Si sot 77 vjet më parë,ish-ushtarakët e Luftës së Dytë Botërore morën armët kundër policëve të korruptuar dhe i përzunë ata jashtë qytetit …

10 min read

Në 77-vjetorin e Betejës së Athinës, historia e një qyteti të vogël të Tenesit dëshmon se diçka mund të bëhet vërtet për të luftuar korrupsionin politik.

Në verën e vitit 1946, GI-të e lodhur nga lufta filluan të ktheheshin nga frontet e betejës së Luftës së Dytë Botërore në Evropë dhe Japoni, gati për të rifilluar jetën në qytetin e tyre të përgjumur në Tennessee. Ajo që gjetën, në vend të kësaj, i zemëroi ata deri në palcë. Një demokrat i etur për pushtet dhe bashkëpunëtorët e tij që atëherë kishin uzurpuar qeverinë lokale dhe zbatimin e ligjit dhe kishin imponuar një mbytje maniake në qytetin e Qarkut McMinn përmes gjobave zhvatëse, ligjeve të tepërta dhe arrestimeve të kujtdo që i kundërshtonte.

Ndërsa ushtarët ishin larg duke luftuar kundër armiqve të huaj të etur për pushtet në vitin 1936, Paul Cantrell, një demokrat nga një familje e pasur dhe e shquar, e përdori atë ndikim për të fituar pozicionin e sherifit. Ndonëse shumë qytetarë të Athinës dyshonin fuqimisht se Cantrell nuk ishte zgjedhur me mjete krejtësisht ligjore, dukej se nuk kishte asnjë mënyrë për të kundërshtuar rezultatet.

Me kalimin e viteve, Cantrell dhe zëvendësit e tij shfrytëzuan plotësisht ligjin e Tenesit, i cili u jepte njerëzve të paskrupullt një tarifë për çdo person të arrestuar, burgosur dhe liruar. Sipas disa rrëfimeve, ligjvënësit madje tërhoqën autobusët që kalonin nëpër qytet, arrestuan të gjithë në bord për dehje – pavarësisht nëse ishin apo jo në të vërtetë – në mënyrë që të përfitonin me lehtësi nga fatkeqësia e tyre. Por arrestime dhe gjoba të tilla kërkonin dokumente – që nënkuptonin para të gjurmueshme – dhe në një farë mase penguan aftësinë e burrave për të grumbulluar para.

“Ishte më pak e mundimshme mbledhja e rryshfetit për lejimin e shtëpive rrugore të funksiononin hapur,” shpjegoi American Heritage. “Pronarët e kooperativave do të vinin në dukje patronët me ndikim. Ata nuk u mërzitën, por pjesa tjetër iu nënshtrua tronditjeve. Prostitucioni, pijet alkoolike dhe lojërat e fatit u përhapën aq shumë sa u bë e njohur në Tenesi se Athina ishte “e hapur”.

Për shkak se Cantrell dhe miqtë e tij u përballën me kundërshtime të kufizuara, ata penguan zgjedhjet e mëvonshme duke transportuar kuti votimi nga çdo zonë në burgun e qarkut McMinn për t’u numëruar pas dyerve të mbyllura. Vëzhguesit neutralë të zgjedhjeve u bënë ‘armik’ dhe shpesh nxirreshin me forcë nga qendrat e votimit, nëse nuk arrestoheshin.

Me gati 10 për qind të popullsisë së qytetit që luftonte jashtë shtetit, qytetarët e rrethuar nuk mendonin se mund të bënin shumë për të luftuar makinën e keqe politike.

Cantrell përfundimisht kaloi për t’u bërë senator shtetëror, duke e lënë Pat Mansfield të bëhej pasardhësi i tij si sherif – saktësisht siç kishin planifikuar – por në kohën kur ushtarët po mbërrinin në shtëpi, Cantrell synonte të rifillonte pozicionin e tij si Sherif i Qarkut McMinn.

Deri në vitin 1946, shumica e GI-ve ishin kthyer në shtëpi për të gjetur liritë dhe liritë për të cilat ata supozonin se kishin luftuar, të shfuqizuara nga një seri e sherifëve të zellshëm dhe zëvendësve të tyre, të cilët bënë një gamë të ashpër të dhunimit dhe arrestimit të ish-ushtarëve. Por skema e tyre e përfitimit nuk u prit mirë.

Në vend që ta pranonin këtë paudhësi, GI-të vendosën të largonin kleptokratët e përbuzur nga pushteti duke kandiduar për poste në një platformë jopartiake. Në përgjigje, Cantrell akuzoi publikisht ish-ushtarët se po komplotonin të mbushnin kutitë e votimit në favor të tyre – për të cilën GI-të ofruan një shpërblim prej 1000 dollarësh për prova të verifikueshme që askush nuk e kishte mbledhur ndonjëherë. Duke qenë plotësisht të vetëdijshëm për mbushjen e fletëvotimeve të kundërshtarit të tyre, ushtarakët përdorën altoparlantë të montuar në makinë për të rrotulluar nëpër Athinë duke përsëritur një nga sloganet e tyre popullore të fushatës:

VOTA JUAJ DO TË NUMËROHET SI E HIDHUR.

Në ditën e zgjedhjeve më 1 gusht 1946, votuesit u grumbulluan në qendrat e votimit në një numër rekord. Mansfield kishte forcuar stafin e tij të deputetëve duke punësuar forcat e zbatimit të ligjit nga qytete të tjera dhe madje edhe shtete të tjera. Tani rreth 300 persona, ligjvënësit ruanin në mënyrë të ashpër zonat e votimit – por në vend që të shikonin për mashtrim, burrat dhunuan veteranët që shërbenin si vëzhgues të sondazheve dhe këdo tjetër që ata e konsideronin ngatërrestar.

Përfaqësuesi i GI i emëruar ligjërisht, Walter Ellis, u bë personi i parë i arrestuar nga gocat e Mansfield, pasi ai protestoi ndaj ‘parregullsive’ të vërejtura në zonën e gjykatës. Së shpejti pasuan disa të tjerë – të gjithë u arrestuan pa arsye.

Por një nga incidentet më të këqija ndodhi kur një fermer i moshuar me ngjyrë, Tom Gillespie, u përpoq të hidhte votën e tij. Një nga banditë me distinktivë të Cantrell-it e përqeshi plakun, “Zaz, ju nuk mund të votoni këtu” dhe vazhdoi ta godiste me grushte bronzi. Kur Gillespie hodhi fletën e votimit dhe u largua për në derë, budallai e qëlloi pas shpine.

Duke dëgjuar të shtënat, turmat u mblodhën në rrugë dhe Mansfield u përgjigj duke mbyllur zonën dhe duke vendosur roje të armatosura për të parandaluar hyrjen.

Të shtënat e Gillespie dhe veprimet e sherifit tërbuan veteranët dhe njëri prej tyre bërtiti: “Le të shkojmë të marrim armët!”

Pasi ish-ushtarët morën pistoleta, pushkë gjahu dhe armë të tjera të ndryshme, turma qytetarësh iu bashkuan atyre në rrethimin e burgut të qarkut ku të paktën 25 deputetë kishin kandiduar për t’u mbrojtur. GI-të filluan të qëllonin në një përpjekje për të tërhequr ligjvënësit e gabuar – por vetëm rreth orës 4 të mëngjesit ata më në fund u dorëzuan.

Shumë kërkuan që të korruptuarit të vareshin, por në fund ata “u çuan në skaj të qytetit, u lidhën në pemë, u zhveshën lakuriq dhe u thanë të mos ktheheshin më”.

Ata u bindën me padurim.

Por edhe kjo përballje nuk e kishte ndalur Cantrell-in – pasi ai mbajti kontrollin e zonave dhe kishte ecur përpara në zgjedhje – dhe kështu urdhëroi që qendrat e votimit të mbylleshin herët.

Një veteran i ngopur, Bill White, i cili kishte luftuar në teatrin e Paqësorit, u zemërua më shumë me kalimin e ditës dhe vendosi t’i bashkonte bashkatdhetarët e tij në veprim.

“Ju e quani veten GI,” bërtiti ai, “ju shkoni atje dhe luftoni për tre nga katër vjet – ju ktheheni dhe i lini një bandë dredha-dredhash që qëndruan këtu ku ishte e sigurt, dhe po e bënit të sigurt për ta. , ju shtyj… Nëse ju njerëz nuk e ndaloni këtë, dhe tani është koha dhe vendi, ju njerëz nuk do të bënit një puçërr në bythën e një GI luftarak. Merr armë…”

White dhe disa të tjerë vazhduan të bastisnin armatimet e Gardës Kombëtare dhe të Shtetit dhe u kthyen, të armatosur rëndë, në burgun ku Cantrell dhe miqtë e tij të paktë kishin mbetur të barrikaduar brenda. Ata kërkuan daljen e Cantrell me kutitë e votimit, por u pritën nga heshtja.

Pasi lëshuan një “breshëri armësh” – përfundimisht joefektive – në burg, burrat blenë “një furnizim të shëndetshëm dinamiti”, i cili funksionoi si një hijeshi: Cantrell dhe njerëzit e tij u dorëzuan menjëherë.

Çuditërisht, me gjithë të shtënat me armë zjarri, eksplozivët dhe forcën brutale, nuk pati viktima në Betejën e Athinës – madje Gillespie i mbijetoi të shtënat me armë në shpinë.

Cantrell humbi çuditërisht nga një rrëshqitje dheu dhe GI-të fitimtare filluan menjëherë t’u kthenin tarifat e zhvatura të ish-sherifit qytetarëve mirënjohës – përfundimisht duke e kthyer rendin në qytetin e shumëvuajtur.

Këto ngjarje ishin ekstreme dhe megjithëse kjo fitore e rëndësishme e qytetarëve ndaj politikanëve miq të korruptuar dëshmoi se diçka mund të bëhet në të vërtetë për të luftuar keqbërjen e institucioneve, revolta e armatosur sigurisht që nuk është një opsion realist ose i justifikueshëm tani. Por opsionet e tjera, veçanërisht kur krijohen në një shkallë të gjerë, mund të jenë po aq të frytshme.

Një nga mënyrat më efektive për të votuar nuk përfshin fare zgjedhjet ose sondazhet – tërheqja e parave tuaja nga sistemi korporatist që financon dhe mbështet politikanët e korruptuar mund të jetë një metodë vendimtare për të treguar intolerancën tuaj ndaj politikave të tyre. Goditni politikanët aty ku u lëndon më shumë – kuletat e tyre – duke rritur ushqimin tuaj organik, duke marrë pjesë në shkëmbime dhe tregti, ose duke refuzuar të votojnë në zgjedhjet kombëtare ose duke zgjedhur në vend të kësaj për një kandidat të palës së tretë.

Jini krijues në refuzimin e vërtetimit të sistemit që lejon drejtpërdrejt një korrupsion të tillë – dhe më keq – të vazhdojë.

Kur ligji bëhet aq i shtrembëruar sa i lejon kriminelët të veprojnë pa u ndëshkuar, ai ligj është pak më shumë se një urdhëresë e zbrazët. Nëse puna brenda sistemit për ta ndryshuar atë nga brenda nuk është e frytshme – mendoni Bernie Sanders – ndoshta është koha për të punuar jashtë tij.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours