VIDEO/ Vladimir Putin pretendon se akuzat kundër Donald Trump është thjeshtë një “persekutim politik”…

3 min read

Nuk është e nevojshme të jesh një aleat i Trump-it apo edhe ta pëlqesh shumë atë për të njohur përmasat e padrejtësisë që po i bëhet.

Aq shumë sa që një kundërshtar i ashpër i amerikanëve sapo bëri këtë pranim publik.

Presidenti rus Vladimir Putin po fliste për zhvillimin kulturor dhe ekonomik të Lindjes së Largët në fjalimin e tij në seancën plenare të Forumit Ekonomik Lindor (EEF), por ai gjithashtu po përshkruante qëllimet dhe po diskutonte sfidat për të ardhmen e afërt dhe të largët të Rusisë.

Sputnik raportoi:

“Duke kaluar në çështjen e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara, lideri rus ishte i mendimit se ato nuk do të ndryshojnë në politikën e Uashingtonit ndaj Moskës.

“Mendoj se nuk do të ketë ndryshime thelbësore në drejtimin rus në politikën e jashtme të SHBA-së, pavarësisht se kush zgjidhet president”, tha Putin, duke shtuar se Moska nuk është në dijeni se kush do të zgjidhet, në një dremitje ndaj pretendimeve të demontuara që atëherë. të marrëveshjes së fshehtë Trump-Rusi përpara zgjedhjeve të vitit 2016.

Presidenti rus tha gjithashtu se akuzat kundër ish-presidentit Donald Trump në lidhje me ‘lidhjet’ e tij të supozuara me Moskën janë ‘marrëzi të plotë’.

“Sa i përket ndjekjes penale të Trump… për ne, kjo që po ndodh në kushtet e sotme, për mendimin tim është e mirë, sepse tregon se sa i kalbur është sistemi politik amerikan… Gjithçka që po ndodh me Trump është persekutim politik i një rivali politik”. tha Putin.”

Putini u pyet për faktin se Trump vlerësonte gjithmonë marrëdhëniet e tij të mira me Putinin dhe pretendoi së fundmi se ai mund ta zgjidhte luftën e Ukrainës brenda pak ditësh nëse rifitonte presidencën.

Al Jazeera raportoi:

“Ne dëgjojmë zotin Trump të thotë se ai do të zgjidhë problemet urgjente brenda pak ditësh, përfshirë krizën ukrainase. Epo, kjo nuk mund të mos sjellë lumturi. Kjo është mirë”, tha Putin.

Por ai tha se ideja që Trump kishte lidhje të veçanta me Rusinë ishte ‘marrëzi e plotë’.

Megjithatë, Putin përsëriti se marrëdhëniet e Rusisë me SHBA-në nuk ka gjasa të ndryshojnë pavarësisht se kush e udhëheq vendin.

“Çfarë të presim nga e ardhmja, pavarësisht se kush është presidenti, është e vështirë për ne të themi, por nuk ka gjasa që diçka të ndryshojë rrënjësisht”, tha Putin.

Putin vuri në dukje se, në përgjithësi, rusët nuk janë të interesuar se kush do ta marrë këtë post atje. Ishte kryesisht Trump, argumentoi ai, që vendosi më shumë sanksione kundër Rusisë.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours