fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ndërkohë që bankat po falimentojnë… Joe Biden po krijon një sulm agresiv dhe të dyshimtë ndaj të drejtave mbi armët në Amerikë…

Read Time:4 Minute, 47 Second

Joe Biden ka qenë gjithmonë armiqësor ndaj të drejtave kushtetuese të armëve, por javën e kaluar administrata e tij ka hyrë në një zjarr obsesive, duke bërë thirrje për më shumë kufizime në shitje, ndalimin e revistave me kapacitet të lartë dhe ndalimin e “armëve sulmuese”. A ka një arsye për fokusimin e tij të papritur në marrjen e armëve efektive të zjarrit nga amerikanët, pavarësisht nga një mori çështjesh më të rëndësishme me të cilat përballet kombi sot?

Pjesa më e madhe e diskutimeve në lidhje me armët e zjarrit në mediat e korporatave është rrotulluar rreth urdhrit ekzekutiv të fundit të Biden-it që bën thirrje që individët në biznesin e shitjes së armëve të licencohen në mënyrë federale dhe të kontrollojnë prejardhjen e blerësve. Sipas urdhrit, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland do të “përdorë diskrecionin e tij” për të siguruar që shitësit e armëve “të shkelin ligjin me dashje” dhe ata që nuk janë në dijeni të kërkesave të sfondit të jenë në përputhje.

Urdhri ka pak kuptim duke pasur parasysh se tashmë ekzistojnë ligje të shumta që kërkojnë që tregtarët e armëve të zjarrit të kryejnë kontrolle të historisë përpara se një blerës të mund të blejë ndonjë armë. Sigurisht, shumë njerëz në të majtën politike janë analfabetë kur bëhet fjalë për kufizimet e armëve të zjarrit, dhe disa në fakt mendojnë me naivitet se një klient mund të hyjë lehtësisht në një dyqan armësh, të rrëmbejë një pistoletë ose pushkë nga rafti dhe të dalë jashtë.

A është veprimi ekzekutiv i Bidenit vetëm një marifet për bazën e tij injorante politike, pasi ai pretendon të zbatojë masa kundër armëve, duke mos bërë asgjë? Apo, është diçka tjetër në lojë?

Urdhri nuk duket të jetë një përpjekje për të parandaluar shitjet private të armëve të zjarrit ose shitjet e shfaqjeve të armëve, të cilat janë të ligjshme në disa shtete, megjithëse flitet për “kontroll të historisë universale” në të ardhmen. Urdhrat ekzekutivë në asnjë rast nuk kanë status kushtetues dhe sigurisht që nuk kanë asnjë ndikim në ligjet e shtetit, por a po kërkon Biden ta ndryshojë këtë?

Veprimi i njëanshëm përshkruan gjithashtu hapat për të promovuar ligjet e Flamurit të Kuq, të cilat janë një përpjekje nga grabitësit e armëve për të institucionalizuar konfiskimin e dyerve të pasme. Ligjet e Flamurit të Kuq, nëse zbatohen gjerësisht, do të lejojnë agjenci të ndryshme shtetërore dhe federale të synojnë individë të cilësuar si “potencialisht të rrezikshëm” ose mendërisht të paqëndrueshëm dhe të marrin armët e tyre të zjarrit pa një proces të rregullt ligjor. Është një politikë fajtore-derisa të vërtetohet-i pafajshme e bazuar në thashetheme dhe jo në prova ligjore.

Megjithatë, edhe përpjekjet e Biden-it për flamurin e kuq kanë të bëjnë më shumë me shërbimin e buzëve sesa me rezultate të prekshme që do t’i bëjnë të lumtur përkrahësit e anti-armëve. Kërcënimi i vërtetë mund të jetë në një përpjekje themelore për të normalizuar urdhrat ekzekutivë që lidhen me armët, si një mjet për të anashkaluar plotësisht kontrollet dhe ekuilibrat, por kjo do të kërkonte një emergjencë kombëtare si arsyetim.

Hyni në krizën ekonomike gjithnjë e në përshkallëzim…

A është thjesht një rastësi që përforcimi i propagandës kundër armëve nga Biden është përshtatur pothuajse saktësisht me kërcënimin në rritje të një kolapsi sistemik krediti brenda sektorit bankar? Nuk është vetëm SVB dhe Signature Bank që sinjalizojnë një problem sot, por është gjithashtu Credit Suisse – Një bankë masive me mbi 700 miliardë dollarë ekspozim aktivesh. Duket se një krizë kredie po zhvillohet me shpejtësi, dhe siç e dimë të gjithë, elitat e institucioneve “nuk e lënë kurrë të shkojë dëm një krizë e mirë”.

Pjesa më e madhe e retorikës së administratorit Biden në mediat sociale nuk ka qenë për kontrollet e sfondit, por ndalimin e plotë të pushkëve gjysmë automatike me kapacitet të lartë (të cilat përfshihen në më pak se 3% të të gjitha vrasjeve të lidhura me armë zjarri). Si zgjerim, Biden ka përmendur vazhdimisht nevojën për të anashkaluar Kongresin për të zbatuar më shumë kontroll të armëve dhe ai duket se po teston nocionin e urdhrave ekzekutivë për ta bërë këtë.

Nuk është sekret që politikanët e pushtetit shpesh injorojnë krimet e lidhura me armë zjarri në favor të pushkëve shumë më pak të përdorura “të stilit ushtarak”, por pse? Dikush mund të sugjerojë se është përhapja e këtyre armëve të zjarrit në duart e qytetarëve që ka parandaluar përpjekjet e shumta për të minuar mbrojtje të tjera kushtetuese. Shumë besojnë se braktisja e bllokimeve të përhershme pandemike dhe pasaportave të vaksinave nga Biden ishte e lidhur drejtpërdrejt me rezistencën e shtetit të kuq dhe një numër të madh amerikanësh të armatosur që refuzuan të pajtoheshin.

Autoritarizmi mjekësor në emër të Covid-it dështoi pjesërisht për shkak të Amendamentit të 2-të. Me krizën ekonomike vjen një tjetër dritare e mundshme për të centralizuar pushtetin dhe për të degraduar më tej Ligjin e të Drejtave, por jo nëse popullata ka kapacitetin për t’u rebeluar.

A e kupton institucioni se do të duhet të na marrin armët përpara se të arrijnë ndonjë objektiv tjetër? Dhe, a po përgatiten ata të përdorin një përplasje bankare që e dinë se po vjen si arsyetim apo perde tymi për konfiskim? Me çdo rënie ekonomike vjen një rritje e pashmangshme e krimit, për të mos përmendur frikën e publikut. Fuqitë që do të jenë mund ta shohin këtë si një zhvillim të favorshëm në kërkimin e tyre për çarmatimin amerikan.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!