Strategjia e Pfizer: “Kur infeksionet të rriten përsëri”. Bourla do përpiqet të krijojë një pandemi të re duke caktuar edhe datën …

3 min read

Vaksinat janë një biznes shumë i pasur, e cila ka bërë që kompanitë prodhuese të fusin në xhep miliarda euro gjatë pandemisë falë marrëveshjeve jo shumë të vështira për të furnizuar vende të veçanta sic ndodhi dhe me shqipërine. Pra me pak fjale një fluks i madh parash po rrezikon të ndërpritet përfundimisht, tani që virusi është gjithnjë e më pak i frikshëm dhe që qytetarët, pasi kanë parë që ju shkelen të drejtat e tyre prej disa muajsh, më në fund u janë kthyer normalitet duke mos menduar me per virus apo vaksinat.

Elita po mendon se si të shmangin mbarimin e biznesit?

Dhe thjeshtë fare, ata po vazhdojnë të ushqejnë një klimë frike, duke ndezur flakët e rritjeve të reja të mundshme në kurbën e infektimit.

Kjo, të paktën, është strategjia që CEO i Pfizer Albert Bourla duket se ka vendosur të miratojë.

Siç raportohet nga mediat në fakt, Bourla është përpjekur javët e fundit të qetësojë aksionerët duke parashikuar nisjen e një vaksine të re kundër Covid , e cila, sipas vetë CEO të Pfizer, mund të marrë autorizim nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (rregullatori amerikan) nga fundi i gushtit.

LEXONI ME TEJ:

Gati për një dimër që mund të shënohet nga “valë të reja”.

Po, ashtu është. Bourla parashikoi që vjeshta dhe dimri i ardhshëm mund të jenë të vështira për shkak të “një valë të re të Coronavirus”. Periudha që do të korrespondojë me lëshimin e “një vaksine të përditësuar për të luftuar nënvariantin omicron XBB.1.5 ” të virusit. Një përpjekje për të mbajtur vëmendjen e administratës amerikane për këtë çështje dhe për t’iu kundërvënë tendencës amerikane (në përputhje me atë botërore) për t’iu shmangur administratave, tani që të gjitha detyrimet kanë përfunduar.

Sërish sipas USNews, në fakt, numri i amerikanëve që vazhdojnë t’i nënshtrohen injeksioneve kundër Covid-it është në rënie të vazhdueshme, madje edhe te të dobëtit dhe të moshuarit. Zyrtarët e Pfizer , jo çuditërisht, kanë folur javët e fundit për “një reduktim të mundshëm të kostove të prodhimit nëse të dhënat për shpërndarjen e vaksinave vazhdojnë të bien”. Bourla duket se nuk dëshiron të heqë dorë nga ky eventualitet. Pra, këtu ai po kërkon një rritje të infeksioneve.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours