Turqia pengon strategjinë e re të mbrojtjes së NATO-s, duke i vënë veton Suedisë për në Aleancën Ushtarake …

5 min read

Diplomatët e NATO-s po përpiqen të zgjidhin problemet e minutës së fundit që çojnë në samitin e caktuar për 11 dhe 12 korrik, në Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë.

Dhe shumë nga këto probleme kanë të bëjnë me pjesëmarrjen e Turqisë në bllokun e mbrojtjes. Së pari, kishte një furi për t’u përpjekur që lideri i Turqisë Erdogan të ndryshonte mendje dhe t’i jepte dritë jeshile ofertës së Suedisë. Do të ishte një siklet nëse ata humbasin objektivin e tyre të deklaruar për t’i bashkuar Stokholmit deri në samitin e ardhshëm.

Por Turqia ka kërkesa shtesë që kërcënojnë të pengojnë nisjen e strategjisë së re të mbrojtjes së NATO-s, e cila thuhet se është “riparimi më ambicioz që do të hartohet që nga fundi i Luftës së Ftohtë”.

Al Monitor raportoi:

Konservatorët po kërkojnë mënyra për të bojkotuar dhe larguar shpenzimet nga korporatat Woke — Këtu është një mënyrë për ta bërë atë

“Me dy javë të mbetura para samitit të ardhshëm të NATO-s në Vilnius muajin e ardhshëm, Al-Monitor ka mësuar se Turqia po rrit kërkesat e saj për strategjinë e mbrojtjes së aleancës, duke kërkuar që rrugët ujore kritike që lidhin Detin e Zi me Egje të referohen si “turke”. Ngushtica’ dhe jo ‘Ngushtica’.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan gjithashtu vazhdon të bëjë presion ndaj Suedisë për të goditur simpatizantët e dyshuar kurdë si një parakusht për ratifikimin e shtimit të vendit nordik në aleancë.

Në një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg të dielën, Erdogan tha se Ankaraja po angazhohej në mënyrë konstruktive me Suedinë, por se forcimi i legjislacionit të saj anti-terror nga kjo e fundit ishte ‘i pakuptimtë’ për sa kohë që mbështetësit e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit të jashtëligjshëm dhe të saj. Degët siriane u lejuan të organizojnë demonstrata kundër Turqisë në kryeqytetin suedez.

Një delegacion i nivelit të lartë turk fillimisht ishte planifikuar të takohej me homologët e tyre suedezë, por ngjarjet e sotme në Stokholm mund të kenë hedhur një çelës në punë.

Telegraph ka raportuar:

“Një burrë grisi dhe dogji një kopje të Kuranit jashtë xhamisë kryesore të Stokholmit të mërkurën, në një veprim që zemëroi Turqinë dhe dëmtoi aspiratat e kombit nordik për NATO-n.

Demonstrata e Salwan Momikës përkoi me fillimin e festës myslimane të Kurban Bajramit dhe tërhoqi një qortim të menjëhershëm nga Ankaraja, e cila ka bllokuar ngjitjen e Suedisë në aleancën transatlantike të sigurisë për shkak të shqetësimeve të supozuara të sigurisë.

Ndërsa ishte një demonstrim me dy persona dhe u mblodhën vetëm rreth 200 njerëz për të dëshmuar ose kundërprotesta, dëmi i mundshëm në marrëdhëniet turko-suedeze është i dukshëm.

“Para protestës, Ulf Kristersson, kryeministri suedez, tha se nuk do të spekulonte se si mund të ndikojë në ofertën e anëtarësimit të vendit të tij në NATO, e cila u nis si përgjigje ndaj pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia.

“Është e ligjshme, por jo e përshtatshme”, tha ai, duke shtuar se i takon policisë të merrte vendime për djegien e Kuranit.”

Turqia fillimisht pezulloi bisedimet e NATO-s me Suedinë në janar, pasi një parti politike kundër imigracionit dogji një kopje të Kuranit pranë ambasadës turke, në Stokholm.

I menjëhershëm ka qenë edhe këtë herë reagimi.

CNN raportoi:

“Turqia dënoi një vendim të autoriteteve suedeze për të miratuar një demonstrim të vogël të djegies së Kuranit jashtë një xhamie në Stokholm të mërkurën, një veprim që mund të rrezikojë ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n përpara samitit kyç të bllokut në korrik.

Vendimi për të lejuar protestën është marrë në përputhje me të drejtën e lirisë së fjalës, tha policia suedeze, duke shtuar se demonstrata nuk përbën një rrezik të menjëhershëm për sigurinë.”

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Hakan Fidan:

“Është e papranueshme të lejohen këto veprime anti-islame nën pretekstin e lirisë së shprehjes. Të mbyllësh sytë ndaj akteve të tilla të neveritshme do të thotë të jesh bashkëfajtor në to.”

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours