“Biznesi i naftës Ruse nuk ka të ndalur” – OKB dhe BE po shmangin embargon e tyre …

3 min read

Eshte folur shumë për sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, duke filluar me ndalimin famëkeq të importeve të gazit dhe te naftës. Një zgjedhje e diskutueshme kjo, edhe në pjesët tona, por e ndjekur me vendosmëri nga Brukseli me besimin se do të kishte shërbyer për të përkulur vullnetin e Vladimir Putinit . Siç u zbulua nga Fatto Quotidiano , megjithëse, biznesi i pasur i arit të zi nuk ka të ndalur fare, por përkundrazi po leviz akoma edhe me shume sidomos në skajin jugor të Peloponezit, ku operacionet ruse të transferimit të naftës nga anija në anije po zhvillohen çdo ditë, pavarësisht embargos së BE-së. 

Sipas S&P Global, më shumë se 10 milionë fuçi naftë bruto jane tregtuar nga Moska nëper det në muajin maj, nga të cilat të paktën 2 milionë u transferuan në brigjet e Greqisë.

Il Fatto Quotidiano raportoi disa shembuj të operacioneve të fundit nga anije në anije: më 4 qershor anija Gem N.3 hyri në portin e Lakonisë dhe iu afrua Dale, një cisternë nga porti rus i Novorossiysk dhe i menaxhuar nga gjigandi zviceran Trafigura . Anijet qëndruan krah për krah për ditë të tëra, më pas Gem N.3 u largua sërish i ngarkuar me naftë. Një pjesë u shkarkua më pas në bordin e një anijeje tjetër, Star C, me destinacion Egjiptin.

“Biznesi i naftës Ruse nuk ka të ndalur” – OKB dhe BE po shmangin embargon e tyre

Midis “charterers” që menaxhojnë këtë trafik të naftës bruto ka edhe kompani të mëdha perëndimore të lidhura me naftën, si British British Petroleum (BP) , zvicerane Trafigura dhe italiane Eni . Ky i fundit, sipas Fattos, do të kishte kryer dy operacione në Gjirin e Lakonisë, me ngarkesa me naftë të shkarkuar në Ravena dhe Venecia.

Me këtë ekuilibër të ri, India është bërë zemra e operacioneve: para luftës nuk ju importonte naftë ruse, por tani Sikka e merr atë në sasi të mëdha dhe shpesh largohet përsëri për në Bashkimin Evropian. Nuk ka asnjë provë që operacionet e kryera janë të paligjshme, por padyshim që ato përfundojnë duke shmangur sanksionet. Me pak fjalë, luftë ose pa luftë, biznesi i naftës së papërpunuar nuk ndalet. Gjithashtu sepse askush nuk duket vërtet i gatshëm ta ndërpresë atë.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Ndiqni faqen tonë zyrtare të internetit https://patriotikmedia.com/ për t’u informuar mbi lajmet kryesore nga vendi, rajoni dhe bota.
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours