fbpx
Lajmet me te Klikuara

“I’M BACK!”- Donald Trump rikthehet në facebook dhe Youtube, pas një bllokimi të gjatë …

Read Time:3 Minute, 23 Second

Lajm i mirë për Presidentin Trump dhe demokracinë! Facebook dhe YouTube më në fund i kane restauruar kanalet e Trump, ku më shumë se dy vjet ai ishte i pezullua për një kohë të pacaktuar pas ngjarjeve që ndodhën në Kapitol më 6 janar 2021.

Ish-presidenti Donald Trump dje postoi për herë të parë në Facebook pasi platforma e rivendosi llogarinë e tij, duke sinjalizuar një fillim të fushatës së rizgjedhjes së republikanëve në vitin 2024.

Trump postoi “I’M BACK!” të premten, së bashku me një video nga një dalje publike pas fitores së tij elektorale të 2016-ës. Postimi i kthimit duket se nis përpjekjet e Trump për të rindezur lidhjen e tij me mbështetësit në mediat sociale, gjë që ishte një shenjë dalluese e fushatës dhe presidencës së tij të mëparshme.

Trump ishte ndaluar më parë për rolin e tij në promovimin e dhunës gjatë sulmit të 6 janarit në Kapitol, por u rivendos pasi ndalimi i përkohshëm nga Facebook përfundoi në fillim të vitit 2023. Facebook tha se do të rivendoste llogarinë e Trump me parmakë për të siguruar që ai të mos përhapte dezinformata. Ai është rikthyer dalëngadalë në platformat online.

Meta kishte zbatuar më parë një pezullim prej dy vitesh në llogarinë e Trump me urdhër të organit të tij rregullator, Bordit Mbikëqyrës. Kërkesa është bërë për deklaratat e tij që dyshohet se promovojnë dhunë gjatë trazirave të 6 janarit.

Bordi Mbikëqyrës përfundimisht rishikoi politikën e tij dhe vendosi që ndalimi të përfundonte në vitin 2023.

Udhëheqja e Metës njoftoi rivendosjen e llogarisë së Trump në janar. “Ne do të rivendosim llogaritë e zotit Trump në Facebook dhe Instagram në javët e ardhshme,” shkroi Nick Clegg, presidenti i çështjeve globale, në një postim në blog. “Megjithatë, ne po e bëjmë këtë me parmakë të rinj në vend për të parandaluar përsëritjen e shkeljeve.”…

Edhe Youtube lejon Donald Trump te kete akses ne kanalin e tij:

Leslie Miller, nënkryetarja e politikave publike të YouTube, njoftoi se kanali i Trump nuk është më i kufizuar dhe se ai tani mund të ngarkojë përsëri përmbajtje të re. Ky veprim i jep ish-Presidentit dhe kandidatit presidencial të GOP 2024 një shans për të blerë reklama në YouTube për fushatën e tij, për sa kohë që ato janë në përputhje me politikat e platformës.

YouTube kishte censuruar dhe ndaluar përmbajtjen e Trump që kur ai u largua nga zyra politike, duke përfshirë një video intervistë të shpërndarë gjerësisht me podcastin “Full Send”, i cili u hoq vetëm vitin e kaluar. Megjithatë, rivendosja e kanalit të Trump tani shënon një ndryshim të rëndësishëm drejt fjalës së lirë dhe demokracisë në platformat e mediave sociale.

Ndërsa deklarata e YouTube nuk përmend nëse videot e fshira më parë do të restaurohen, Axios raporton se ato video nuk do të restaurohen. Megjithatë, rivendosja e kanalit të Trump është një fitore për demokracinë dhe fjalën e lirë, dhe një shenjë se platformat e mediave sociale kanë filluar të mësojnë se censura dëmton vetëm parimet për të cilat qëndron demokracia jonë.

Vendimi i YouTube për të rivendosur kanalin e Trump vjen më shumë se një muaj pasi Facebook dhe Instagram, të cilat janë në pronësi të Metës, njoftuan rivendosjen e tyre të llogarive të Trump. Ndërsa Elon Musk rivendosi llogarinë e Trump në Twitter, ish-Presidenti nuk ka postuar nga platforma që nga pezullimi i tij.

Është freskuese të shohësh që kompanitë e mediave sociale kanë filluar të kuptojnë se censura vetëm e mbyt fjalën e lirë dhe se lejimi i zërave të ndryshëm është mënyra më e mirë për të promovuar demokracinë. Le të shpresojmë që ky trend të vazhdojë dhe që platformat tona të mediave sociale të mos përdoren më si mjete censurimi dhe të fillojnë të promovojnë dialogun e hapur dhe demokracinë.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!