fbpx
Lajmet me te Klikuara

EKSKLUZIVE/ Dokumenti bombë nga avokati i Cohen në 2018 hedh në erë çështjen e Prokurorit të Manhatanit, Alvin Bragg …

Read Time:3 Minute, 14 Second

Një dokument i ri bombë është zbuluar në padinë e mundshme të Trump. Letra e vitit 2018, e dërguar nga avokati i Michael Cohen në Komisionin Federal të Zgjedhjeve, tregon se Cohen kishte përdorur fondet e tij personale për të paguar aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels 130,000 dollarë.

Në letër thuhej gjithashtu se as Organizata Trump dhe as fushata Trump nuk ishin të përfshirë në transaksion dhe nuk e rimbursuan Cohen për pagesën, qoftë drejtpërdrejt apo tërthorazi.

Letra e Michael Cohen në 2018 drejtuar FEC në lidhje me pagesën për Stormy Daniels duket se kundërshton dëshminë e tij të betuar në Kongres një vit më vonë. Në dëshminë e tij, Cohen deklaroi nën betim se Donald Trump e udhëzoi atë të përdorte fondet e tij personale, të marra nga një linjë kredie e kapitalit në shtëpi, për të paguar aktoren e filmave për të rritur me të cilën kishte një lidhje.

Cohen më tej dëshmoi se Trump e bëri këtë kërkesë për të shmangur çdo ndikim të mundshëm negativ në fushatën e tij duke u siguruar që pagesa të mos mund të gjurmohej tek ai. Kjo mospërputhje midis letrës dhe dëshmisë së Cohen ngre pyetje në lidhje me legjitimitetin e deklaratave të tij dhe motivet pas tyre.

Komisioni Federal i Zgjedhjeve (FEC) është një agjenci e pavarur rregullatore e qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara që është përgjegjëse për administrimin dhe zbatimin e ligjeve të financimit të fushatës në zgjedhjet federale. Misioni i tij kryesor është të zbulojë informacionin e financimit të fushatës, të zbatojë dispozitat e ligjit si kufijtë e kontributeve dhe rregullat e shpenzimeve, dhe të mbikëqyrë financimin publik të zgjedhjeve presidenciale.

SHIKONI DOKUMENTIN MË POSHTË:

Letra e 2018 nga avokati i Michael Cohen drejtuar FEC-ut deklaron se Cohen ka përdorur fondet e tij personale për të paguar Stormy Daniels. Kampi i Trump-it nuk është palë në transaksion, nuk e rimbursoi Cohen për pagesë.

Daily Mail shkruan: kliko mbi writes:

Pas anulimit të seancës së sotme [të së mërkurës], jurisë së madhe i është kërkuar të kthehet në mesditën e së enjtes, kur prokurorët “mund të paraqesin një dëshmitar më shumë”, tha një zyrtar i gjykatës për DailyMail.com.

Letra duket se është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me dëshminë e betuar të Cohen në Kongres, dhënë një vit më vonë.

Cohen tha nën betim se Trump “më kërkoi të paguaj një yll të filmit për të rritur me të cilin ai kishte një lidhje” dhe se “z. Trump më udhëzoi të përdor fondet e mia personale nga një linjë kredie e kapitalit shtëpiak për të shmangur gjurmimin e ndonjë paraje tek ai që mund të ndikojë negativisht në fushatën e tij.

Por në një letër të 8 shkurtit 2018 drejtuar Komisionit Federal të Zgjedhjeve (FEC), avokati i Cohen, Stephen Ryan shkroi: “Z. Cohen i përdori fondet e tij personale”, dhe se “As Organizata Trump dhe as fushata Trump nuk ishin palë në transaksionin me zonjën Clifford dhe as nuk e rimbursuan z. Cohen për pagesën drejtpërdrejt apo tërthorazi”.

Letra u shkrua për t’ju përgjigjur një hetimi të FEC të nisur pas ankesave për shkelje të financimit të fushatës, të paraqitura nga Paul Ryan dhe organizata Common Cause.

“Në një transaksion privat në vitin 2016, para zgjedhjeve presidenciale në SHBA, zoti Cohen përdori fondet e tij personale për të lehtësuar pagesën prej 130,000 dollarësh për znj. Stephanie Clifford”, shkroi avokati i Cohen, i cili punonte në McDermott Will & Emery.

“As Organizata Trump dhe as fushata Trump nuk ishin palë në transaksionin me zonjën Clifford dhe as nuk e rimbursuan z. Cohen për pagesën drejtpërdrejt ose tërthorazi.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!