fbpx
Lajmet me te Klikuara

Bllokadë detare nga urgjenca e emigracionit dhe shuplaka e Francë ndaj Italisë…

Read Time:4 Minute, 6 Second

Ka një koncept që po qarkullon më shumë se të tjerët për momentin. Bllokada detare . Ndërkohe qe Italia është e mbingarkuar nga urgjenca e emigracionit , dhe me Presidenten e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen e cila u kritikuar në Lampedusa ( ku u detyrua të zbriste nga makina ), kryeministrja Giorgia Meloni është më e vendosur se kurrë për ti dhënë një përgjigje serioze.

Megjithatë, ajo që shumë pyesin është: a është konkretisht e mundur të zbatohet një bllokadë detare për të parandaluar largimin e emigrantëve nga deti ? Si po punohet? “Një shtet serioz kontrollon dhe mbron kufijtë e tij”, deklaroi kryeministri dhe lideri i Vëllezërve të Italisë. “Nuk do të lodhem kurrë duke përsëritur se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigracionin e paligjshëm është një bllokadë detare,” përsëriti ai. Por cila është ideja juaj? “Një mision evropian në marrëveshje me autoritetet e Afrikës së Veriut . Vetëm kështu do të mund t’u jepet fund nisjeve të paligjshme drejt Italisë dhe tragjedisë së vdekjeve në det”.

Bllokada detare, si funksionon? A mund të arrihet?

Ky është koncepti i kryeministrit Giorgia Meloni i shprehur në rrjetet sociale. Pra, si funksionon bllokada detare? Nga një dokument i Fratelli d’Italia , i publikuar në mars te 2021, diçka mund të kuptohet më mirë. 

Në tekst thuhet se “Bllokada Detare” është një “ mision ushtarako europian , i kryer në marrëveshje me autoritetet libiane, për të parandaluar nisjen e anijeve me emigrantë drejt Italisë ”. Këto nuk janë refuzime, sepse këto ndodhin në det të hapur. Teknikisht, një “bllokadë detare” është një akt lufte që synon të parandalojë hyrjen ose daljen e ndonjë anijeje nga portet e një vendi armik. Fratelli d’Italia, megjithatë, distancohet nga ky përkufizim, duke preferuar të flasë për “ndalimi i nisjeve bëhet në marrëveshje dhe bashkëpunim me libianët”, dhe duke nënvizuar se termi “bllokadë detare” është një “thjeshtim”.

Prandaj, bllokada detare që do të dëshironte kryeministri duhet të shihet si një ” ndalim i nisjeve të bëra në marrëveshje dhe bashkëpunim me libianët”. Prandaj, një bllokadë detare e rënë dakord . Kjo nënkupton arritjen e një marrëveshjeje bashkëpunimi me qeveritë e Libisë dhe Tunizisë , që synon të luftojë nisjet nga deti.(gjithashtu me mjetet e shteteve europiane të pranuara në ujërat e huaja), reduktimi i vdekjeve në det, shpëtimi i varkave në ujërat jashtëterritoriale, transferimi i emigrantëve në qendrat e pritjes së parë në territoret jashtë BE-së të menaxhuara nga BE-ja me bashkëpunimin e organizatave. dhe shoqatat humanitare, menaxhimin e qëndrimeve duke respektuar dinjitetin dhe të drejtat e migrantëve, shqyrtimin në vend të kërkesave për hyrje dhe azil, refuzimin në vend dhe operacionet e pritjes që lidhen me vlerësimin e kërkesave individuale.

Ndërkohë që Italia po përjeton momente të tjera tensioni, me lajmin e arratisjes së njëqind emigrantëve nga struktura e kalatit të Porto Empedocle , Franca shfaq edhe një herë fytyrën e saj më të keqe, duke shpallur vendimin për t’i kthyer shpinën vendit tonë. Aktualisht ka mbi një mijë njerëz në ishull që janë përpjekur të largohen: policia nuk ka mundur t’i ndalojë dhe ta kthejë situatën në normalitet, në një kreshendo tensionesh. Siç njoftoi kryebashkiaku i qytetit port, të ftuarit u larguan nga ambienti i pritjes, i cili mund të strehonte rreth 200-250 persona, për të mbërritur në qendër të qytetit në kërkim të ushqimit dhe ujit.

Ashtu siç po përpiqemi të rivendosim qetësinë, me vështirësi, po zhvillohet takimi mes ministrit të Brendshëm francez Gerald Darmanin dhe kreut të Ministrisë së Brendshme Matteo Piantedosi . Një takim i organizuar në Romë për të trajtuar çështjen e migrantëve, në veçanti urgjencën e Lampedusës.

Përballë urgjencës, “Franca do të ndihmojë Italinë të ruajë kufijtë e saj për të parandaluar ardhjen e njerëzve” shpjegoi Darmanin për Europe 1. Megjithatë, duke specifikuar menjëherë se qeveria transalpine nuk ka planifikuar të mirëpresë emigrantët, edhe nëse Presidenti i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u kishte kërkuar vendeve evropiane të tregojnë solidaritet.

“Për ata që kanë mbërritur në Itali duhet të zbatojmë rregullat evropiane, të cilat i miratuam disa muaj më parë. Ato konsistojnë në aplikimin për azil në kufi”, ka qenë qëndrimi i ministrit francez. Kreu i Brendshëm ka ripërsëritur më pas linjën e vulosjes së kufijve, duke dështuar në solidaritet të përbashkët: “Pasi paraqiten kërkesat për azil në kufi, shohim që një pjesë e madhe e këtyre aplikantëve nuk kanë të drejtë azili dhe duhet të kthehen menjëherë. në vendet e tyre të origjinës. Në vend të kësaj, nëse ka azilkërkues të kualifikuar, të cilët janë të persekutuar për arsye të dukshme politike, ata janë padyshim refugjatë dhe në këto raste Franca, siç ka bërë gjithmonë, mund t’i mirëpresë këta njerëz.”

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!