fbpx
Lajmet me te Klikuara

Tronditen bankat italiane: “Qeveria e Melonit, jemi shumë të kujdesshme në monitorimin e evolucionit” …

Read Time:2 Minute, 2 Second

Pas tronditjeve të ditëve të fundit, me Piazza Affari që e gjeti veten protagoniste të një goditjeje të papritur, çështja Credit Suisse po trondit tashmë bankat italiane , jo drejtpërdrejt e lidhur me shembjen e Silicon Valley Bank , por “gjeografikisht” shumë më afër. Banka e Cyrihut ka qenë në fakt në qendër të një kolapsi të vërtetë, me zërat se BQE-ja tashmë synon t’u kërkojë autoriteteve mbikëqyrëse të komunikojnë ekspozimin e institucionit.

Pasoja e menjëhershme ishte një rënie prej 7.7% e indeksit FTSE Italia. Një situatë që bëri edhe zilen e alarmit në Palazzo Chigi, me Giorgia Melonie cila tha se ishte “shumë e kujdesshme në monitorimin e evolucionit” të situatës, në kontakt me Consob dhe Bankën e Italisë. Por a ka realisht rreziqe për bankat tona? Dhe nëse po, cilat?

Sipas asaj që raportohet nga Repubblica, optimizmi duket se mbizotëron për momentin: bankat italiane nuk duket se janë të ekspozuara ndjeshëm ndaj 11.9 miliardë frangave të regjistruara si “borxhi bankar” në bilancin e vitit 2022 të Credit Suisse . Edhe nëse vetëm numrat nuk janë të mjaftueshëm për të dhënë siguri të plotë, duke pasur parasysh se kur investitorët blejnë dhe shesin, ata gjithashtu lëvizin duke ndjekur instinktin e tyre. Me pak fjalë, rreziku i goditjeve të mëtejshme nuk shmanget aspak.

Bankat italiane mbeten ndër më të ekspozuara ndaj obligacioneve të qeverisë, me Bankën e Italisë që regjistroi 384 miliardë euro letra me vlerë të thesarit plus 200 miliardë obligacione të tjera në janar. Sa herë që rritet norma e BQE-së, këto obligacione rrisin yield-in, por zhvlerësohen në bilanc. Humbjet do të materializoheshin nëse institucionet tona do të shisnin bonot për të financuar veten, por për momentin ky mbetet një skenar i largët.

Institutet mbikëqyrëse i japin një dorë edhe Italisë: instituti Elba ka kryer simulime në lidhje me skenarin e humbjeve të lidhura me shitjen e obligacioneve dhe ka dhënë siguri në lidhje me stabilitetin e sistemit tonë, ashtu si Barclays foli për ” pëlhurë të fortë nga pikëpamja e pamje e kapitalit”. Për momentin, me pak fjalë, nuk do të kishte asgjë për t’u frikësuar. Edhe nëse qeveria qëndron në derë, duke pasur frikë nga zhvillimet e mundshme të papritura.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!