fbpx
Lajmet me te Klikuara

Liberalia Washington Post: Aktakuza ndaj Trump është një rast i dobët prove për ndjekje penale për një ish-president …

Read Time:3 Minute, 6 Second

Donald Trump e meriton shqyrtimin ligjor që po merr – i cili ka ardhur nga shumë kënde e në shumë pika. Megjithatë, nga lista e gjatë e shkeljeve të supozuara, akuzat e mundshme mbi të cilat një juri e madhe në shtetin e Nju Jorkut votoi për ta paditur atë janë ndoshta më pak bindëse. Ka shume arsye për t;u shqetësuar dhe pasur kujdes përpara.

Ngjarjet e së enjtes janë rezultat i vendimit të Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, në fillim të mandatit të tij për të braktisur një hetim të përqendruar në praktikat e biznesit të ish-presidentit në favor të asaj që ishte njohur si rasti i “zombit”: çështja e një pagese prej 130,000 dollarësh. yllit të filmave për të rritur, Stormy Daniels, në këmbim të heshtjes së saj për një lidhje që ajo pretendon se ka pasur me zotin Trump rreth një dekadë më parë.

(Z. Trump e ka mohuar aferën.)

Firmetari i çekut, Michael Cohen, si dhe avokati i zotit Trump për një kohë të gjatë, u deklarua fajtor për krimet që lidhen me pagesën në vitin 2018.

Megjithëse akuzat e sakta nuk dihen ende, pritet që prokurorët tani te shkojnë pas shefit të tij për gjoja mbulim dhe rimbursimet e tij për te favorizuar. Falsifikimi i të dhënave në këtë mënyrë është zakonisht një kundërvajtje në Nju Jork, por nëse është bërë për të mbuluar një krim tjetër, mund të kthehet në një krim. Ideja këtu është se pagesa e parave të fshehura përbënte një donacion të pahijshëm politik, sepse i dha dobi zotit Trump aq afër zgjedhjeve.

Piramidimi i dy shkeljeve të rregullave shtetërore për të ndjekur një kandidat federal është ligjërisht i besueshëm. Por strategjia është gjithashtu e re, dhe gjykatat mund ta konsiderojnë atë me skepticizëm. Për më tepër, vetë tarifa e mundshme e financimit të fushatës është e lëkundshme.

Kur prokurorët federalë akuzuan ish-senatorin John Edwards (D-N.C.) për një krim të ngjashëm pas kandidimit të tij presidencial në vitin 2008, ai e hodhi poshtë akuzën duke argumentuar se po përpiqej të maskonte mosbesimin e tij nga gruaja e tij dhe jo nga publiku votues. Gjyqi përfundoi me pafajësi për njërën nga akuzat dhe një juri të varur për të tjerat – në të cilën pikë Departamenti i Drejtësisë hodhi poshtë akuzat.

Shkeljet e ligjit për financimin e fushatës minojnë demokracinë dhe meritojnë të merren seriozisht. Megjithatë, anët e mundshme negative të akuzës ndaj zotit Trump duhet të merren seriozisht gjithashtu. Kjo prokurori tani duhet të jetë provë për çdo ish-president të ardhshëm, si dhe, natyrisht, procedime kundër këtij ish-presidenti në veçanti – nga të cilat ka mjaft. Hetime të tjera që po zhvillohen përfshijnë ekzaminimet e Departamentit të Drejtësisë për kryengritjen e 6 janarit 2021 dhe dokumentet e klasifikuara të zbuluara në Mar-a-Lago, ku mundësia e pengimit të drejtësisë është veçanërisht e rëndë.

Këto janë raste të thjeshta në krahasim me atë që procedohet në Manhatan. Një ndjekje penale e dështuar për pagesën e parave të heshtura mund t’i vërë të gjitha në rrezik, si dhe t’i sigurojë zotit Trump municion për akuzat e tij për “gjueti shtrigash” – në dritën e të cilave Kryetari i Dhomës, Kevin McCarthy (R-Kaliforni) kishte të drejtë. u bëj thirrje mbështetësve të përmbahen nga protestat.

Perceptimi publik dhe strategjia politike nuk duhet ta largojnë një prokuror qarku nga ngritja e një çështjeje të fortë, por as nuk duhet ta bindin atë të sjellë një çështje të lëkundur. Kjo prokurori duhet të jetë hermetike. Përndryshe, nuk ia vlen të vazhdohet.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?

Anashkaloni censurën e regjimit të mediave sociale. Na ndiqni përmes Telegramit, thjesht klikoni këtu > https://t.me/patriotikmedia

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!