Trupat ruse sulmuan një aeroport ushtarak në rajonin Ivano-Frankovsk, si dhe asgjësuan dy raketa ukrainase pranë ngushticës Kerç …

2 min read

Forcat e armatosura ruse sulmuan një aeroport ushtarak në rajonin Ivano-Frankovsk të premten e kaluar, duke arritur objektivin dhe ta godisnin e objektivin, njoftoi zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, gjeneral-lejtnant Igor Konashenkov.

“Më 11 gusht, Forcat e Armatosura të Federatës Ruse kryen një sulm të shumëfishtë me goditje precize me armë të rënda ajrore në një aeroport ushtarak në zonën e vendbanimit Kolomia të rajonit Ivano-Frankovsk. Objektivi i sulmit ishte që te gjitha objektet e synuara të asgjesoheshin”, tha ai.

Konashenkov tha më 27 korrik se forcat ruse kishin kryer sulme në aeroportet ushtarake të Ukrainës dhe vendet e ruajtjes së armatimit të furnizuar nga Perëndimi, duke shkatërruar të gjitha objektivat e përcaktuara.

Guvernatori i Krimesë Sergey Aksyonov deklaroi se Trupat ruse asgjësuan dy raketa ukrainase pranë ngushticës Kerç, objektivi i tyre ishte Ura e Krimesë …

Dy raketa ukrainase janë rrëzuar nga sistemi i mbrojtjes ajrore në zonën e ngushticës Kerç, njoftoi përmes Telegram guvernatori i Krimesë Sergey Aksyonov, duke shtuar se ura nuk u prek.

Në postimin e tij shkruan: “Dy raketa armike u rrëzuan nga sistemi i mbrojtjes ajrore në zonën e ngushticës së Kerçit. Ura e Krimesë nuk u prek”, shkruan ai.

Këshilltari i tij Oleg Kryuchkov shkroi në kanalin e tij Telegram më vonë se një ekran u vendos në urën e Krimesë pasditen e të shtunës, duke shtuar se trafiku i makinave do të rifillonte së shpejti.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours