi ne plehra profesionistet e afte dhe të nderuar , ata qe ndertuat vepra por dhe ata qe i mbrojten ato me jeten e tyre ! Dhe ketu mos harrojme kontributin e ushtarekeve , ore te tera pa gjume dhe gadishmeri , ku nje pjese dhane edhe jeten ne mbrojtje te kufijve tane ! Çdo profesion eshte i nderuar kur mire-arsimohemi dhe mirë-trajtohemi ! Ato i sherbejne vendit dhe Kombit !

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!