fbpx
Lajmet me te Klikuara

Emigracioni: Italia merr “shuplakë” nga Europa – Të gjitha kërkesat e emigrantëve refuzohen …

Read Time:2 Minute, 5 Second

Gjithçka mund të përmblidhet duke cituar Shekspirin: “Shumë zhurmë për asgjë”.  Morali është gjithmonë i njëjtë: Evropa e lë Italinë të qetë. 

Për të disatën herë Bashkimi Europian e sposton Italinë për çështjen e emigrantëve. Në fakt është gjetur një marrëveshje që në fakt është pa përmbajtje. Negociatat e fundit për Paktin e ri për Azili te Emigrantëve përfundoi pa asgjë. Siç nënvizon Repubblica , koncepti i “solidaritetit të detyrueshëm” i cili është në qendër të paktit nuk ka të bëjë fare me pjesëmarrjen aktive të shteteve të tjera dhe mbi të gjitha me konceptin e “rishpërndarjes së emigrantëve”, e cila përkundrazi e thirri Italinë. 

Por çfarë përmban kjo marrëveshjeje të re?

Për te rishpërndare emigrantet Italise i mbetet te veproje “vullnetarisht”, megjithë mundësinë e pagesës prej 20 mijë eurove për çdo emigrant të refuzuar në bazë të përcaktimit vjetor të kuotës së shtetasve jo-BE për t’u zhvendosur. E vetmja notë pozitive e Paktit të ri për Azilin dhe Emigrantët për Italinë është një rregull i ri, më fleksibël për “Vendet e Treta” për të kthyer migrantët ilegalë “të cilët kanë nisur largimin e tyre pikërisht nga ato zona”. Por është një procedurë me një zbatim shumë të komplikuar, prandaj edhe një tallje tjetër nga Evropa. Kjo sepse do të jetë e nevojshme të formulohen marrëveshje të reja dhe të vendoset një “lidhje” e vërtetë mes atij vendi dhe emigrantit. Kjo kuptohet qe është shumë e ndërlikuar dhe për këtë arsye e parealizueshme në praktikë. Ok deri ketu po pastaj?

Pakti për Azilin dhe Emigrantët , Evropa e sposton Italinë

Me këtë Pakt të ri për Azil te Emigrantëve, Evropa nuk po bën përparim drejt Italisë. Dhe kjo është gjithashtu e qartë sepse janë dy aspekte që mbeten mbi supet e vendeve të mbërritjes së parë , Italia në krye. “ Ngarkesa administrative dhe ekonomike për të identifikuar të ardhurit e rinj; dhe menaxhimi i të ashtuquajturave lëvizje dytësore ”. Në thelb, Italise i lejohet të kalojë, duke ngarkuar menaxhimin përfundimtar të emigrantit tek të tjerët. Një mënyrë, kjo, e cila lejon qe të “heqin qafe” të paktën një pjesë emigrantësh, por tani ata do të vendosin rregulla më të rrepta duke i detyruar qe t’i mbajnë.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/PatriotikMedia/ Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!