Vargje Poeti: Nastradini politikan …

2 min read

Nga Edmond Dyrmishaj –

Nje poezi qe e kam shkruar si frymezim i çastit para 5 vjetesh ne fb !

Nastradini qe genjen te gjithe e dini
Por pa vetedije a me deshire ju ate e fshihni
Genjej une e genjen ti ndodh sot ne shoqeri
Por arsyen dhe qellimin as ti vete nuk e di

Shembull real politika si kanistra arixhiu
Thurje thurje dhe pa fund trurin na e mpiu
Ne dy sisteme une u rrita , hej vaj medet
Sipas kokes dhe kapelen neve na e kane gjet

Valle jemi autoktone kete se di njeri
Qe te binim neve kaq poshte se beson asnji
Kush dreqin na solli ne kete vend te nemur
Mendje japin pafund por vetem te shtrembur

Qeshin bota me ne sa lolo jemi bere
Qe sapunin per djathe ne e hame te tere
Sa keq e katandisem neve kete shoqeri
Dhe arsyen dhe qellimin asnje nuk e di

Baltosen sa munden cdo gje historike
Qesharake ne jemi bere ne boten njerzike
Balte dhe pluhur ne dime te ngreme perpjete
Por çdo kush qe na hap varrin do bjere aty vete

Genjeni genjeni sa te mundeni genjeni
Kockat e qenit te ngordhur aty do te gjeni
Le te qajne femijet per buke nga uria
Zoti nje dite do veproje mbi ju qeneri lukunia

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours